spot_img

Büyük gözenekleri sıkılaştırmanıza yardımcı olabilecek 7 ipucu

İngilizce erkek “man” ve izah etme “explaining” kelimelerinin birleşmelerinden meydana gelen, Mansplaining, aileden özel hayata, televizyon programlarından meslek yerlerine değin baştan karşımıza çıkabiliyor. Dr. Bahar Karacar, Mansplaining hakkında bilinmeyenleri anlatarak bayan ve erkeklere düşen görevleri anlattı.

“Merriam-Webster sözlüğüne 2018 yılında eklenen bir terim olan mansplaining, “başlangıçta Rebecca Solnit göre yazılan “Men Explain Things To Me: Facts Didn’t Get In Their Way” adlı bir makalede kullanılmıştı. Solnit tamamen bu terimi kullanmasa da kendi deneyimlerinden yola çıkarak, mansplaining olarak aşina terimi tanımlamış oldu. “Daima kendisini yücelten erkek sendromu” olarak tanımladığı bu kavram daha sonra erkek egemen anlayışın kendine özgü davranışlarından biri olarak feminist literatüre girmeyi başardı.

Mansplaining bir önyargıdır

Aslında mansplaining en bariz şekilde bir erkeğin bir kadından daha bilgili olduğu önyargısına dayanır. Önyargıyı farkına vararak ya da varmadan karşısındaki kadını küçümsemek izler. Kadının eğitiminin, zekâsının veya deneyiminin hiçbir önemi yoktur. Dolayısı ile ona öğütler devretmek, tavsiyelerde bulunmak, dahası konu karşısındaki kadının uzmanlık alanı bile olsa bir erkeğin en doğal hakkıdır. Bunda da bir kötü niyet yoktur. Peki gerçekten de öyle midir? Muhakkak hayır; bu önyargı ve hor görme bayan erkek eşitsizliğinin bütün kapılarını açacak değin yaşamsal öneme sahiptir. Journal of Language and Social Psychology’de yayımlanan bir makaleye göre, hem erkekler kadınların hem de kadınlar kadınların sözlerini erkeklerin sözlerini kestiklerinden daha artı kesiyor. Söz konusu çalışmada, George Washington Üniversitesi’nden iki tahlilci, 20 bayan ve 20 erkeği çiftler halinde bir araya getirip konuşmalarını kaydetti. Deney esnasında yapılan her üç dakikalık konuşma her tarafında, kadınlar ortalama olarak erkeklerin sözlerini yalnızca bir kere bölerlerken kadınların sözlerini 2,8 defa böldüler. Erkekler, erkek sohbet partnerlerinin sözlerini sıradan iki kere, kadınların sözlerini de 2,6 kere kestiler. Yine 1998’de California Üniversitesi’nde iki araştırmacının yaptığı ve 43 kişinin katıldığı bir araştırmada; erkeklerin konuşmada egemenlik kurma niyetiyle kadınları bölme olasılığının daha yüksek olduğunu, yani erkeklerin sohbeti devralmak için kadınların sözlerini kestiği ortaya çıkmıştı.

Çeşitlilik ve kapsayıcılık anlayışını yerle bir ediyor

Mansplaining’i birçok birey birçok öbür şekillerde yaşıyor. Muhakkak bunun en yaygın olabileceği ortamlardan biri de iş yerleridir. Bu konuda bir misal saptamak icabında iş toplantılarında erkeklerin konuşmaya hâkim olma çabaları araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Brigham Young Üniversitesi ve Princeton Üniversitesi kadar 2012’de yapılan bir araştırmada, kadınların meslek toplantılarında zamanın sadece yüzde 25’inde konuştuklarını, yani erkeklerin ortalama bir toplantının yüzde 75’ini domine ettikleri ortaya çıkmıştı. Alıştırma keza, kadınların sohbetin dışarıda bırakıldıklarında, kararlar ve tartışmalar üstünde bir etkiye sahip olmalarının çok daha zorlama olduğunu ortaya çıkarmıştı. Özellikle çeşitlilik ve kapsayıcılık anlayışını yerle bir eden mansplaining iş yerlerinde nasıl engellenebilir? Bunun bir yolu var mıdır? Muhakkak her sorunda olduğu gibi ilk kez farkındalığın arttırılması gerekir.

Vücut diliniz bile Mansplaining anlamına gelebilir

Peki erkeklerin ne süre mansplaining konusunda kendilerine bir bakmaları sağlanmalıdır? “Acaba karşımdaki kadına karşı böyle bir önyargım var mı?” sorusuna yanıt vermesi ve bunun için aşağıdaki soruları cevaplaması gerekir. İlk önce karşınızdaki kadın herhangi bir konu hakkında sizden izah etme beklemeden konuşmaya başlıyor musunuz? Bu mükemmel niyetli bir tavır olarak gözükse de gerçekte değildir. Buradaki kilit nokta karşınızdaki bir erkek olsaydı benzer açıklama sürecine girecek miydiniz? Bunun cevabı sizin için yol gösterici olacaktır. Herhangi bir sohbet, tavır veya iletişimde karşınızdaki kadına egemenlik kurmaya çalışıyor musunuz? Birçok süre bir kadını dinlerken oluşan cisim diliniz bile mansplaining anlamına gelebilir. Karşınızdaki konuşurken etrafa görmek bile sahiden bir nevi küçümseme olarak görülebilir. Karşınızdakini görmezden geliyor musunuz? Bilhassa görmezden gelerek de mansplaining yapabilirsiniz. Sözsüz olarak onu umursamayarak, sorularını cevaplamayarak veya önerdiği çözümleri kale almayarak da bu davranışı sergileyebilirsiniz.

İş yerinde kadın dayanışması fazla kayda değer

Bir görüşme veya sunum sırasında sözünüz mansplaining ile kesilirse anında laf konusu sohbeti bitirin. “Sorularınıza sonra yanıt vereceğim” veya “Kendi fikrimi açıklama etmeyi bitirdikten sonradan fikrinizi duymak isterim” diyerek tartışmayı derhal bitirin. Karşınızdaki kişinin sohbeti domine etmesine müsade vermeyin. Unutmayın ancak tartışmada ısrar etmesi onun için fena bir gösterge olacaktır. İş yerinizdeki diğer kadınları savunun. Başka bir kadının sözü kesiliyorsa ya da ciddiye alınmıyorsa, hemen hitabe alın. Laf konusu kadının düşüncesini açıklama edemediğini ve sizin de duymak istediğinizi belirtin. Unutmayın, kadın dayanışması iş uygun hakkınızı savunabilmek için çok önemlidir.

Kibar olmaya çalışmayın, Bazen böyle durumlarda hakkınızı açık ve net şekilde aramak gerekir. Bunun için kendinizi geri plana atmayın ve eğer bir adam aralıksız sözünü kesiyorsa onu uyarmak konusuna çekingen davranmayın. Kuşkusuz gerçekte sorunu kaynağında çözmek gerekir. Bu nesil davranışlar daha küçükken aile içerisinde yok edilmelidir. Kadınlara saygı ve nezaketin çok önemli bir kural olduğunu daha çocukken bilhassa erkeklere bilgi vermek gerekir. Kadınların meslek yerinde daha mutlu olması ve kendilerini kıymetli hissetmesi kadınların çok daha başarılı ve daha verimli olmasını sağlayacaktır.”

 

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here