spot_img

E-duruşma sistemi hakkında merak edilenler

Covid-19 salgınıyla birlikte hukukta da revizyonlar gerçekleşmeye başladı. Salgın süreciyle birlikte kalabalık duruşma ortamları büyük tehlike taşımaktadır. Bakanlıkça bunun önlemek ama bir yanlamasına da hukuki işleyişin devamını sağlanabilmesi açısından önlemler alınmaya başlanmıştır.

E-mahkeme nedir, nasıl yapılır?

Şimdilik pilot dilekçe aşamasında yer alan ve artan bir şekilde yaygınlaşan sistem e-mahkeme sistemidir. Sistem UYAP Avukat Portalı üzerinden gönderilecek talep ile işleyiş kazanıyor. Bulundukları etraf üzerinden duruşmayı sorgulayıp 24 saat evvelden gerekçeli istek göndermeleri yeterli olacaktır. Hakimin sistem üzerinden talebi kabul etmesiyle beraber avukat duruşmaya video konferans yolu ile bağlanabilmektedir.

Yapılan mahkeme ile birlikte maddesel şekilde olan duruşmadan herhangi bir fark bulunmamaktadır. Sağlanan kolaylıkla birlikte sistemin yaygınlaştırılması için çaba sarf edilmektedir. Pilot uygulaması Ankara Batı Adliyesindeki 2 Alıcı Mahkemesi 2 İcra Mahkemesi 1’de Kadastro mahkemesinde gerçekleştirilmiştir. Hak Bakanlığı, E-duruşma sisteminin Türkiye geneline yayılması ve artık adamakıllı kullanım sağlanabilmesi için 2021 sonunu öngörmektedir.

E-duruşma sistemine ilgili kullanıcı bilgisayar, telefon ve tablet gibi zeki tüm cihazlardan bağlanması ve işlemlerini bedensel şekilde olduğu karşılığıyla gerçekleştirmesi muhtemel ayla gelecektir.

E-mahkeme sisteminin yaygınlaşması ile birlikte koronavirüs döneminde ve korona virüs dönemi ardından suçlama sürelerinin kısaltılması ve buna emrindeki şekilde akla yatkın sürede sonlandırılması hedeflenmektedir.

E-duruşma sistemi hakkında merak edilenler

Avukat Bilal Çelik

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here