spot_img

Meme implantları hakkında merak edilenler

Pencereye güvenlik kilidini ihmal etmeyin

Pencereye güvenlik kilidini dikkatsizlik etmeyin

Zeminden yüksekliği az olan pencerelerin en fazla 10 cm açılacak şekilde güvenlik kilitleri ile koruma altına alınması gerekiyor.

Kitaplıkları duvara sabitleyin

Kitaplıkları duvara sabitleyin

Odalarda ve mutfakta düşme riski yer alan kitaplık, raf, dolap veya televizyon gibi eşyaların duvara sabitlenmesi kazaların önüne geçmeyi sağlıyor.

Balkona korkuluk şart

Balkona korkuluk koşul

Konut kazalarının başında gelen düşme ve çarpmaları önlemeye yönelik tedbirler alarak can sıkıcı sonuçları engellemek mümkün oluyor. Bu neden ile balkonlarda asgari 1 metre yüksekliğinde korkuluk olması gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de balkonlarda çocukların üstüne tırmanacağı sandalye gibi eşyalar bulundurulması.

Kaymayan kilim tercih edin

Kaymayan kilim tercih edin

Fazla katlı evlerde merdiven başına ve sonuna güvenlik kapısı konulması, merdiven alanlarının iyi aydınlatılması gerekiyor. Bilhassa kaygan yüzeylerde kaymayan kilim ve paspas tercih edilmesi gerekiyor. Aksi halde düşme sonucu yaralanmalar sık meydana gelebiliyor.

Çekmecelere kilit taktırın

Çekmecelere kilit taktırın

Kapı tutucular ve parmak koruyucularla parmak ve el sıkışması riski azaltılabilir. Çocukların bıçak gibi kesici aletlere ulaşmalarını önlemek için mutfak dolap ve çekmecelerinde özel kilitler kullanılmalı.

Temizlik malzemelerinin kapağını açık bırakmayın

Temizlik malzemelerinin kapağını açık bırakmayın

Evde, çocukların kolayca ulaşabileceği temizleme malzemeleri veya hap gibi zehirli maddeler de kaza nedenlerinin başında geliyor. Ülkemizde çamaşır suyu gibi malzemelerin ambalajları dıştan başka kaplara konulması ve bunların içilmesi sonucu zehirlenmeler oldukça sık görülüyor. Bu tarz maddeler kendi kutusundan başka kutuda muhafaza edilmemeli. Keza kapağın açık veya gevşek bırakılmamasına fazla itina gösterilmeli. Çünkü bu cins hatalar bir anlık ihmale gelmiyor.

Küvetleri dolu halde bırakmayın

Küvetleri batmış halde bırakmayın

Çocuklar suyla oynamayı fazla seviyor ama bazen büyükçe bir kaptaki birkaç santim derinliğindeki su bile boğulmalara yol açabiliyor. böylece evlerde geniş ağızlı kaplarda, kovalarda ve küvette su bulundurulmaması gerekiyor. 10 yaşına değin çocukların banyo ve küvet gibi yerlerde kardeşleriyle ya da yalnız bırakılmaması da kazaları durdurmak için siklet taşıyor.

Küçük parçalı oyuncaklara dikkat

Minik parçalı oyuncaklara uyarı!

Özellikle ilk bir yaşta çocuklar etraflarındaki nesneleri ağızlarıyla keşfettikleri için ellerine geçen her nesneyi ağızlarına götürüyor. Küçük nesnelerin boğaza kaçması ise ölümcül durumlara yol açabiliyor. böylece yerde ve çocukların ulaşabileceği alanlarda ağızlarına alabilecekleri ufak nesneler bulunmamasına uyarı edilmesi gerekiyor. Küçük parçalara ayrılan oyuncaklar alınmamalı. Çocuk kıyafetlerine çengelli iğne, nazar boncuğu gibi objeler takılmamalı. Çocuklar 3 yaşını geçene kadar fındık, fıstık, çekirdek gibi boğazı tıkayabilecek gıdalar verilmemeli.

Prizlere koruyucu takın

Prizlere koruyucu takın

Evdeki her noktayı keşfetmek isteyen çocuklar için elektrik prizleri de cazip noktalardan biri. Bu da onları elektrik çarpmasına açık ışık halkası getiriyor. Prizlere koruyucu takılması, saç kurutma makinesi gibi eşyaların kullanılmadığı zamanlarda prizde takılı bırakılmaması gerekiyor.

Kibrit ve çakmak açıkta bırakılmamalı

Kibrit ve bilmek açıkta bırakılmamalı

Kibrit ya da çakmakla oynarken kendini yakan veya yangına niçin olan çocuklara sık sık rastlanıyor. Yanıcı veya yangına niçin olabilecek nesnelerin muhakkak çocukların ulaşamayacağı kilitli yerlerde muhafaza edilmesi gerekiyor. Fırın ve ocakların açma/kapama düğmelerinin çocuk emniyet kilidi ile teftiş altına alınması önem taşıyor. Keza yemekler ocağın arkadaki gözlerinde pişirilmeli ve tencere-tava sapları ulaşılamayacak şekilde içe dönük şekilde tutulmalı. Masa örtülerinin çekilmesi sonucu sıcak istikrarsız gıdaların dökülmesiyle haşlanma yanıkları da sık görülen konut kazaları aralarında. Bunun için masa örtüsü kullanımından kaçının. Ayrıca ulaşılabilir yerlerde kaynar su doymuş kap bulundurmayın.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here