spot_img

Ayaklar için 10 manâlı kış bakımı

Estetik kaygılar nedeniyle yaz aylarında özen gösterdiğimiz ayaklarımıza, kış mevsiminde daha eksik ön planda olmaları nedeniyle çoğunlukla benzer çabayı sarf etmiyoruz. Oysa ayaklarımızın kışın uzun saatler boyunca ayakkabı, kapalı bot ve çizme içerisinde kalmalarının yanı sıra yanlış ayakkabı seçimlerimiz; tırnak batmasından mantar enfeksiyonuna, nasırlardan egzamaya, kötü kokudan başparmağın yan olarak sapması olarak tanımlanan halluks valgusa değin böylece çok soruna niçin olabiliyor. Dolayısıyla tüm yükümüzü çeken ayaklarımız doğrusu kış mevsiminde daha fazla özene gereksinim duyuyorlar.

But ile çivi hastalıklarının yavaş başlangıçlı ve sinsi seyirli olduğuna dikkat çeken Cildiye Uzmanı Dr. Yeliz Erdemoğlu, böylece birçok zaman hastanın aylar, hatta bazen yıllar sonradan doktora başvurduğunu söyledi. Kaybedilen zamanın tedavilerin çok uzamasına ve kalıcı deformasyonlara neden olabildiğini bildiren Erdemoğlu, “But tabanında ilerleyen bir nasır siğil olabileceği gibi, tırnakta genişleyen koyu renkli leke tırnak melanomu olabiliyor. Bu yüzden uzun zaman devam eden herhangi bir sorun yaşandığında bilirkişi bir doktordan görüntü alınmalı” diyor. Dr. Erdemoğlu kış mevsiminde but ve tırnak sağlığınız için uyarı etmeniz gereken 10 kayda değer kuralı anlatarak önerilerde bulundu.

Ayaklar için 10 önemli kış bakımı

Her gün yıkamak koşul

Kışın ayaklarımız kundura ve bot içinde daha uzun zaman kalıyor. Keza ayaklarımızı soğuktan gözetmek için daha kalın dokumalı çoraplar kullanıyoruz. Yeniden ev içinde patik veya terlik kullanmayı seçim ediyoruz. Tüm bunlar ayakların havasız kalmalarına, bunun sonucunda bakteri ve mantar hastalıklarına davetiye çıkarıyor. böylece ayakları pak yakalamak önemlidir. Ayakların her gün yerinde pH dereceli yıkama ürünleriyle yıkanmaları ve havluyla mükemmel kurulanmaları gerekiyor. Ayaklar fena kokuyorsa fırsatçı mikroplar meslek başında demektir. Bu durumda dermatoloji doktorundan bakış alabilirsiniz.

Parmak aralarını unutmayın

Uzun vakit kundura içinde kalmaları ayakların fazla terlemelerine, yıkandıktan sonra iyi kurulanmaması da ıslak kalmalarına niçin oluyor. Cilt yüzeyinin rutubetli kalması derhal daima mantar hastalıklarının başlaması için yerinde etraf sağlıyor. Dolayısıyla ayaklarınızı kuru tutmanız çok kayda değer. Bunu olası kılmak için teri emen pamuklu dokumalardan oluşan çorapları seçim edin. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra, parmak aralarını da ihmalkârlık etmeden mükemmel kurulamalı, gerekirse fön makinesi kullanılmalısınız. Bilhassa diyabet hastalığınız varsa ayaklarınızı kuru tutmaya çok dikkat etmelisiniz.

Ayaklarınızın de neme ihtiyacı var

Yüz ve vücudumuz dek ayaklarımız da nemlendirilmeye ihtiyaç duyuyor. Özellikle kış aylarında klima ve kalorifer gibi ısı kaynakları havadaki nemin azalmasına niçin olarak, ayaklarımızın kurumasına ve çatlamasına yol açıyor. Ayaklarınızı her gün ahenkli olarak nemlendirmeyi dikkatsizlik etmemeniz gerekiyor. Kışın, özellikle yağ bazı yüksek ürün kullanımı, öncelikle topuk almak üzere, bütün ayak cildini daha iyi yumuşatıyor. Haftada bir kez yapacağınız nem maskeleri de yoğun kurulukta üstünlük sağlayabiliyor.

