spot_img

Güneş lekelerinin tedavisi mümkün

Pürüzsüz ve eşit cilt tonu, cildimizin genç ve sağlıklı görünmesi için elzemdir. Tabii oysa hepimiz cildimizin böyle görünmesini isteriz. Ama gelmesini dört gözle beklediğimiz yaz aylarında görülen güneş lekeleri cildimizin güzel görüntüsünü etkileyebiliyor. Güneş ışınlarının zararlı etkileriyle oluşan güneş lekelerine halk aralarında yaşlılık lekesi deniyor. Güneş lekeleri kadınlarda ve koyu tenlilerde daha sık görülüyor. Oluşumunda çocukluk ergenlik döneminden itibaren maruz kalınan güneş ışınlarının etkisi olan güneş lekeleri 20’li yaşlarda itibaren kendini göstermeye başlıyor.

Uzm. Dr. Ayşen Sağdıç Coşkuner, güneş lekelerinin oluşumunu şöyle anlatıyor:

“Derimize rengini veren pigment (renk) hücresi melanositlerdir. Derinin en üst tabakasında yer alan melanositler melanin üretirler. Koyu tende melanin daha fazla, beyaz tende daha eksik üretilir. Güneşlenme ile cilt rengimiz koyulaşır, bronzlaşma meydana gelir. Bronzlaşma; melanin üretiminin artması derinin en üst tabakasına yayılmasıyla olur. Melanin deriyi yaklaşık olarak bir giysi gibi örterek güneşin zararlı etkilerinden korumaya çalışır yani bronzluk derinin zararlı güneş ışınlarına karşısında bir savunma mekanizmasıdır. Ama uzun süreli ve tekrarlayan güneş ışığına maruz kalındığında bilhassa yüz, el, göğüs, sırt, kol ve bacaklar gibi açık alanlarda kahve renkli güneş lekeleri oluşur. Güneş lekeleri UV ışınlarının yanı sıra kalıtımsal yapı, hamilelik, hormonal değişimler, bazı ilaçların kullanımı, mantar gibi deri hastalıklarından, yaralanma, yanık ve akne gibi deri sorunlarından sonra ve yaşlılıkta görülebilir.”

Güneş lekelerinin türleri

Melazma: En sık yüzde, yanak, burun üzeri, alın, dudak üstü, çene ve ara sıra boyun, kollarda görülen kahverengi lekelerdir. Güneş ışınlarının etkisiyle yaz aylarında ve solaryum sonrasında artar, rengi koyulaşır, koyu tenlilerde daha sıktır. En sık kadınlarda görülür. Yüz bölgesinde genellikle ortak simetriktir, güneş lekesi olan kişilerde tiroit hastalıkları çoğunlukla görülebilir. Deriden koyu renkli baştan savma sınırlı deriden şişkin olmayan lekeler şeklindedir.

Çiller: En sık yüz, el sırtı, kollar ve gövdenin üstteki kısımlarında yerleşen 5 mm çapında yuvarlak veya oval kahverengi lekeler. Fazla açık tenli, kızıl saçlı, renkli gözlü kişilerde daha sık görülüyor. Çiller çevrelerindeki lekesiz ciltten çok daha çabuk melanin pigmenti ürettiğinden yazın güneş ışınlarının etkisiyle artıyor.

Solar lentigo: En sık yüz, boyun, göğüs, sırt, omuzlar ve el sırtı gibi güneşe maruz kalan bölgelerde görülen, çillerden fazla daha büyük, yuvarlak veya oval şekilli, kahverengi veya siyah lekeler. Genellikle dışarıda hedeflemek zorunda olan ve bu nedenle güneşte uzun zaman kalan kişilerde ortaya çıkıyor. Açık tenli kişilerde daha pozitif görülüyor.

Gebelik lekeleri: Melazmanın hamilelik döneminde görünen türüdür. Güneş ışınları etkisiyle belirginleşir. Doğum sonrası kendiliğinden iyileşebilirken, geçmeyen gebelik lekelerinin tedavisi için melazmadaki tedavi uygulanır.

