spot_img

Kış aylarında cilt bakımınızı ihmalkârlık etmeyin

Soğuk havada yıpranan ciltlerin kırışıklıklara sebep olduğunu söyleyen Dr. Elif Burcu Benar, “Nem kaybı hem cildin kalitesini etkileyerek matlaştırıyor hem de erken yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına niçin oluyor. Kurumuş ciltte ince kırışıklıklar daha seri yer edinirken bununla birlikte ihmal edilmiş ve beti benzi kaçmış bir görünüme niçin oluyor.

Yaz ya da kış, cilt bakımı için en manâlı şeylerden biri cildinizi nemli tutmaktır. Kış aylarında bu gereksinim katbekat artar. Yüze yerinde nemlendirici kremler cilt bakımı için iyi bir tercih olacaktır. Çünkü bu kremler cildi rahatlatmaya muavin olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Hyaluronik asit taşıyan nemlendirici kremler veya serumlar en etkili nemlendirmeyi sağlar.

Cildiniz yağlıysa muhtemelen sivilceye de yatkındır. Yağlı bir cilde yağlı krem göstermek yerine su bazlı kremler tercih edilmelidir. Su bazlı kremler, ciltte oluşacak kızarıklık ve çatlakları azaltmaya asistan olur. Cildin yağ oluşumunu da azaltarak sivilcelerin yoğunluğunu da azaltır.” dedi.

Cildinizi C vitamini ile şımartın

Dr. Elif Burcu Benar, “Derinin yenilenmesini ve lekelerin azalmasını hızlandıran C vitamini kış meyvelerinde bol miktarda bulunur. Portakal, mandalina, kivi ve greyfurt harcamak; bağışıklık sisteminizi güçlendirdiğiniz gibi cildinizin de gençleşmesine, yenilenmesine tezgâhtar olur.”

Cilde sürülerek uygulanan C vitamini özellikle kış aylarında önerdiğim gözde üründür. Cildi leke oluşumuna müsait, solgun ve pürüzlü ciltlerde etkilidir.

Burada uyarı edilmesi gereken husus uygulanan C vitamini serumlarının cilt yüzeyinde kalmadan deri altı dokular göre çabuk emilmesidir.

C vitamini içeren ürünlerdeki etken madde oranı da önemlidir. Cilde olumlu etkinin görülmesi isteniyorsa %20 konsantrasyona sahip ürün seçilmelidir.” dedi.

Güneş kremini kışın da kullanmamız gerekli

Güneşten gelen mor ötesi ışınlar yaz bittikten sonra da cilde hasar vermeye devam ettiği konusunda uyarılarda yer alan Dr. Elif Burcu Benar, “Yazın Antalya sahillerinde gezen biriyle kışın Erzurum’da kayak yapan birinin deri hasarı birbirinden farklı olmayacaktır. Sıcak ya da soğuk havalarda, ayrıca mevsim şartlarından ayrıca de güneşin zararlarından korunmak için nemlendiricili güneş kremi kullanmanız gerekir.

Kış ayları için yüksek faktörlü güneş kremlerine ihtiyacınız yok, burada amacımız güneşin yakıcılığından korunmak değil, deri için zararlı ışınlardan korunmak ve cildinizi nemli tutmaktır. Çünkü kış aylarında güneşin etkisi ve zararlı UVB ışınları azalır.

Koruma faktörleri de bu UVB ışınlarından bizi koruma oranlarına kadar belirlenir. Ancak diğer zararlı ışınlardan UVA’nın mevsimsel düşüş oranı çok azdır. böylece bu ışınlar cildinizi o an yakmasa bile uzun vadede cildinizde zarar oluşmasına neden olabilir. Dahası UVA ışınları camdan geçebilirler ve araba içinde bile olsanız cildinizde zarar bırakabilirler.” İfadelerini kullandı.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here