spot_img

Geçmeyen adet sancıları hastalık habercisi olabilir

Kadın almak zordur, bilhassa de adet dönemlerinde… Kasıktan karna doğru yayılan keskin sızı kimi vakit adet öncesinde kimi zamansa adetin ilk günlerinde kendini kesin eder. Çoğu bayan için işkenceye dönüşen adet dönemi ağrıları, çoğu zaman adi karşılansa da bir hastalığın da belirtisi olabilir. Bayan Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan, adet sancıları hakkında bilinmesi gerekenleri anlatarak tavsiyelerde bulundu.

Psikolojik ve kalıtımsal faktörlerle ilişkili

Adet döneminde; ara sıra kanamadan önce başlayan, kanamanın yoğun olduğu günlerde daha çok hissedilen, karında ve rahim bölgesinde kramplar biçiminde ortaya meydana çıkan sancıya adet sancısı denir. Adet sancısı sırasında hissedilen kramplara; mide bulantısı, ishal, baş dönmesi, kan basıncı düşüklüğü, çarpıntı, bel ve sırt ağrısı, takâtsizlik, grip gibi hisler de eşlik edebilir. Bilhassa migreni olan hastalarda baş ağrılarında büyüme olabilir. Yine bu dönemde; iş ve sosyal hayatı olumsuz etkileyen çabuk sinirlenme, uykusuzluk ve konsantrasyon kaybı meydana gelebilir.

Yapılan araştırmalarda kadınların yüzde 50 – 60’ı adet döneminde şiddetli veya hafif sancı duyduğunu ve takriben yüzde 25’i bu süreçte hayat kalitelerinin olumsuz etkilendiğini, öğrenciler ise mektep başarılarının düştüğünü söylemektedir. Özellikle okul çağındaki genç kızlarda adet sancısı daha yaygın olarak görülür.

Adet döneminde, rahim içerisindeki kanamanın kontrollü bir şekilde atılması için rahim daralır ve burada üretilen prostaglandin adı bahşedilen kimyasallar kasılmalara yol açar. Buna bağlı olarak rahme giden kan akımı ve oksijen azalır, bu nedenle sancı hissedilir. Rahim kasılmaları, adet görebilen her kadında olur fakat bir takım kadınlar bu kasılmaları sızı biçiminde hissederler. Bu çeşitlilik kişinin ağrı algısı, sosyal düzeyi ve eğitiminin yanı sıra psikolojik ya da kalıtımsal faktörlerle de ilişkilidir.

Bir Takım kadınlarda gebelik ve emzirme sırasında değişen hormonlar sebebiyle, adet sancıları gebelikten anında sonraki dönemde azalma gösterebilir. Doğum yapma sayısı arttıkça ağrıların azalma olasılığı da artar. Ama çikolata kistine bağlı adet ağrıları olan kadınlarda bir süre daha sonra sancılar yine eski düzeyine çıkabilir.

Çoğu birey çevresinden evlenince adet sancılarının geçeceği ile ilgili bilgiler duymuştur. İlerleyen yaşla birlikte ağrı şiddeti ve sıklığı azalmaktadır lakin evlenince adet sancısının azalacağı hatalı bir bilgidir.

Adet sancılarının şiddeti denetleme altına alınabilir

Ağrının sebebi genellikle rahim bölgesine yeterince oksijen gitmemesi olduğundan, bölgedeki kan dolaşımını hızlandıracak her şey adet sancısına iyi gelecektir.

– Daha Aşağı karına koyulan sıcak su torbaları,

– Sıcak bir yatakta uzanıp derin nefesler alarak bütün vücudunu gevşetme,

– Bitki çayları tüketmek,

– B ve E vitaminleri ile magnezyum içeren takviyeler kullanmak,

– Kahve, kola, akarsu gibi kafein taşıyan içeceklerden uzak durmak,

– Uyumlu yürüyüş, spor ve alıştırma gerçekleştirmek bunlardan bazılarıdır.

– Omega 3 takviyesi

Geçmeyen adet sancıları rahatsızlık habercisi olabilir

Adetlerin oluşmasıysa birlikte ağrılar herhangi bir nedene bağlı olmadan yaşanabilmektedir. Doğal bir işlem olarak kabul edilen ve Primer Dismonere denilen bu ağrılar 20-25 yaşlarına dek azalarak devam edebilmektedir. 20-30 yaşlarında ortaya meydana çıkan ve artarak aralıksız Sekonder Dismonere denilen ağrılara ise;

– Miyom,

– Rahim içini döşeyen ve her ay adetle birlikte dökülen tabakanın karın içinde başka yerlere yerleşmesi,

– Yumurtalık kisti,

– Polip,

– Genital enfeksiyonlar,

– Servikal darlık,

– Rahim içi yapışıklık neden olabilir.

Ağrının hakiki nedenini ortaya ayarlamak için jinekolojik muayenenin yanı sıra ultrasonografi, smear testi gibi tetkikler yapılmalıdır. Nedenin belirlenemediği durumlarda laparoskopik yöntemlerle karın içinde ağrıya sebep olabilecek rahatsızlıkların varlığı sorgulanmalıdır.

Eğer herhangi bir maddesel neden olmamasına rağmen şiddetli adet sancıları devam ediyorsa psikolojik danışmanlık almak yararlı olur. Çoğu araştırma psikolojik nedenlerin de adet sancısı üstünde epeyce fazla etkin olduğunu gösteriyor. Bu nedenlerden bazıları; ruhsal ve cinsel sorunlar, stresli hayat ve sosyo-idareli durumun iyi olmamasıdır.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here