spot_img

Maske sebebiyle cilt sorunları artıyor

Koronavirüs salgınının önüne geçmek için maske takmak, aşı kadar kayda değer. Pek ki aşı olsak bile herkeste aynı düzeyde koruyuculuk gelişmediği ve başkalarına virüs bulaştırma riski sürdüğü için maske takmaya devam edeceğiz. Maske bizi virüsten koruyor fakat tüm gün maskenin altında kalan ciltte de bir dizi sağlık sorunları ortaya çıkıyor. O Kadar ama vücudumuzun oksijene ihtiyacı var ve bunun yetersiz kaldığı yerlerde sağlık sorunları mecburi oluyor. Nefes alırken oksijen alıyor ve açık havada nefes yoluyla karbondioksit veriyoruz.

Uzmanlar, yetişkin bir kişinin günde sıradan 17 bin ile 23 bin defa nefes alıp verdiğini belirtiyor. İşte uzun vakit maske aşağı kalan ciltte, dürüst şekilde oksijenlenmediği, yoğun şekilde karbondioksite maruz kaldığı ve maskenin üstünde oluşan bakteriler sebebiyle sıhhat sorunları artırıyor. Bu sorunları yaşamamak için ilk olarak uzun süre aynı maskeyi takmamak, azami 4 saatte bir değiştirmek fazla manâlı. Hem kimsenin olmadığı bir alanda maskeyi çıkarıp pak hava olmak ve yüz bölgesinin oksijenlenmesini sağlamak gerekiyor.

Uzun vakit maskenin altında kalan ve dürüst şekilde oksijenlenmeyen ciltte, önemli sorunlar görüldüğünü kaydeden Medikal Estetik Uzmanı Songül Durur Zevzir, “Kadın ve erkeklerde, sivilce, sivilce izleri, yüz bölgesinde kızarıklık, leke, cilt kuruluğu, nem sorunu, cildi hassas olan kişilerde maskenin yarattığı ısı ile kılcal damarların bariz ülkü gelmesiyle ortaya çıkan rozasea’nın (gül hastalığı) artması, maskenin sürtünmesinden nedeniyle kulak çevresi ve yüz bölgesinde egzamaların oluşması, gözeneklerin artması, deri yüzeyinde tıkanıklık, erkeklerde sakal ve çevresinde bu sorunlarda ciddi oranda çoğalma görmekteyiz” diye konuştu.

Kronikleşebilir

Salgının başladığı dönemde bu durumun çok anlaşılmadığını, oysa bir ay sonrasında, danışanlarının önce sivilce ve cilt kuruluğu şikâyetleriyle kendilerine başvurduğunu söyleyen Zevzir, sonrasında sivilce izleri, kılcal damar, ciltte ton farkı, egzama ve hassas ciltlerde yüzde oluşan kızarıklık halk müziği dilinde gül hastalığı olarak da bilinen rozesea gibi şikayetlerin yüksek oranda arttığını belirtti.

Maskeyi doğru kullanmanın yanı sıra içten cilt bakımıyla bu şikâyetlerin azaltılabileceğini dile getiren Zevzir, ciltteki bir takım sorunların evdeki uygulamalarla giderilmesinin mümkün olmadığını mutlaka medikal tedavi alınması gerektiğini vurguluyor ve ekliyor:

“Önce medikal bir cilt tedavisi yapıyoruz. Ciltte oluşan ölü tabakayı temizleyip cildin yeniden oksijenlenmesini sağlıyoruz. Öteki tedavilere misal belirlemek icabında etkin akneler (sivilce) için hap kullandırmadan soğuk ışık exilite lazeri olarak aşina bir çare uyguluyoruz. Bu işlem tamamen sivilcelerin kurutulmasında epeyce başarılı sonuçlar almaktayız. Cilt lekeleri konusunda yine yara yapmadan ciltte ağır travmalar yaratmadan soğuk ışık exilite lazeri ile uygulamalar yapıyoruz. Alıngan ciltlerde oluşan kızarıklıkların tedavisi için üretilmiş ileri teknolojiye sahip lazerle medikal tedaviler uygulamaktayız.

Nem sorunu yaşayanlara iğnesiz mezoterapi sistemiyle ciltlere nem takviyesi yapmaktayız. Bunlara ek olarak ciltte sarkma buruşukluk varsa doublo gold lifting ,saten yüz germe denilen bir medikal tedavi ve beraberinde kırışıklık için Red Touch Kolajen lazeri uyguluyoruz. Hem PRP, mezoterapi, kollajen desteği ve cildin ihtiyacına tarafından vitaminlerle takviyeler yapıyoruz. Bu uygulamaların tamamı şahısların ihtiyacına göre bir tedavi protokolü oluşturarak yapılıyor. Keza bu uygulamalarda kullanmakta olduğumuz sistemler FDA tasdikli olup klinik çalışmalarda şahısların gözeterek geliştirilen bilimsel araştırmalar ve otoriterler göre onaylanmış bulunuyor.”

Yaşanan deri sorunlarının tedavi edilmezse kronik hale dönüşmesinin mümkün olduğunu kaydeden Songül Durur Zevzir, şu bilgileri verdi: “Örneğin sivilceler skar izlerine, sivilce lekelerine niçin olur. Rozesea önlem alınmazsa ise uzun süren tedaviler gerektirebilir, ciltte oluşan lekeler dikkatsizlik edilirse bunlar cilt aşağı daha derin lekelerin oluşmasına niçin olur. Kollajeni azalan ciltlerde tekrar takviye sağlanmazsa sarkmaların, kırışıklıkların, derin çizgilerin oluşması kaçınılmazdır. Bu sorunların artması kişinin psikolojisini ve sosyal yaşamını da negatif yönde etkileyebilir.”

Mutlaka nemlendirici kullanın

“Nasıl sağlığımız için erken tanı manâlı ise cilt sorunlarının kronik ışık halkası dönüşmemesi için de erken teşhis manâlı. Kronik sorunların çözümü konusunda koşul kişiden kişiye değişebileceği gibi uzun süren tedaviler gerektirebilir bu da lüzum sosyal hayat gerekse süre açısından kolay olmayacaktır” diyen Zevzir, deri sorunu yaşayanlara şu önerilerde bulundu:

“Bu engebeli salgın sürecinde maske kullanımına itina gösterin. Bütün gün maske takmak zorundaysanız lütfen gün içinde maskenizi değiştirin. Maskem pak ertesi gün de kullanırım diye düşünmeyin. Kimsenin olmadığı, kimseyle temas etmediğiniz bir alanda maskenizi arada çıkartıp cildinizi havalandırın. Maskenin ipleri dışındaki bölgelerine elinizi sürmeyin. Cildinizi yerinde temizleyiciyle sık, sık yıkayın. Mutlaka nemlendirici kullanın. Erkeklerde sakal sebebiyle oluşan sorunlar için bu sürede sakallarını kesmelerini öneriyoruz eğer kesmek istemiyorlarsa o vakit daha fazla temizliğe ihtiyacı olduğunu hatırlatmamız gerekiyor. Bu salgından ülkemizin ve tüm dünyanın bir lahza önce kurtulması dileğiyle dinç ve mutlu günler diliyoruz.”

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here