spot_img

18 Ekim Dünya Menopoz Günü: Menopozu dar devretmek mümkün

Yumurtalık fonksiyonlarının kaybı sonucu adetlerin sona ermesi anlamına gelen menopoz; ateş basması, uyku sorunları, regl düzensizlikleri, sık idrara çıkma gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Birçok kadının kaygıyla beklediği menopoz dönemini yaşam tarzında yapılacak küçük değişikliklerle dar aşmak olası.

Aile ve toplum açısından en değerli dönem

Menopoz sürecinde ahenkli jinekolojik muayenenin çok önemli olduğunu dile getiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Nilgün Tandoğan, “Meme muayenesi ve rahim ağzı kanser testi rutin olarak yapılmalı. Biz tanı kurmak için hormon düzeylerini değerlendiriyoruz ve menopoz geçiş dönemi ise, gerekiyorsa tedaviye geçiyoruz.” dedi.

Tandoğan, menopozun hastalık olmadığını, doğal bir süreç olduğunu belirterek “İnsan hayatının uzaması nedeniyle kadınların menopozda geçirdiği süre uzamaya başladı. Eskiden kadınlar menopoza girdiğinde yaşlandığını düşünüyordu lakin şu anda yaşam süresi uzadı. Vücutta fazla artı değişim laf konusu değil. Besin şekli, kilo, sigara, alkol, kafein tüketimi önemli. Uyumlu alıştırma yapmayı öneriyoruz. Günlük yarım saatlik ya da haftada 3 gün birer saatlik yürüyüş ve bisiklet gibi egzersizlerin yapılması gerekir. Adale ve kemikleri kuvvetlendiren tartma kaldırma ve germe egzersizleri de ileriki süreçte kemik erimesine aleyhinde koruyucu olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kadınların aktivitelerine uyarı ederek, hayat tarzlarını değiştirerek, bunun olması gereken bir süreç olduğunu bile bile daha gizli menopoz geçireceklerini dile getiren Tandoğan, kadının tecrübe ve tecrübesinin en yoğun olduğu, aile ve toplum açısından en değerli dönem olduğunu söyledi.

Kalp sağlığıyla ilgili daha dikkat etmek gerekiyor

Menopoz döneminde kadınların en büyük şikayetinin göbek bölgesinde yağlanma ve kilo alma olduğunu gösteren Dyt. Figen Fişekçi Üvez, “Çünkü ostrojen hormonunun metabolizmanın hızı üzerinde kayda değer bir etkisi vardır. başkaca kemik erimesiyle ilgili şikayetler artabilir. Onun dışarıya kolestrol seviyelerinde büyüme söz konusu olabiliyor. Bu dönemde kadınların kalp sağlığıyla ilgili daha özenli olmaları gerekiyor. Beslenme konusunda şekerli ve unlu ürünlerden uzak durmak, yeteri dek su içmek gerekir. Kolestrol seviyesini dengelenmek için hayvansal kaynaklı gıdalardan uzak durmak gerekir.” şeklinde konuştu.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here