spot_img

Yiyeceklerle dinç ilişki kurmanın formülü: Sezgisel yeme

Karbonhidrata ve şekere olan düşkünlük, stresli zamanlarda bilhassa tatlıyı artı kaçırma, aç olunmasa bile yemek yeme bireylere sonrasında pişmanlık şehvetli yaşatıyor. Sosyal medyanın etkisi ve toplumun dayattığı cılız olma baskısı ile gelişen standart karoser algısı bilhassa gençleri yeme bozukluğuna itiyor. İstenmeyen kilolardan kurtulmanın yolunun popüler diyetlerden yok, sezgisel yemeden geçtiğini bildiren yeme bozuklukları ve sezgisel yemede uzmanlaşmış beslenme danışmanı Evelyn Tribole ve sezgisel beslenmenin yaratıcılarından Elyse Resch, ‘Sezgisel Yeme Alıştırma Kitabı’nı kaleme aldı.  

Sezgisel yeme yaklaşımı, bedenin sinyallerini dinleyip onun ihtiyaçlarını gözeterek yiyecek seçimleri yapmayı sağlıyor. Tribole ve Resch de bu kitapta sezgisel yemenin ne anlama geldiğini ve ‘Yiyeceklerle Sağlıklı Bir İlişki Koymak İçin On İlke’yi açıklıyor. aynı zamanda içeriğindeki pek çok başvuru ile ‘Sezgisel Yeme Alıştırma Kitabı’ hayat boyu bireylerin başucu kitabı olacak. Zihnin ve vücudun derin bir ilişki kurmasına muavin olacak kitap, bedene hürmet ile bütüncül özbakımı öğretiyor. Özlem ve tatmin işaretlerini gösteren ‘Sezgisel Yeme Alıştırma Kitabı’ yiyeceklerle sağlıklı bir ilişki kurmanın yolunu açacak. Sezgisel beslenmenin nazik ve iyileştirici dünyasının kapılarını aralayan kitap, fiziksel ve psikolojik anlamda yemeyle ilişkisi bozulan her yaştan bireyi bu sorunu çözmeye ziyafet ediyor.  

Okuyan Hafıza Yayınevi kadar yayımlanan ‘Sezgisel Yeme Egzersiz Kitabı’ Bilirkişi Klinik Psikolog Egenur Bakıner Yücebilgiç ve Bilirkişi Psikolog Açlık Demirci Balsak göre çevrildi.  Yemekle ilişkisini düzene sokmak isteyenler için kılavuz olacak ‘Sezgisel Yeme Çalışma Kitabı’, Türkiye’nin dört bir yayınındaki kitabevlerinde ve Okuyan Zihin Yayınevi’nin resmi online sitesinde satışta.

 

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here