spot_img

Yumuşacık ellere kavuşmanızı sağlayacak doğal tanım

Yurt dışı uçuşlarında birçok ülkenin Kovid-19 aşısı ve hastalıkla ilgili bilgilerin yer aldığı veriler olmadan ülkeye girişlere izin vermeyebileceğine dikkat çeken Yolculuk Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, “Hava yolu firmalarından gelen istek doğrultusunda bu konuda incelemeler hızlandı.

Şahısların yurt dışı uçuşlarında pasaportlarının yanında sağlık durumu bilgilerini bildiren dijital bir sağlık durumu pasaportu daha olacak

Burada hastalık ile ilgili PCR testi, antikor testi ve aşı ile ilgili veriler yüklenecek ve hudut kapılarında bunun kontrolü yapılacak” dedi.

Konuyla ilgili başlangıçta Avustralyalı hava yolu firması Qantas, aşı olmayanların uçuşuna müsade verilmeyeceği yönünde yorumlama yapmıştı.

United Airlines geçen aylarda Londra Heatrow ve New Jersey Newark Liberty Havalimanı’nda sıhhat pasaportu ya da orijinal adıyla CommonPass uygulamasını deneme etmişti. United Airlines, JetBlue ve Lufthansa Havayolları da bu uygulamayı başlatmaya hazırlanıyor.

Zamanla uygulamaya aşı bilgileri ile şahısların öteki sıhhat bilgilerinin de eklenmesi bekleniyor.

Uygulama dört aşamada yapılacak

Uygulama dört aşamada yapılacak

Ülkelerin taleplerine göre PCR testleri, aşı bilgileri gibi tüm bilgiler içerisine yüklenecek. Dört aşamada yapılacak bu uygulamaya göre önce sıhhat bilgileri olacak. Arkasından seyahat destinasyonu, gidilecek yer, yetkili laboratuvar ve deneme merkezinin sonuçları, aşı bilgileri ve bireysel sıhhat bilgilerinin yer alması planlanıyor.

Fransa, aşı olmayanların toplu nakliye araçlarını kullanamaması konusunda da hazırlık yapmaya başladı.

Şu anda seyahat için hangi aşılar zorunlu

derhal yolculuk için hangi aşılar zorunlu?

Ülkemizde de mevcut durumda bir takım ülkelere sırası gelmişken sarıhumma meningokok, tifo, kolera, kara sarılık A, kuduz, Japon Ensefaliti gibi aşı zorunlulukları isteniyor ve bu ülkelere gitmeden önce aşılarla ilgili karne veriliyor.

Yakın zamanda tıpatıp diğer aşılardaki gibi çoğu ülke de Kovid- 19 aşısı zorunluluğu isteyebilir ve afiyet bilgileri için dijital pasaport kontrolü yapılabilir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here