spot_img

Menopoz dönemini iyi yönetmek elinizde

Menopoz, kadınların hayatının yaklaşık üçte birlik dönemini kapsıyor. Yumurtalık aktivitesinin kaybı nedeni ile adet döngüsünün daimi olarak durması hali anlamına gelen menopoz dönemi, Türkiye’de sıradan 47-49, dünyada ise 45-55 yaş aralığında başlıyor.

Op. Dr. Yüksel Çağıl Tokur, menopoz dönemi hakkında merak edilenleri anlatarak bu dönemi daha iyi aşmak için tavsiyelerde bulundu.

En kayda değer öğe genetik

Menopoz süreci; premenopoz, menopoz, post menopoz elde etmek üzere üç dönem olarak sınıflandırılıyor. Premenopoz yumurtalık aktivitesinin yavaşlamasını, adetlerin düzensizleşmesini, menopoz ise son adet kanamasını ifade eder. Postmenopoz daha uzun bir dönemi kapsayıp bir yıldır adet görmeme anlamına gelir.

Genetik faktörler menopoza girme yaşını belirleyen en önemli öğe. Irk, gıda şekli, birincil adet yaşı, gebelik sayısı, sigara ve alkol kullanımı, geçirilen cerrahi operasyonlar ve ek hastalıklara yönelik uygulanan tedaviler de menopoz yaşında manâlı rol oynuyor. Menopoz döneminin 40’lı yaşlardan itibaren yumurtlamanın azalmasına alt adet kanamalarının düzensizleşmesi, aralıklı ateş basmaları ve terlemelerle seyredebiliyor. Menopoz tanısı, hormon tetkikleriyle konuluyor. Şikayetlerin ortaya çıkışında temel hormon olan östrojenin azalması rol oynar. Erken dönem belirtiler ateş basmaları, terleme, çarpıntı, uykusuzluk, çabuk sinirlenme gözlenebilir. İlerleyen dönemde ise aterosklerotik kalp hastalıkları, kemik erimesi, cinsel arzu azalması, vajinal kuruluk ve üriner sistem sorunları ortaya çıkabilir.

Menopoz dönemini iyi devretmek elinizde

Menopoz bir rahatsızlık yok, doğal sürecin bir parçası. Yaşam kalitesini devam etmek için bu süreci iyi idare etmek gerekiyor. Bu dönemde sıhhat kontrollerinin ahenkli olarak yaptırılması, mamografi, meme ultrasonu, jinekolojik tetkik ve PAP smear testi, rutin laboratuvar tetkiklerinin dikkatsizlik edilmemesi gerekiyor. Menapoz tedavisi, her kadının ihtiyaçlarına göre belirlenir ve standart bir tedavi yoktur.

Bu dönemde doğru ve düzenli besin, kilo dengesinin korunmasında manâlı rol oynar. Kalp damar sağlığı ve kemik erimesinden korunmak için düşük kolesterol içeren düşük kalorili ve kalsiyumdan zengin beslenmeye itina gösterilmeli. Tuz ve şeker tüketimi sınırlandırılmalı ve diyetteki lif miktarı arttırılmalı. Dere, kahve ve kola gibi yüksek kafein taşıyan içecekler yerine bitki çayları tüketebilirsiniz. Beslenmenizde balık, ceviz, fındık, brokoli, domates, biber, çilek gibi yüksek antioksidan taşıyan besinlere yük verebilirsiniz. Menopoz döneminde düzenli fiziki aktivite stres faktörlerini azalttığı gibi kemik, kas ve kalbi korur, sağlıklı kiloyu korumaya yardımcı olur. Bu dönemde yürüyüş, yoga, pilates ve yüzme gibi aktiviteler yapabilirsiniz

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here