spot_img

‘Vazgeçme eğilimi’ olan öğrencilere tavsiyeler

Hedef geliştirinABONE OL

Hedef geliştirin

Hedefimiz konusunda netsek hedefimize uygun bir plan hazırlayıp süreci ilerletme konusunda en önemli iki adımı atlatmış oluyoruz. Hedefimiz bizim bir yolda nasıl yürüyeceğimizin göstergesi olduğu gibi, alıştırma planımızın daha verimli olmasını vakit planlaması kolay yapabilmemizi de sağlayacaktır. Burada unutulmaması gereken en manâlı detaylardan biri; planımızın hedefe yerinde olduğu kadar, öğrenme stilimizi destekleyici bir nitelikte olması gerektiğidir.

Dengeyi kurun

Dengeyi kurun

Program içerisindeki denge tekrar tekrar destekleyicidir. Bu dengeyi şöyle düşünebiliriz: Diyelim ama çok zorlandığımız ve çok basit gelen ikişer ders var. İki kolay dersi ya da iki baskı dersi bir arada çalışmaya çalışmak her ikisi açısından da verimimizi düşürebilir. Bu noktada, bir basit ders bir güç ders gibi denge kurup ilerlemeyi hedeflemeliyiz.

En destekleyici unsurun; ders takibi ve tekrarı olabileceği gibi uyumlu ve tatmin edici alıştırma süreci ile de kendimizi desteklemeyi unutmamalıyız. Bitmiş süreçlerinde ise mutlaka günlük, haftalık, iki haftalık ve aylık tekrarlar ile ilerlemeliyiz. Sonrasında ise mutlaka kendimizi deneme etmeliyiz.

Saç rengimiz, kilomuz ve boyumuz nasıl farklıysa bir konuyu kavrama izah etme biçimimiz, zamandan verim alma biçimimiz farklılık göstermektedir. Bu sebeple, programımızın kişisel olması tartma arz etmektedir. Hangi derse ne kadar zaman ayırıyorum, hangi ders benim için daha mecburi/basit bunları belirleyerek kendime uygun bir program hazırlamam daha kolay olacaktır.

Günlük ufak tefek egzersizlerle kendimizi desteklediğimizde, beslenme ve uyku düzeninize uyarı ettiğinizde fiziki ve zihinsel anlamda daha enerjik kaldığınızı fark edeceksiniz. Gelişim çağında olduğunuzu düşündüğümüzde fiziki ve zihinsel aktivitelerinizin sağlam ilerlemesi için bütün bunlara uyarı etmemiz bereketli bir süreç geçirmemizi sağlayacaktır.

Ayrıca, fiziksel ve zihinsel gelişim için gıda, uyku düzeni ve maddesel aktiviteler, nefes egzersizleri de odaklanma problemleriyle baş etmekte muavin olacaktır. Bununla ilgili video ve bilirkişi eğitimlerinden adet edinmek muhtemel. Unutmamalıyız ancak, süreci yönetebilmek namına, başta problemin ne olduğunu belirlemeli, çözüm için ise öncelik sırası belirleyerek harekete geçmeliyiz. Bu bizim geleceğimiz, kendi geleceğimiz için acilen durup umma yok, süreci yönetmeye karar verme ve harekete geçme vakti.

Eğitim sürecinde ‘uzaktan sosyal olabilmek’ oldukça manâlı. Online platformlarda ders konsantrasyonunun düştüğü ve katılımın azıldığı şu süreçte, eğitimden ve sosyal çevreden uzaklaşmamak adına devamlılık çok önemli. ‘Zaten verimli olmuyor’, ‘derse katılsak da anlamıyoruz’ düşüncelerinin yerine devam etmeye mücâdele etmek eylemini yerleştirebilirsiniz. Bir şeyin devamlılığının olması, motivasyonu ayakta tutan en önemli etkenlerden biridir. Bu Vesile Ile motivasyon için birincil adımı atmış sayılacaksınız.

Unutmayın ancak, negatif düşüncelerinizden kaynaklı bir durgunluk yaşıyorsanız, zihninizin iplerini negatif düşüncelerden geri almak için harekete geçmelisiniz. Örneğin; ‘zaten pandemi dönemindeyim, ne dek verimli ders çalışabilirim!’ yerine, ‘gayret edersem elimden gelenin en iyisini yapabilirim.’ dememiz gerekiyor. bununla birlikte, ‘ne olacağı emin yok, belli sınavım fazla kötü geçecek!’ şeklinde dikkate almak yerine, ‘ne olacağını bilmiyorum lakin, başarılı bir sınav aşmak için elimden geleni yapacağım.’ yaklaşımına ihtiyacımız var.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here