spot_img

Dış gebeliğin belirtileri

Dış gebelik (Ektopik hamilelik) hakkında konuşan Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Kalay, dış gebeliğin döllenmiş yumurtanın bir kadının rahminin dışında, karnının diğer bir uygun büyümesi durumu olduğunu söyledi. Kalay, bu durumun hayatı korkutma eden kanamalara niçin olabileceğini ve tıbbi müdahaleyi gerektirdiğini belirtti.

Dış gebeliğin belirtileri

Birçok vakit, gebeliğin ilk birkaç haftasında dış hamilelik meydana gelir. Böyle bir durumda hamile olduğunuzu bile bilmeyebilir ve herhangi bir sorun olduğunu fark etmeyebilirsiniz.

Dış gebeliğin erken belirtileri:

– Hafif vajinal kanama ve pelvik sancı

– Mide bulantısı ve kusma

– Karın bölgesinde belirgin kramplar

– Vücudunuzun bir tarafında sızı

– Baş dönmesi ya da halsizlik

– Omuz, boyun ya da rektumda sancı

Dış gebelik, fallop tüpünüzün patlamasına ya da yırtılmasına niçin olabilir. Acil semptomlar, şiddetli kanamalı veya kanamasız büyük ağrıları içerebilir. Baş dönmesi, bayılma ya da omuz ağrısı ile birlikte şiddetli vajinal kanamanız varsa veya bilhassa bir tarafta daha şiddetli seyreden karın ağrınız varsa anında doktorunuzu arayın.

Dış gebelik niçin oluşur

Neden bir dış gebelik yaşadığınızı asla bilemeyebilirsiniz. Sebeplerden biri hasarlı bir fallop tüpü olabilir ve bu, döllenmiş yumurtanın rahminize girmesini engelleyebilir.

Aşağıdaki durumlarda dış gebelik yaşama olasılığınız daha yüksektir:

– Pelvik enflamatuar hastalığınız varsa

– Sigara içiyorsanız

– 35 yaşından büyükseniz

– Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona sahipseniz

– Pelvik cerrahiden bere iziniz varsa

– Daha önce dış hamilelik geçirdiyseniz

– Tüplerin bağlanması veya bağlanmış tüplerin açılması operasyonu yapıldıysa

– Doğurganlık ilaçları kullanıyorsanız

– Doğurganlık tedavileri geçirdiyseniz

Bu koşul hem, doğum kontrolü için bir rahim içi cihazı varken gebe kalırsanız da meydana gelebilir.

Çare yöntemleri

Döllenmiş bir yumurta rahim dışarıya yaşayamayacağından, önemli sağlık durumu sorunlarınız olmaması için doktorunuzun acele müdahale etmesi gerekecektir. Doktorlar böyle bir durumda iki yöntemden birini kullanırlar: İlaç tedavisi ya da ameliyat.

İlaç Tedavisi: Fallop tüpünüz yırtılmadıysa ve hamileliğiniz fazla fazla ilerlemediyse, doktorunuz size bir doz metotreksat verebilir. Bu ilaç hücrelerin büyümesini durdurur ve vücudunuz onları absorbe eder.

Ameliyat: Öteki durumlarda ise ameliyat olmanız gerekebilir. En yaygın olan işlem laparoskopidir. Doktorunuz karnınızın daha aşağı kısmında fazla ufak kesikler yapar ve ektopik gebeliği gidermek için laparoskop adı verilen ince, esnek bir tüp yerleştirir. Eğer fallop tüpünüz hasar görmüşse, onun da çıkarılması gerekebilir. Çok kanamanız varsa veya doktorunuz fallop tüpünüzün yırtıldığından şüpheleniyorsa, daha büyük bir kesi ile acele ameliyata ihtiyacınız olabilir. Bu ameliyata ise laparotomi denir.

Dış hamilelik ardından tipik bir gebelik geçirmeniz şiddet olabilir. Özellikle fallop tüpünüz çıkarıldıysa bir doğurganlık uzmanıyla konuşmayı düşünmelisiniz.

Yeniden denemeden önce ne değin bekleyeceğiniz konusunda doktorunuzla konuşmalısınız. Bir Takım uzmanlar, vücudunuzun iyileşmesi için kendinize asgari 3 ay zaman vermenizi önerir.

Eğer her tarafta gebe kalırsanız, daha önce yaşanan bir dış gebelik tekrardan benzer riski yaşama olasılığını artıracağından, doktorunuz yumurtanızın gerektiği yerde büyüdüğünü doğrulayana kadar vücudunuzdaki değişikliklere dikkat etmelisiniz.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here