spot_img

Kaş Düşmesi Nedir, Niçin Olur? Kaş Düşüklüğü Nasıl Geçer, Nasıl Çare Edilir?

Çocukların okula gidemediği, sosyalleşemediği ve paylaşım yapamadığı bu süreçte ailelere büyük yükümlülük düştüğünü gösteren Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Rümeysa Alaca, “Çocukların okula gitmesi yalnızca eğitim olmak olarak değerlendirilmemeli. Okul, çocuğun gününü planlamasına yardımcı olan, sohbet edebildiği, oyun oynayabildiği bir taraftan da her yönüyle kendini geliştirmesine fırsat karşılayan, sosyal etkinlik ve fiziksel hareketlilik imkânı sunan ama bununla beraber aileden uzaktan kalıp anne babayı özlemesi için de fırsat yaratıcı bir yer” açıklamasında bulundu.

Çocukların teknoloji ile geçirdikleri süre ailenin kontrolünde olmalı

Özellikle bu dönemde ebeveynlere çocukların kaybettiği bütün bu alaka alanlarını doldurmak, onlarla birebir haberleşmek, olağan rutinlerine devam etmelerini sağlamanın epeyce önemli olduğunun altını çizen Dr. Rümeysa Alaca, “Çocukların teknoloji ile geçirdiği sürenin ailenin kontrolünde olması gerektiğini vurguladı. Ayrıca uzun vakit ekran başında oturarak süre geçirmenin somut ve psikolojik zararlarından çocukları korumaları gerektiğini belirtti. Teknoloji ile geçirilen sınırsız saatler yerine hikâye okuma, sözcük ve kart oyunları, dolap düzenleme, el yapımı aktiviteleri, dans etme, ufak tiyatro gösterileri tasarlama, sessiz sinema, eğlenceli taklitler yapma ve karikatür çizme gibi aktiviteler planlanabilir” şeklinde konuştu.

Çocuklar dışarıda da süre geçirmeli

Pandeminin birincil dönemine göre işlem uzadıkça çocuklarda bunalım, takıntı, iletişim problemi ve dijital bağımlılığın arttığını belirten Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Rümeysa Alaca, “Çocukları pandeminin olumsuz ruhsal etkilerinden korumamız için öncelikle anne ve babaların geleceğe umutla bakması epeyce kayda değer. Online mektep planına ahenk sağlarken; çocukların dışında da vakit geçirmesi gerektiği unutulmamalı. Çocukların evde kaldıkları dönem uzadıkça evden çıkmak istemeyebilirler, bu konuda ebeveynlerin dışarı çıkma rutini oluşturma ve özendirme edici olmaları çocukların ruhsal ve maddi gelişimleri açısından tartma taşıyor” dedi.

 

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here