spot_img

Pandemide sosyal çevreden uzak kalan çocuklar için 5 kayda değer nasihat

Uzm. Klinik Psikolog Mine Şahbaz şehvetli tahvil kurmanın çocukların ruhsal gelişimleri için fazla manâlı olduğuna uyarı çekerek, “Bu da temel olarak aile içi destekle sağlanabiliyor. Fakat bunun yanında göz ardı etmememiz gereken bir reel var ama o da çocuğun akranlarıyla olan irtibat ihtiyacı. Bir çocuğun arkadaşlık ilişkisi olmazsa olmazdır. Yaşıtlarıyla kurulan ilişkideki keyif, ortaklık, oyunlardaki göz teması, ses tonu, benzer ortamı yaşamak çocuk için ayrı bir sevinç kaynağıdır. Oyunlarla ne kadar desteklemeye çalışsalar da, yaşıt ihtiyacına dair olan açığı anne babaların kapatmalarını ummak gerçekçi olmayacaktır” dedi.

Şahbaz, çocuğun arkadaşlarıyla kurduğu yüz yüze iletişimin keza kendinin keza de diğer insanların duygularını ayrım etmesini sağladığını belirterek, “Çocuklar paylaşmayı, iş birliği yapmayı hatta çekişmeler ve hüsranlarla baş etme becerilerini en fazla arkadaşlarıyla olan yüz yüze iletişimde deneyimler” diye konuştu. Bu deneyimlerin eksikliğinin ise ileride o kadar çok soruna yol açabileceği uyarısında bulunan Mine Şahbaz, sözlerine şöyle devam etti:

Endişe bozukluğu, mutsuzluk ve öfkeye yol açıyor

“Son zamanlardaki izole hayat çocuklarda kaygı bozukluğu, mutsuzluk ve öfkeye yol açabiliyor. Sosyal izolasyona maruz kalan çocuk ileride bireyselliğini ön planda tutan bir birey olabiliyor. Beklemeye, düş kırıklığına ve kusur yapmaya olan tahammülü azalabiliyor. Akranlarıyla yaşadığı bir güçlük ardından anında yetişkin desteğine gereklilik duyabiliyor, arkadaşlarına ‘hayır’ demekte zorlanabiliyor ya da istediğini alabilmek için hırçın davranışlar sergileyebiliyor.”

Uzm. Klinik Psikolog Mine Şahbaz pandeminin çocuğun ruhsal gelişimini negatif etkilememesi için alınması gereken önlemleri anlatıp kayda değer öneriler ve uyarılarda bulundu:

Pandemide sosyal çevreden uzak kalan çocuklar için 5 önemli tavsiye

1-Arkadaşlarıyla görüşmesini sağlayın

Çocuğunuzun arkadaşlarıyla olası olduğunca sık irtibat kurması için fırsatlar yaratın. Özellikle hoş havalarda, açık ortamlarda bu görüşmeleri sağlayabilirsiniz. Dışarı çıkmadan önce Kovid-19 virüsünden hala korunması gerektiğini ve bundan böyle maske, sosyal uzaklık ile dezenfektan kullanımı gibi korunma yollarını da bildiğini açıklama edin. Belirlenmiş tedbirler içerisinde sevdiklerimizle görüşmenin tehlikesiz olabileceğini belirterek kaygısını giderin. 

2-Gösterişli uyarılarda bulunmayın

Evden çıkarken abartılı uyarılarda bulunmadan yalnızca gereken tedbirlerin neler olduğunu hatırlatarak çocuğunuzun maskeli olarak sosyalleşmesine takviye olun. ‘Aman sakın maskeni indirme, hasta olursun’, ‘Oraya dokunma, virüs bulaşır’, ‘Yere oturma, kirlenirsin’ gibi hem sözel hem de kaygılı bakışlarınız ve yüksek ses tonu gibi sözel olmayan uyarılarınızı azaltmanız, çocuğunuzun sosyal çevresine harmoni sağlamasını kolaylaştıracaktır.

3-Oyun haline getirebilirsiniz

Kovid-19’a karşı alınması gereken önlemleri oyun haline getirmeniz, çocuğunuzun sizinle inatlaşması riskini azaltarak iş birliğine yatkınlığını artıracaktır. Çocuğunuz 3 yaş ve üzeri grupta ise tedbirleri olur ya bir oyun haline getirebilirsiniz. Mesela ‘Dezenfektan perisi ara ara gelip seni fıs fıslayacak çünkü o seni fazla seviyor’ gibi gülünç uyarlamalarla onu rahatlatabilirsiniz. 

4-Sokağa çıkmaya teşvik edin

Bazı çocuklar bu dönemde kaygılarından nedeniyle içine kapanabiliyor, evden hiç çıkmak istemeyebiliyorlar. Bu durumda küçük bahanelerle çocuğunuzu açık alana çıkmaya teşvik etmelisiniz. Örneğin ‘Kedilere, kuşlara yemek yemek bırakalım’ gibi önerilerle dış dünyayla her tarafta bono kurmasını sağlayabilirsiniz. Yürüyüş gerçekleştirmek, ip atlamak ve top oynamak gibi aktiviteleri havaların da güzelleşmesini fırsat bilerek dışında deneyimleyebilirsiniz. Keza bahçeye bir bitki ekleyerek her gün ona bakım uygulamanız ve gelişimini izlemeniz de çocuğunuzun evden çıkması için iyi bir teklif olabilir.

5-Bilirkişi desteği alın

Tüm teşviklerinize rağmen çocuğunuzdan olumsuz ve gönülsüz geri dönüşler alıyorsanız, bir uzman desteğini mutlaka düşünmenizde avantaj var. 

 

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here