Bitkilere ast güneş lekesi: En çok yüz boyun ceset kollar ve el sırtında ortaya çıkan çizgisel veya alacalı kahverengi lekelerdir. Cilde sürülen bir takım kozmetik ürünler, parfümler ve cilde bağlantı eden incir, havuç, limon, dereotu, kereviz gibi bitkilerin özsularının güneş ışınlarıyla etkileşimi sonucu ortaya çıkar.

İlaçlara alt güneş lekesi: Bilhassa sivilce tedavisinde kullanhılan bazı antibiyotikler, güneş ışınlarıyla etkileşime girerek ciltte yanma kızarma ve soyulma yapabilir. Erken dönemde hap kesilmezse, tıbbi tedavi yapılmazsa ve güneş koruyucular itinalı kullanılmazsa kahverengi cilt lekeleri ortaya çıkabilir.

Yaz-kış güneşten korunun

Uzm. Dr. Ayşen Sağdıç Coşkuner, güneş lekesinin teşhis ve tedavisinin mutlaka bir cildiyeci göre yapılması gerektiğinin altını çiziyor. Güneş lekesi tedavisinde en önemli etkenin güneş ışınlarından etkili bir şekilde korunmak olduğunu andıran Uzm. Dr. Çoşkuner, güneşten korunmak için uyumlu kullanılan uygun güneş koruyucu kremler ve şapka kullanımının tedavide ve lekelerin oluşumunun önlenmesinde son derece etkin olduğunu belirtiyor. Gün içinde 11.00-16.00 saatlerinin güneşlenmek için yerinde olmadığını açıklayan Uzm. Dr. Çoşkuner, “Cilt güneşten yaz-kış korunmalıdır. Güneş koruyucu losyon seçerken cilt tipine, yaşa, uygun SPF faktörü seçilmelidir. Leke ve cilt kanseri riskini arttırmasından nedeniyle solaryum ile bronzlaşmadan kaçınılmalıdır” diyor.

Güneş lekesini deva olan hiçbir yöntemin lekelerin tamamen ortadan kaldırmadığını, daha küçük boyutlara indirgediğini ve rengin açılmasını sağladığını söyleyen Uzm. Dr. Çoşkuner, güneş lekesi tedavisinde uygulanan yöntemler şöyle anlatıyor:

Leke açıcı kremler: Üstünkörü melazmada lekeyi açabilirler güneşe duyarlılığını arttırabileceğinden nedeniyle gece kullanımı uygundur. Mutlaka dermatolog kontrolünde uzun süreli ve düzenli kullanılmaları gerekir.

Kimyasal peeling: Kir tedavinde fazla etkilidir ve kışın uygulanır. Ciltte derin yanık ve skar bırakabilir. Mutlaka lekenin özelliğine ve deri renginize tarafından bir cildiyeci kadar uygulanmalı ve peşine düşüp takip edilmelidir.

Karbon peeling ve enzimatik peeling: Renk hücrelerini etkileyerek keza kir giderici hem de dövme silmede etkilidir. Cilt tonunu genelde açar, kolajen dokuyu canlandırır vecildin tazelenmesini sağlar.

Altın iğne RF- dermapen uygulaması: İnce fazla sayıda iğneler ile cilt üstünde soyut delikler açılarak cilde kir açıcı serum enjekte edilir. Bu operasyon ile cildin kendi onarım mekanizması tetiklenir ve deri toparlanır ve lekeler yok edilebilir.

Mezoterapi-PRP: Kir tedavisinde genellikle lazer tedavisine takviye amaçlı yapılır. Bu yöntemde leke giderici bir çok madde veya kişinin kendi plateretleri kullanılarak cildin kendini yenilemesi sağlanır ve cilt lekeleri azaltılabilir. Etkin bir yöntemdir.

Lazer: Leke tedavisinde kullanılan en etkin yöntemlerden biridir. Kısa süreli ve sızısız bir tedavi yöntemidir. Kışın uygulanır. Uygulanan bölge güneşten bronzlaşmaktan uzak tutulmalıdır. Bu cihazlar cildi soyarak veya renk hücrelerini tahrip ederek etkili olurlar.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here