spot_img

Dinç bağışıklık sistemi genital siğillerin tedavisini kolaylaştırıyor

Ayrıca erkek keza de kadınların genital bölgesinde enfeksiyona niçin olan siğil biçiminde kendini gösteren HPV virüsünün genital siğilleri tetiklediğini söyleyen Bayan Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu, “Siğiller kendiliğinden gerileyebildiği gibi tekrarlayabilir de. O nedenle çare sırasında bağışıklık sistemini enerjik tutmak fazla önemli” dedi.

Aşı Koruyor

HPV enfeksiyonuna tabi çoğalan genital siğillerin, hastaları sadece fizyolojik yok psikolojik olarak da negatif etkilediğini aktaran Doç. Dr. Kahramanoğlu, “HPV artı bir kişi, genital siğili olmasa da partnerine HPV bulaştırabilir. Ama siğil olması, siğildeki yüksek viral yükten nedeniyle, bulaş riskini oldukça arttırır. Genital siğil oluşumuna karşısında en etkin yöntem, aşıyla korunmak olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Gebelik dönemi tehlikeli”

Gebelikte görülen genital siğillerde ve HPV’ye emrindeki gelişen öteki lezyonların boyutlarında çoğalma olabileceğini söyleyen Doç. Dr. Kahramanoğlu, “Ayrıca bu lezyonlar, gebelikte çoklu olma eğilimindedir. Gebelikte bağışıklık sisteminde meydana gelen fizyolojik değişikliklerin, genital siğillerin seyrini değiştirdiği düşünülmektedir. Gebelikten sonra, ilk 6 haftalık dönemde siğiller çoğunlukla küçülür ve ayrıntılarıyla kaybolabilir” diye konuştu.

Teşhiste muayene yeyerli

Genital siğillerin tanısında yalnızca muayene ile herhangi bir teste lüzum kalmadan tanı konulabildiğini söyleyen Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu, “Siğiller kendiliğinden gerileyebildiği gibi tekrarlamaları laf konusu olabilir. O nedenle çare sırasında bağışıklık sistemini enerjik yakalamak çok manâlı. Genital siğil tedavisinde hedef, mevcut lezyonların ortadan kaldırılarak fiziki ve kozmetik iyileşmenin sağlanmasıdır. İdeal tedaviye karar verirken lezyonun sayısı, büyüklüğü, morfolojisi, keratinizasyon derecesi, yerleşimi, hastanın tercihi, hekimin tecrübesi, uygulamanın maliyeti ve yan etkileri dikkate alınmalıdır” dedi.

“Hastaya göre çare uygulanmalıdır”

Doç. Dr. Kahramanoğlu, “Anogenital siğil tedavisi bireyselleştirilmeli, yani hastaya kadar tedavi uygulanmalıdır. Mevcut tedavilerle genital siğillerin takriben yüzde 60-90’ı çare edilebilir. Elimizde hastanın kendi kendine uygulayabildiği tedavi seçenekleri olduğu gibi, klinikte doktor tarafından uygulanması gereken çare alternatiflerimiz de var. Bunlardan bazıları immün sistemi uyararak etki gösterirken, bazıları da ilk elden lezyonlarda gözenekli olan ölümüne yol açarak etki gösterir. Bunun yanı sıra, bir takım hastalarda cerrahi operasyon ile siğilleri dahil etmemek gerekebilir. Tedavi seçiminde hastanın tercihi, mevcut yöntemler, lezyonların sayısı, yerleşimi ve boyutu, hamilelik varlığı, hekimin deneyimi, çare maliyeti ve ast etkileri önemli faktörlerdir” diye konuştu.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here