spot_img

Göz çevresi sorunlarında ameliyatlı ve ameliyatsız çözümler

1. İhbar et:

Orman yangını gördüğümüz lahza derhâl 112’yi aramalıyız. Yangının meydana geldiği mevkiyi olabildiğince açık ve kavranabilir bir tarifle yetkililere bildirmeliyiz. Telefonumuzla konum gönderme şansımız varsa yetkililere bölgenin konumunu iletmeliyiz. Görüşmemiz bittikten daha sonra telefonumuzun bataryasını idareli kullanmalıyız.

2. Söndürebileceksen müdahale et: 

Alevlenme hemen şimdi tek başımıza müdahale edebileceğimiz aşamada ise yeşili bol dal parçası ile ateşi söndürmeliyiz. Zemin uygunsa ateşe toprak serpmek de alevleri söndürmemize yardım edecektir. Alevler indirimli olsa bile ateşin adamakıllı söndüğüne emin olmalıyız.

3. Söndüremeyeceksen oradan derhâl uzaklaş:

Bizim müdahalemizin beceriksiz kalacağına belli olduğumuz durumlarda, yetkililere ihbarda bulunduktan ve bölgenin dijital konumunu paylaştıktan hemencecik daha sonra ağırbaşlı olmaya çalışarak oradan çabucak uzaklaşmalıyız. Kaçış için kullanacağımız rotayı belirlerken yangının meydana geldiği arazinin tipine tarafından karar vermeliyiz. Kaçarken yoğun dumana maruz kalıyorsak ağzımızı ve burnumuzu mümkünse nemli, değilse kuru bir kumaş ile kapamalıyız. 

4. Yangına düz alanda yakalandıysak:

Derhâl rüzgârın yönünü saptama etmeliyiz. Yel bizim olduğumuz yöne dürüst esiyorsa rüzgârı arkamıza alarak şipşak en yakın açık alana koşmalıyız. Yangının yakınından geçmeye mecbursak ve yanan alanının yüzeyi çok büyük değilse yangının sağ ve sol kollarını yoklama ederek alevlerin daha az olduğu koldan bölgeyi terk etmeliyiz. Elbette yangının merkezine doğru hareket etmemeliyiz.

5. Yangına vadide yakalandıysak: 

Vadilerde rüzgârla birlikte hava akımı oluştuğundan yangın rüzgârın etkisiyle vadi tabanından yukarıya dürüst bir rota çizecektir. Bu tür bir durumda rüzgârın ters istikâmetine doğru koşarak vadinin daha aşağı kısımlarına inmeli ve çabucak en yakın açık alana ulaşmalıyız. Yangının devam ettiği vadi yamaçlarını kaçış rotası olarak kullanmaktan şüphesiz kaçınmalıyız.
  

6. Yangına zorlu arazide yakalandıysak:

Sırtlar ve sırt arkaları, rüzgârın etkisini yitirdiği veya aksi yönde esen rüzgârların kendini gösterdiği bölgeler olduğundan, kısa vadede en uygun korunma alanlarıdır. bu nedenle engebeli arazide karşılaştığımız yangınlarda başta derhâl en yakın sırtın arka tarafına geçmeli, ardındaki yangının huysuz yönündeki en yakın açık alana içten çabucak koşmalıyız.

7. Yangına dere kenarında yakalandıysak:

Alevler gizli nehir yataklarında ve kutu dere yataklarında bakıyla paralel daha seri ilerleme eğiliminde olduğundan nehir yataklarına paralel kaçış rotası oluşturmaktan kaçınmalıyız. 

8. Yangına kanyonda yakalandıysak:

Yel arkamızdan geliyorsa ve yangın önümüzdeyse kanyon baca görevi göreceğinden alevler kanyonun sıcacık yönüne doğru hareket edecektir. böylece tez alevlerin tersi yönüne kaçmalı ve mümkün olduğunca kanyonun en geniş bölgesine inmeliyiz. Kaçarken fazla ısınmadan dolayı oluşabilecek kaya parçalanmalarına ve ağaç devrilmelerine dikkat etmeli, bilhassa başımızı koruyarak yürümeliyiz. Kanyonda ilerlememiz mümkün değilse ve civarda mevcutsa kapalı ya da kısmen kapalı mağara odacıklarına sığınmalıyız. Mağara odalarına sığınırken bilmediğimiz rotada ilerlemekten kaçınmalıyız. 

9. Yangına tatil beldesinde yakalandıysak: 

Yetkililerin uyarılarına birebir uyarak bölgeyi en yakın ve en güvenli yoldan terk etmeliyiz.

Yangına yakalandığımız alan deniz kenarındaysa ve yollar kapanmışsa rotamızı rüzgâra göre oluşturmalıyız. Rüzgâr denizden karaya içten esiyorsa deniz kenarında kalıp kurtarılmayı beklemeliyiz. Yel karadan denize dürüst esiyorsa, yollar kapanmışsa ve kaçacak başka bir güzergâh yoksa belli bir seviyeye değin denize girebiliriz. Su yüzeyinde alev dilleri oluşursa tüm bedenimizle suyun altına girip nefesimizi tutabildiğimiz oranda beklememiz hayatta kalma şansımızı artıracaktır. 

10. Yangının tam ortasında kaldıysak:

Kaçma imkânını tamamen kaybettiğimiz durumlarda etrafta bir çukur varsa içine girmeli; çukur yoksa en geniş alevsiz alana geçerek kendimiz mümkün olduğunca derin bir çukur kazıp içine girmeliyiz. Bu esnada meydana çıkan ıslak toprağı koruyucu işlevinden dolayı üzerimize serpmemiz, hayatta kalma şansımızı artıracaktır. Yüzümüzü nemli bir bezle kapamamız mümkünse tüm yüzümüzü örtmeli, böylelikle yayılan gazdan olabildiğince korunmalıyız. 

Doğa sporları ve sair doğa aktiviteleri ile ilgileniyorsak bu nesil aktivitelerde yanımızda bulunması için ısıya dirençli yangın battaniyeleri, ısıya dayanıklı 1-2 m²’lik brandalar ve maske temin etmemiz büyük tartma arz etmektedir. Yangına bu gibi bir aktivite esnasında maruz kaldıysak ve kaçabileceğimiz bölge yahut kazacağımız çukurun içine girip üzerini ısıya dayanıklı bu materyallerle kapatarak ve maskemizi takarak kendimize nispeten güvenli bir bölge oluşturabiliriz.

 

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here