spot_img

Güneş kaynaklı cilt lekelerine karşısında önleminizi alın

Yaz aylarında sıklıkla ortaya çıkan ciltteki lekelenmeler sıkıcı bir görüntüye sebep olabiliyor. Güneş ışınlarına gönder maruz kalındığında güneş koruyucu kullanılması gerektiğini söyleyen uzmanlar, deri lekelerini büyük ölçüde azalttığını öne sürüyor. Deri lekeleri için güneşten korunmak dek ekran ışığına karşı önlem almakta menfaat olabilir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Gülbiye Güler, güneş ışınlarının cilt sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri hakkında bilgiler paylaştı.

Açık tenlilerde daha fazla görülüyor

Özel Medicana Bursa Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Gülbiye Güler, “Eğer lekeler çocukluk çağından itibaren varsa bunlar çildir. Kışın belirsiz bir şekilde olup baharla beraber renkleri koyulaşır. En sık yüz bölgesinde görülür. Sarışın ve kızıl saç yapısına sahip olanlarda görülür. Kalıtımsal özelliğe sahiptir. Melasma ise yetişkinlerde ve daha çok kadınlarda görülür, sebebi bütün olarak bilinmemektedir. Yüzde yerleşir, alında, yanaklarda, üst dudakta ve burun sırtında görülür. Koyu tenli kişilerde, gebelikte, hormon ilacı alanlarda, demir eksikliği anemisi olanlarda görülme oranı daha yüksektir. Kuvvetli ışık yayan lambaların olduğu yerde çalışanlarda, bilgisayar karşısında çalışan ve uzun süre zaman geçirenlerde de olabilmekte. Lentigo ise 40 yaş üzeri yetişkinlerde görülen güneş lekelerine denir. Çilden daha büyüktürler, birkaç milimetreden birkaç cm ye değin büyüklükte olabilirler. Belirgin sınırlı olmaları ve daha koyu kahve renkli olmaları özelliğidir. Millet aralarında yaşlılık lekesi de denmektedir. Bunlar her mevsimde kalıcıdır. Yaz aylarında renkleri azıcık koyulaşabilir. Lentigo açık tenli insanların el sırtlarında ön kollarda yüzde omuz ve sırtlarında olur. Uzun zaman vasıta kullananlarda güneş bölge tarafta daha belirgin olur. dıştan çalışan ve fazla güneşlenen kişilerde yoğun olarak görülebilmekte.” dedi.

Güneş koruyucuları ihmal etmeyin

Güneş lekeleri haricinde yaz aylarında benlerde sayıca yükselme olup renklerinde de koyulaşma olduğunu gösteren Güler, “Cilt kanserlerinin de asıl sebebi UV ışınları olduğu için vücutta yeni oluşan ânî büyüyen baştan savma rengi olan benlerimiz olursa mutlaka bir uzman hekime gösterilmelidir. Tedavi igmentin derinliğine ve lekenin tipine tarafından bambaşka tedaviler uygulanabilir. Çare için güneşin olmadığı kış mevsimi seçim edilmelidir. Yeni oluşan lekeler kolay ve ivedi açılırken uzun süreli olan güneş lekeleri inatçı olabilmektedir. Tedavide renk açıcı kremler, kimyasal ve enzimatik peelingler, PRP, mezoterapi, dermapen ve dağıtılmış lazer yöntemleri uygulanabilir.” diye konuştu.

Güler, “Güneşten korunma çocukluktan itibaren başlanmalıdır. Güneş ışınlarının yoğun olduğu saat 11.00 ile 16.00 aralarında güneşlenilmemelidir. Güneşe çıkılacağı vakit geniş kenarlı şapka, gözlük ve uzun kollu beyaz renkli keten kıyafetler giyilmelidir. Açık bölgelerinize cilt tipine uygun UV A-B ye karşı 50 etken güneş kremleri uygulanmalıdır. Bunlar 3-4 saatte bir yenilenmeli dışarı çıkılmadan 20-30 dakika önce evde uygulanmalıdır. Güneş lekeleri tedaviden sonradan dikkat edilmezse süratli bir şekilde bitmiş oluşabilmektedir.” dedi.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here