spot_img

Evde uygulanabilecek pratik deri ve saç bakım önerileri

COVID-19’la birlikte kalabalık ortamlardan uzak durma, sosyal mesafe ve evde zaman geçirme hayatımızın normali haline geldi. Bu değişim günlük rutinleri de büyük oranda değiştirdi. Yakın Doğu Üniversitesi Iş Yüksekokulu Saç Bakımı ve Çekicilik Hizmetleri Birim Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yeşim Üstün Aksoy, pandemi sürecinde kişisel bakımın da olabildiğince evde yapılmasının sağlık durumu açısından en iyisi olduğunu dile getirerek, saç ve deri bakımı için evde uygulanabilecek pratik önerilerde bulundu.

Deri bakımında kullanılabilecek doğal ürünler

COVID-19 salgınının, hayatımızda yarattığı kısıtlayıcı etkisiyle kayda değer bir gerginlik kaynağı haline geldiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Aksoy, bu stresin birçok sağlık probleminin yanı sıra, cilt ve saç yapısının bozulmasına da niçin olabileceğini söylüyor. Dinç bir deri ve saç için, su içmenin, dürüst ve dengeli beslenmenin ve uyku düzeninin çok önemli olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Aksoy, cildin temiz ve ıslak tutulmasının da fazla önemli olduğunu vurguluyor.

Cilt bakımında, cilt tipini ve buna yerinde ürünleri bilmenin önemine değinen Yrd. Doç. Dr. Yeşim Üstün Aksoy, “Deri bakımının ilk adımı cildin yerinde ürünlerle temizlenmesidir. Temizlikte tonik olarak kullanabileceğiniz en iyi doğal malzemelerden biri ise gül suyudur. Gül suyu, gözeneklerin arınmasını ve siyah nokta oluşumunu önler” diyor.

Temizleme işleminin arkasında cildin nemlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Aksoy, nemlendirme işlemi için deri bakımı yağları veya evde bulunan bir takım doğal malzemeleri öneriyor: “Aloe vera yapraklarının içinde bulunan jelle ya da salatalık suyuyla cildinizi nemlendirebilir, badem yağı, buğday yağı, çörek otu yağı gibi öbür yağları da bu amaçla kullanabilirsiniz. Doğal ürünlerden Türk kahvesi, badem, toz şeker, çilek ve domates ile cildinize haftada bir kez peeling uygulayabilirsiniz.”

Hangi cilt için hangi maske

Dinç bir deri maskesi için deri tiplerine kadar kullanılabilecek ürünleri sıralayan Aksoy, kuru ciltler için avokado, limon, yumurta akı, çilek ve bal ile deri maskesi hazırlanmasını öneriyor. Nemsiz ve cansız ciltlere ise bal, yoğurt, zeytinyağı, salatalık, aloe vera, muz içeren maskeler iyi geliyor. Yağlı ciltlerde kullanılacak cilt maskelerinin ise elma sirkesi ve maden suyu içermesi gerekiyor. Yeşil çayın bütün cilt tiplerinde kırışıklık önleyici olarak kullanılabileceğini söyleyen Doç. Dr. Aksoy, deri renginin açılması, sivilce ve leke tedavisi ve gözenekli olan yenilenmesi için de limon, bal ve toz şeker gibi doğal malzemelerin kullanımını öneriyor.

Saçlarınız doğal güzelliğini korusun

Doç. Dr. Aksoy, saç bakımında kullanılabilecek doğal ürünleri de yeniden saç tiplerine kadar sınıflandırıyor. Yağlı saçlar için yağsız yoğurt ve yumurta; ince telli saçlar için hint yağı ve ısırgan otu; kalın telli saçlar için menekşe yağı, zeytinyağı ve bal; kepekli saçlar için avokado, bal ve zeytinyağı; dökülen saçlar için zeytinyağı, bal, tarçın, yumurta ve badem yağı; kuru saçlar için bal ve süt; yıpranmış saçlar için muz ve badem yağı; kırık saçlar için menekşe yağı, jojoba yağı, tatlı badem yağı ve sirke gibi doğal malzemelerle hazırlanan karışımların kullanılmasını öneriyor.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here