Ahenkli aralıklarla peeling yapın

Ölü dokunun deri yüzeyinden periyodik olarak uzaklaştırılması deri sağlığı için yararlı oluyor. Ayaklar için özel olarak yapılmış peeling ürünlerini haftada bir kez uygulamanız fayda sağlayabiliyor. Ancak başvuru formu esnasında cildinize fazla haşin davranmanız cilt yüzeyinde tahrişlere niçin olabiliyor. Dolayısıyla peeling yaparken cildinize kibar davranmaya özen gösterin. Peeling sonrası uygun bir nemlendirici kullanımı daha pürüzsüz ve yumuşak ayaklara sahip olmanıza muavin olacaktır.

Tırnakların kesim şekli kayda değer

Sağlıklı bir ayağın olmazsa olmazı çivi bakımıdır. Ama bakım yaparken bazı kurallara dikkatli olmak gerekiyor. Bacak tırnaklarının düzenli aralıklarla düz olarak kesilmesi gerekiyor. Çünkü çivi kenarlarını törpüyle ovalleştirmek, batıklara yol açabiliyor. Tırnaklar her insanda öbür hızda uzuyor. Başparmak tırnağınızı ayakkabının gönder kısmında hissetmeye başladığınızda kesim zamanının geldiğini anlayabilirsiniz. Ayağın ayakkabı ve çorap içinde uzun zaman kalması ve oje sürmek de tırnağın hava almasını önleyerek plak yüzeyinde sararmalara niçin oluyor. Oje alışkanlığına ara vermeniz tırnağın sağlıklı rengine kavuşmasına asistan olacaktır.

Çorap seçimine uyarı edin

Uzun süre kundura, bot ve çizme içinde kalan ayaklar terliyor ve buharlaşmaya olanak olmadığı için deri yüzeyinde rutubet oluşuyor. Bu tablo bakteri ve mantar enfeksiyonlarına zemin hazırlıyor. Havlu ve pamuk dokumalı çoraplar teri emerek cilt yüzeyinden uzaklaşmasını sağlarlar. Eğer ayaklarınız normalden fazla terliyorsa işyerine değiştirme çorap götürmeniz ve gün içinde çorap değiştirmeniz daha dinç olacaktır.

Modayı değil, sağlığı tercih edin

Vitrinlerdeki ayakkabılar, botlar ve çizmeler az kalsın göz kamaştırıyorlar. Siz siz olun, yine de modaya değil, sağlığınıza önem verin. Ayakkabınızın ayağınızı ve etap bileğinizi iyi kavraması fazla önemli. Oysa uyarı! Fazla gizli ayakkabılar ayak ve parmak eklemlerinde deformasyona yol açarak çivi batması, hatta halluks valgus (etap başparmağının yanlamasına sapması) oluşumuna zemin hazırlayabiliyor. Ayakkabınızın etap tabanınızı desteklediğinden ve deri gibi hava aldıran malzemelerden yapılmış olduğundan da belli olmalısınız. Çünkü suni cilt ya da plastik ayakkabılar ayaklarınızın daha da terlemesine yol açarak mantar ve egzama oluşumuna niçin olabiliyor.

Aynı ayakkabıyı 2 gün defalarca giymeyin

Ayak sağlığınız için ayakkabınızın da hava alması manâlı. Benzer ayakkabıyı 2 gün tekrar tekrar giymemeniz iç yüzeyinin havalanmasına, bu sayede bakteri ve mantar gibi enfeksiyon kaynaklarının ayaklarınıza zarar vermesine engel olacaktır.

Her gün 5 dakika ara verme

Vücudumuzun tüm yükünü çeken ayaklarımızın da dinlenmeye ihtiyacı var. Her gün 5 dakika, ayaklarınızı kalp seviyesinden daha yukarıda olacak şekilde yükseltmeniz, lenf drenajının artmasını sağlıyor. Yine haftada bir defa yapacağınız but masajları hem ruhunuza ayrıca de ayaklarınıza iyi gelecektir. Masaj sırasında badem yağı kullanmanız cildinizin de beslenmesini sağlayacaktır.

Özel eşyanızı paylaşmayın

Etap ve but tırnaklarınıza ait çivi makası, çorap, terlik, pabuç ve but havlusu size özel olmalı, kimseyle paylaşmamalısınız. Aksi takdirde başta mantar hastalığı edinmek üzere öyle fazla bulaşıcı enfeksiyon hastalığına yakalanabilirsiniz.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here