spot_img

Şiraz Üzümü Nedir, Nerede Yetişir? Şiraz Üzümünün Faydaları Nelerdir?

Bitkisel sütlerin hayvansal sütlere alerjisi olan ve vegan/vejetaryen bireyler için tercih sebebi olabildiğini söyleyen Besin ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Beslenme değerleri açısından bitkisel sütlerin protein, kalsiyum, B vitamini oranları, hayvansal olanlara kadar daha düşüktür, kalorisi düşüktür, doymamış yağ oranı fazladır, laktoz içermez, sindirimi daha kolaydır. Ayrıca bitkisel sütler, vitamin-mineral desteği ile de zenginleştirilebiliyor” dedi.

Soya sütünün proteini hayvansal süt proteinine en yakın nebati süt olduğunu vurgulayan Tuba Misal, “Hindistan cevizi sütü orta zincirli yağ asitleri tamamen emilimi ve sindirimi kolaydır, metabolizmayı canlandırır. Mide ve bağırsak sağlığını destekler” diye konuştu.

Yağ ve kolesterol alımı sınırlandırılması gerekenler yağsız sütü seçim edebilir

Hayvansal sütlerin protein, kalsiyum, fosfor, çinko, niasin, B1-B2-B6-B12 vitaminleri açısından kayda değer bir kaynak olduğunun altını çizen Gıda ve Perhiz Uzmanı Tuba Örnek, “Yağ ve kolesterol alımı sınırlandırılması gereken kişiler, süt ve ürünlerinin yağsız olanlarını seçim edebilirler. Keçi sütü ise inek sütüne göre aminoasit ve yağ asidi kompozisyonu sebebiyle sindirimi kolaydır” ifadelerini kullandı.

Günlük süt tüketimi kişinin klinik durumuna, yaşına ve tolerasyonuna göre değişiklik gösterebilir

Günlük süt tüketimi kişinin klinik durumuna, yaşına ve tolerasyonuna kadar değiştirme gösterebilir

Süt ve ürünlerinin jurnal tüketim miktarının kişinin klinik durumuna, yaşına, tolerasyonuna göre değişiklik gösterebildiğinin altını çizen Tuba Misal, “Herhangi bir özel durum yahut sıradan 2- 3 porsiyon önerilebilir. 1 porsiyon 200 ml olarak değerlendirilir” açıklamasında bulundu.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here