spot_img

Psikolog Rojin Kibar imtihan stresini aşmanın yollarını anlattı

Nazik imtihan stresi ve başa çıkma yollarıyla ilgili şu bilgileri aktardı;

HEDEFİNİZİ İYİ BELİRLEYİN

Çalışmaya başlamadan önce hedefinizi belirlemelisiniz. Niyet saptamak inanın çok önemli. maksat belirleyince sağlam adımlarla ilerleyeceksiniz.

Hangi bölümü seçeceksiniz? O birim hangi üniversitede daha dinç. Yani seçeceğiniz üniversiteden o bölümden mezun olan öğrenciler şuan ne durumda? İş bulabildiler mi? Güzel yerlerde çalışabiliyorlar mı? Özel şirketlerde veya devlette hangi alanlarla çalışıyorlar bunları anlamak gerekiyor.

Yaşayacağınız ile adapte olabilecek misiniz? Ekonomisine, sosyal yaşantısına, sosyal imkanlarına vs. düzen sağlayabilecek misiniz? Tüm bunlar kolay gibi görünüyor ama kritik konulardır.

SİSTEMLİ VE SAĞLIKLI PPOGRAMLA ÇALIŞIN

Günde minimum 4 saat çalışma programıyla sınavınızı kazanabilirsiniz. Dinç ve sistematik çalışırsanız sahiden başarılı olursunuz. 7/24 sistemsizce çalışmak keza sizi hırpalar ayrıca de yeterince adapte olamazsınız. Bu da başarısızlık getirir.

SINAV ESNASINDA ALTIN TAKTİKLER

– Başta da söylediğim gibi sınavda kendinize güvenerek başlayın.

– Bir soruda takıldığınızda hemencecik moralinizi bozmayın. Hemen demoralize olmayın. Sonraki soruları fazla daha basit aşacağınızı düşünün

– Önyargılı olmayın. Sorunun birincil cümlesini ya da ilk birkaç kelimesini okuduktan sonra anında ondan vazgeçmeyin. Şayet tamamını okuyup tamamen anladıktan sonradan rahatlık çözebileceğiniz bir sorudur

– Soruyla inatlaşmayın. Bu size zaman kaybettirir. Sonlara bırakın diğer soruya geçin. Çoğu vakit sonradan bakılan soruların zahmetsizce çözülebildiğini aklınızdan çıkarmayın.

– Dikkatinizi iyi verin. Diğer şeylere odaklanmayın. Çevresel etmenlere takılmayın. Zihninizi de imtihan açık havada diğer şeylerle yormayın

-Kaydırma yapıp yapmadığınızdan emin elde etmek için cevap kağıdınızı mutlaka bir kez teftiş edin.

-çoğu kez saate bakmayın. Bu sizi strese sokabilir panik yaptırabilir.

-Gerildiğinizi hissettiğiniz durumlarda nefes egzersizi yapmayı deneyin.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here