spot_img

Isırgan Otunun Saça Ve Cilde Faydaları Nelerdir?

Son dönemlerde düzen göstermekte zorlandığımız hayat dinamikleri bir fazla kişiyi yeniden düşünmeye ve hedeflerini gözden geçirmeye yöneltti. Tatil sonrası, sonbahar dönemine yaklaşırken birçok birey kendini yeni alıştırma sezonuna hazırlamaya ve yeni hedefler belirlemeye başladı. Yaşam ve Kariyer Koçu, Yazar Pelin Narin Tekinsoy yeni niyet ve hayallerini hayata geçirmek isteyenlere şu önerilerde bulundu:

Hedef, düş veya hayal panosu yapın.

Kasıt, hayal veya düş panosu yapın.

Yapmak istediğiniz hedeflerinizi tarih ve konusuna tarafından belirleyin. Hedefinizi bir kartona, bir tuale veya duvarınızın feng-shui’ye tarafından kariyer veya yerine getirmek istediğiniz alanına göre seçerek, netleştirerek yazın. Panoyu, belli başlı hedefiniz ve sizi ona götürecek küçük hedeflerinizi, gerçekleşmesini istediğiniz tarihleriyle birlikte yazıp, size iyi gelen fotoğraflarla süsleyerek veya renkli kalemlerle çizerek oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu görseli başlıca görebileceğiniz bir alana yapıştırabilir ya da taşıyabilirsiniz. Bu Nedenle sıklıkla hatırlamanıza ve bilinçaltınıza gerçekleşmesi için komut vermenize muavin olabilirsiniz.

Gerçekleştirmeyi düşündüğünüz hayallerinizi yazın.

Gerçekleştirmeyi düşündüğünüz hayallerinizi yazın.

Hayallerinizi benzeri bir başkasına anlatırcasına ya da anlatırken listelercesine başlık biçiminde kaleme alın. Listenin dolma kalemle yazılmasını öneriyorum. Hayallerinizi yazarken en ayrıntısıyla uğraşma diye düşündüğünüz noktaya kadar yazabilirsiniz. Bu çalışmayı ya uyandığınız erken saatlerde ya da yatmaya yakın zamanlarda yapabilirsiniz. Bir mum ışığı eşliğinde ve gece geç saatte yazmanız hem daha daha konsantre olmanızı sağlayacak hem de sağ beyin egzersizi olarak düş edilenlerin gerçekleşmesi için yol bulmasına asistan olacaktır.

Hayallerinize ortak olabilecek biriyle konuşun.

Hayallerinize ortak olabilecek biriyle konuşun.

Özellikle amaç tespit ve düş panosu meydana getirmek için yapılan atölyelere katılabilirsiniz. Beraber benzer maksat için bir araya gelmiş olan kişiler, geniş bir dua ve kasıt enerji alanı oluştururlar. Birbirlerinin dua ve dileklerinin kabul olması için bir araya gelen kişiler, bir aradayken bu enerji alanından desteklenirler.

Hayalinizi somutlaştırın.

Hayalinizi somutlaştırın.

Her şey önce bir gaz bulutuydu sonradan dünya meydana geldi. Düşüncelerimiz de aynı bu şekilde bir us bulutu şeklinde aklımızdan geçer. O yüzden saat 22:00 ve sonrasında fotoğraf çizmek, hayalinizi somutlaştırıp elle tutulacak ışık halkası getirmek için önemlidir. Bunu istediğiniz renk ve kalem çeşidiyle yapabilirsiniz. Tarih atmayı unutmayın.

Sağ beyin aktivasyonu yapabilirsiniz.

Sağ beyin aktivasyonu yapabilirsiniz.

Detaylara takılmak yerine bütünü görmek için beyninizin sağ lobunu geliştirecek egzersizler yapabilirsiniz. İçgüdülerimiz bizi düşüncelerimizden daha seri elde etmek istediğimizi yere götürecektir. Hedeflerimize, içten şekilde ve en az zararla gitmek için sağ beyin aktivasyon egzersizleri yapabilirsiniz. Bunun için meditasyon yapabilir, bol bol dua okuyabilirsiniz. Bu amaçla, bilhassa sabahtan ilk uyandığınız ve akşam uykuya dalmak üzere olduğunuz anlar en uygun zamanlardır. Bilinçaltımıza dışarı giden hedef ve dileklerimiz gerçekleşsin diye en uygun yolu bulmak için harekete çoktan geçmiş olurlar.

Hayal edin.

Düş edin.

Beynimiz gerçek ile hayali ayrıştıramayan bir yapıdadır. Gittiğiniz bir filmde saatlerce gülebilir ve dakikalarca ağlayabilirsiniz. Halbuki o film aylar ve hatta yıllar önce çekilmiş olsa da duygularımız filmi seyrederken aktiftir. Bu sebeple içinde bulunduğunuz gerçekliği de içine alacak şekilde düş edin. Hayal edebildiğimiz görüntüleri gerçekleştirebilme kapasitemiz mevcut. Eğer olmasaydı zaten o hayali kuramazdık. Bu yüzden olabildiğince ve özgürce hatta sınırsızca hayal edin.

Yapmak istiyor ama bunların hiçbirine zamanım yok mu diyorsunuz

Yapmak istiyor fakat bunların hiçbirine zamanım yok mu diyorsunuz?

O süre daha da kolay olan ve aklınıza geldiği her anda tekrarlayabileceğiniz, sabahleyin uyandığınız birincil anlar ve akşam uykuya dalmak üzereyken söylemenizi önereceğim “ben gücüm”, “ben parayım”, “ben (edinmek istediğiniz her ne ise)….o’yum” cümlelerini her yerde ederek o enerjinin içinde salınabilirsiniz. Kendinizi bu enerji içinde gözlemleyebildiğiniz sürece değişimi başlatabilirsiniz. Yani durumla ilgili seyirci misiniz yahut oyuncu mu olduğunuzu fark ettiğinizde metamorfoz başlayacaktır.

Yaşam ve Kariyer Koçu, Yazar Pelin Narin Tekinsoy, bütün bu egzersizleri yaparken kişilere duygularını gözlemlemesini önerdi. Olumlu duyguları büyütmeye ve negatif olanları ise dönüştürmeye odaklanılmasını öğüt eden Tekinsoy, “beş duyu organından da faydalanılarak istenen hedefleri somutlaştırmaya yönelik adım atılmalı” dedi. Tüm bu çalışmalar yapılırken hangi renkler kişiye iyi geliyorsa o renklerden, kokulardan hatta tatlardan yardım alarak hayaller yaşanmaya başlanmalı böylece hayallerin gerçekleşmesinin yolu açılmalı.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here