spot_img

“İnsanları cezalandırmak değil, hayvan sevgisini telkin etmek isteriz”

Hayvan Koruma İndeksi’ne göre, Türkiye, hayvan haklarını korumada 2014 yılından beri eksik da olsa ilerleme kaydetmiş görünüyor. Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE)’ nün raporlarına göre ise; 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu (2004) ve Veterinerlik Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Yiyecek ve Yem Yasasındaki bir takım hükümler, OIE’nin hayvan refahına ilişkin rehber ilkelerine ve standartlarına uygun olmakla birlikte; bunların yürürlüğe girmesini sağlayacak ayrıntılı ikincil bir mevzuatın olmaması sebebiyle dikkate değerinde bir aylaklık bulunduğu anlaşılıyor.

Hayvanlara karşın suçlara uygulanan cezaların caydırıcılığının eksik olduğunu söyleyen Avukat Elif Akar, mevzuata kadar hayvanların “eşya, mal” olarak görülmekte olduğunu ve Kabahatlar Kanunu’na kadar düşük miktarda cezai yaptırım uygulanması gerektiğini söyledi.

“Mala zarar verme suçu, özel sahiplik kapsamında olan bir eşyaya yani yalnızca sahipli hayvana verilen zarardan nedeniyle oluşur. Keza bu suç mutlaka mahsus bitmiş olmalıdır fakat bir cinayet ve yaptırım uygulanabilsin. Ne yazık oysa suda yaşayan, sahipsiz, güçten düşmüş, yabani, hayvanat bahçesinde tutulan hayvanlar, deneysel olan, çiftlikte yaşayan ve kesim olan hayvanlarının haklarını da kapsayacak şekilde yeterli hukuki düzenlemeler henüz bulunmamaktadır” diyen Avukat Akar, hayvanların “canlı” olarak tanımlanması gerektiğini söyledi.

“Davet ve ticari amaçlı faaliyetlerde hayvanlar kullanılmamalıdır”

Mecliste hayvanlar ilgili halen yürürlükteki 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişikliğe gidilmesi yönünde çalışmaların mevcut olduğunu söyleyen Akar, şiddetin yanı sıra sirk gibi paraya dayalı ziyafet sektörlerinde kullanılmasına, dövüştürülmesine ve pet hayvanı ticareti adı aşağı yapılan hayvan kaçakçılığı gibi faaliyetlere makine edilmesine caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini belirtti.

Avukat Akar sözlerini şöyle sürdürdü: “Evrensel hukuk prensiplerinin en esas ilkesi, kanunilik ilkesi yani bir diğer deyişle yasadışı suç ve cezanın olmayacağı ilkesidir. Bu sebeple hayvanlara karşı işlenen suç ve istismarlar da cezasız kalmamalı ve hayvan hakları, kanunlar göre milletlerarası hukuk normlarıyla bağdaşık ve genel caydırıcı niteliklere yerinde bir şekilde korunmalıdır.”

 

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here