spot_img

Kuru ve hasar görmüş saçları canlandıracak bakım önerileri

AÇEV’in gönüllü eğitmenleri tarafından çevrim içi  olarak gerçekleştirilen Anne-Baba Buluşmaları ve bu kapsamda gönderilen Evdeki Oyun Kutum, çocuk gelişiminin desteklenmesinde aile katılımını özendirme ediyor. Hanelere gönderilen paketlerde bulunan sayı boncuğu, tangram, oyun hamuru, badana kalemi, hikaye kitabı gibi materyallerle çocukların gelişimleri desteklenirken; oyunlarla tüm ailenin etkileşim içinde olması ve bir arada süre geçirmesi hedefleniyor. Program, tanışma ve kapanış oturumlarıyla birlikte dokuz hafta boyunca haftada bir kere 50 dakikalık buluşmalar halinde uygulanıyor.

PROGRAM 3-6 YAŞ ARASI ÇOCUK SAHİBİ EBEVEYNLERİ HEDEFLİYOR

Anne Buluşmaları’na katılmak isteyen ebeveynlerin, 3-6, Baba Buluşmaları’na bulunma isteyen ebeveynlerin ise 3-6 ya da 7-11 yaş arası çocuk sahibi olması gerekiyor. Buluşmalar, gereksinim sahibi anne-babalara yönelik gerçekleştirilirken, programa katılım için ebeveynlerin esas seviye okuryazarlık becerilerine ve internete erişebilen bir telefona sahip olmaları yeterli oluyor. Program zarfında katılımcılara AÇEV kadar bedava internet desteği sağlanıyor. İstanbul ve İzmir’de gerçekleştirilen buluşmalar için AÇEV, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve belediyelerle de işbirlikleri gerçekleştiriyor.

2 BİNİN ÜZERİNDE ANNE- BABAYA ULAŞILDI

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında başlayan program dahilinde, şimdiye değin 2 binin üstünde anne ve babayla çevrim içi buluşmalar gerçekleştirildi. Eve gönderilen kutuların; pandemi dönemi kısıtlamaları sebebiyle keza okullarından keza de sosyal ortamlarından uzak kalan çocuklarıyla birlikte neşelendirici vakit geçirme olanağı sağladığını belirten katılımcılar, deneyimlerini şöyle anlatıyor: “Karantina döneminde evde  çocuklarla kalmak fazla zordu, çok yorulduk. AÇEV, birilerinin bizi düşündüğünü hissettirdi. Gelen kutular pek değerli oysa bizim için, evimize heyecan, ağırlama ve  mutluluk kattı. Artık çocuklar paketlerin açılacağı günlerini iple çekiyor… Keza biz de anne-baba buluşmalarında arkadaşlarla bir araya gelmekten mutluluk duyuyoruz.” Programa katılan annelerden bir diğeri ise ‘Evdeki Oyun Kutum’la birlikte yaşadıklarını şu şekilde aktarıyor: “Eşim hafta sonları çocuklarla oyun oynamaya başladı. Bana ‘İyi ki katıldın bu çalışmaya’ diyor. Bunalmıştık evde acilen onlarla oyun oynamayı öğrendik.”

“EBEVEYNLERİN YANIDA OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Küresel salgının dünya üstünde okul yaşındaki çocukların yüzde 90’ının okula erişimini etkilediğine dikkat çeken AÇEV Genel Müdürü Burcu Gündüz Maşalacı ise bu çocukların yalnızca bilgiye yok; temel sıhhat, besin ve gelişim olanaklarına da erişemediğinin altını çiziyor. Maşalacı, bu eksikleri telafi etmek üzere üretilecek çözümlerin salgın bitse zeka milyonlarca çocuk için umut olabileceğini vurguluyor: “Pandemi halihazırda düşük olan erken çocukluk eğitim ve bakım hizmetlerine erişimi daha da azaltarak, haneler arası eşitsizliklerin daimi ülkü gelme riskini daha da artırdı. Çocuklara sunulan gelişim imkanlarındaki farklılıkların azaltılabilmesi için hanelerin öğrenme ortamı olarak güçlendirilmesi, evde maddesel ve psikolojik iyi olma halinin korunması ve konut içi eşitlikçi iş bölümü bu dönem bizim için en öncelikli konular. Bu doğrultuda hanelere gönderdiğimiz çocuk gelişimini destekleyen materyaller ile anne ve babaların ebeveyn olarak karşılaştıkları zorlukları aşmaları için haftalık buluşmalarımızla onların yanında olmayı hedefliyoruz. Uzun vadedeyse bu süreçte elde edilen derslerin, erken çocukluk bakım ve eğitim hizmetlere yapılacak yatırımları artırarak her çocuğun hayata eşit fırsatla başlamasını için milat noktasını oluşturmasını umut ediyoruz.”

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here