spot_img

Yeni yılda çekik gözler ön planda!

ABONE OL

Bu tatilde çocuklar tatilde oldukları vakit her tarafında açık havada çıkmak isteyebilir, tablet, telefon ve televizyona yönelebilir, kurallara uyarlama konusunda aileleri zorlayabilir. böylece tatil boyunca da evdeki düzeni devam etmek manâlı. Ebeveynlerin çocuklarının yaş ve gelişim düzeyine uygun keza eğlenceli hem katı olmayan kurallar içeren bir tatil planı oluşturması evdeki rutinleri sürdürmek ve verimli süre dinmek için yardımsever olacaktır.

Okula gitmek çocuklar için sadece ders dinlemek ve yeni bilgiler öğrenmekten ibaret yok; bununla birlikte sosyal ortamlarda aile üyeleri dışındaki kişilerle etkileşimde bulundukları ve dış dünyada kendileriyle baş başa kaldıkları bir eylemdir.

Arkadaşları ile oyunlar oynamak, evden ve ebeveynlerden uzakta kişisel vakit aşmak, evdekinden daha fazla kendi kararlarını atamak zorunda olmak ve aynı zamanda verdiği kararların sonucuna katlanıyor edinmek çoğu yönden gelişmelerine menfaat sağlamakta. Özellikle tatilde evlerde vakit devretmek zorunda kalan çocukların uzak da olsa ahenkli bir şekilde akranlarıyla sohbet etmesine imkân sağlanmalı.

Anne ve babalar çocuklarıyla ilgilenemeyecekleri durumlarda, fazla bitap ve tahammülsüz olduklarında ya da manâlı bir işleri olduğunda genellikle çocuğu tablet veya televizyona yönlendirerek kendi kendine vakit geçirmesini sağlayabiliyorlar. Bu koşul bilhassa bugünlerde online ders için kesintisiz ekran başında olan çocukların gelişimi için epeyce zararlı. Ekran süresi yaş ve gelişim özelliklerine tarafından değişebilir ama 3-4 yaşa değin çocukların ekrandan uzaktan durması gerekir.

Pandemi sebebiyle iletişim eksikliği yaşamış çocuklar arkadaşlarıyla oynadıkları online oyunlarda veya tanımadığı kişilerle oyundaki iletişimle sosyalleşme ihtiyacını gidermeye çalışabilir.

Bilhassa güç içerikli bir takım oyunlar bugünlerde epeyce popüler. Anne ve babalar çocukların oynadığı oyunları sıklıkla peşine düşüp takip etmeli, hatta çocuklara oynadıkları oyunları merak ettiklerini ve olur ya birlikte de oynayabileceklerini söyleyebilirler. Bu sayede kendilerini çocuğun oyun dünyasına dahil edebilir, sakıncalı içerikler konusunda teftiş sahibi olabilirler.

Ebeveynler mümkünse açık mekanlarda, parklarda sosyal mesafeye uyarı ederek çocuklarının öteki çocuklarla buluşmasını, doğada vakit geçirmesine kısa süreli de olsa olanak sağlamalıdır. Tüm aile üyelerinin katıldığı beceri ya da yaratıcılık temelli olarak faaliyetler planlanabilir. zaman zaman ailece çocukların gelişimine uygun şekilde seçilen filmler veya belgeseller izlenip ardından izlenen şey değerlendirilebilir. Ailece kitap okuma etkinlikleri planlanabilir. sonra okunan kitabın resmi yapılabilir.

Yarışma ve rekabetin ön planda olmadığı bütün aile üyelerinin katılabileceği oyunlar oynanabilir. Puzzle, bulmaca, data kartlarıyla neşelendirici ve bununla birlikte verimli vakit geçirilebilir. Tatil her tarafında çocukların eğitimden uzaktan kalmaması için her gün ortalama 30-40 dakikalık çocukları çok yormayacak incelemeler veya konu tekrarı faydalı olacaktır. Ders çalışmaları konusunda zorlama yapmamak, zorlamamak, sert ve suçlayıcı uyarılardan sakınmak manâlı. Çocuklar online dersler olmadığında tablet ve telefonla vakit aşmak isteyebilirler. Tatilde de ekran süresi ve sınırlar mutlaka hatırlatılmalı ve bu hudut her gün aynı olmalı. Anne ve babalar bu kuralları sürdürürken mutlaka sürekli ve kararlı olmalı. Evde yapacak bir şey bulamadığını ve sıkıldığını söyleyen çocuklara ebeveynler, evde de olsa neler yapabileceği, vaktini nasıl bereketli ve bununla beraber eğlenceli geçirebileceği konusunda tavsiyeler vermeli.

Çocuklar tatil her tarafında ekranlardan muhtemel olduğunca uzaklaşmalı. Sadece tatillerde değil okul süresi baştan başa da çocukların ayrıca fiziksel hem de zihinsel gelişimleri için ders saatleri dışında tablet veya bilgisayarla geçirilen vakit sınırlandırılmalı, fazlaysa azaltılmalı. Tatilde de, aynı okul sürecinde olduğu gibi yemekler tablet ya da televizyon izlerken yenmemeli. Bütün aile üyelerinin bir araya gelip benzer saatte yemek yiyeceği bir düzen oluşturulmalı. Yemek saati bittiğinde masadan kalkılmalı. Ebeveynler tatil her tarafında çocukları arkadaşlarıyla bir araya getirmek namına online buluşmalar düzenleyebilirler. Bu buluşmalarda fazla sıkıcı olmayan kısa süren etkinlikler, egzersizler, hatta ebeveynlerin de katılacağı neşelendirici faaliyetler yapılabilir.

Çocukları sınırlandırmadan, kontrolü hayal güçlerine bırakarak neşeli zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Onlara sürekli yönlendirmeler yapmanız, ne yapacaklarını söylemeniz, oynadıkları oyuna gereğinden fazla müdahale etmeniz bireysel geçirdikleri vakitte üretkenliklerini ve yaratıcılıklarını kısıtlayacaktır. Pandemi süreci çocukları çoğu yönden etkiledi. Tatilde ve tatil sonrasında da eski yaşantımızdaki gibi olamayacağımızı konuşmalıyız. Bu hassas süreçte onları anladığımızı, her konuda yanlarında olduğumuzu hatırlatmayı da dikkatsizlik etmeyelim. Özellikle 10-12 yaş altı çocuklara tatilin kaç gün süreceği, tatil bittikten sonra okula her yerde eski düzeninde devam edeceği hatırlatılmalı.

Tatil bittiğinde her yerde eski düzene devam edilmeli. Derse odaklanmakta zorluk çeken veya ekran karşısına oturmak istemeyen çocuklar için ders aralarında mutlaka ekran başından kalkacakları, ev içerisinde de olsa hareket edecekleri ara verme saatleri oluşturulmalı.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here