spot_img

Retinol kullanarak kırışıklarınıza veda edin

Retinolün, retinoidler olarak bilenen A vitamini ailesinin bir türevi olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Övünç Çapkan, “A vitamini, yağda çözünebilen karaciğerde depo edilen bir vitamindir. Hücresel büyümesinde ve farklılaşmasında manâlı rol oynar. Derinin farklı tabakalarında farklı alanlara yönlendirilmiş yolakları etkileyerek cildin yenilenmesi ve kolajen üretiminde kayda değer role sahiptir” dedi.

Hassas ciltliyseniz dikkat

Dr. Çapkan, dağıtılmış deri hastalıklarının tedavisinde reçete ile kullanılabilen kapsül ve krem formları ile oldukça geniş yer sahibi olan bu moleküllerin, daha bambaşka yapı ve konsantrasyonlarda serum, krem formlarıyla kozmetik dermatolojinin de vazgeçilmezleri arasında olduğunu söyledi. Dr. Çapkan, “İnce kırışıklıkların giderilmesinde, yaşlılık ve güneş lekelerinin tedavisinde, antioksidan ve kolajen üretimini arttırıcı etkisi nedeniyle yaşlanma karşıtı yardım tedavilerinde, deriye canlılık ve elastikiyet kazandırması nedeniyle cilt yenilenmesini hızlandırmada, yağlı deri ve sivilcelerin tedavisinde geniş yere sahiptir” diye konuştu.

Retinol kullanırken nelere dikkat edilmesi ve nasıl uygulanması gerektiğinden bahseden Dr. Çapkan sözlerine şöyle devam etti: “Deri için manâlı bir içerik olsa da bir takım ciltler için uygun olmayabilmektedir. Retinoik asitler etki mekanizmaları gereği cildi soyar ve bu sebeple hassasiyeti arttırır. Aşırı hassasiyeti olan ciltler bu nesil soyucu asitleri tolere edemeyebilir. Işık hassasiyetini arttırdıkları ve UV ışık ile etkinlikleri azaldığı için bu ürünler gece kullanılmalıdır. En Az 30 koruma faktörlü güneş koruyucu da gündüz kullanılmalıdır”

Etkinlik süresi takriben 3 aydır

Bütün yüz ve boyun için 4-5 damla retinol, temizlenip kurulanmış cilde parmaklarla direkt uygulanabilir veya jurnal cilt bakım kremi içerisine karıştırılarak da kullanılabileceğini gösteren Dr. Çapkan, “Gözlerle temastan kaçınılmalıdır. Diğer asit içerikli ürünlerle birlikte kullanılmamalıdır. Düşük konsantrasyonlu ürünler ve haftada 2-3 uygulama ile başlanmalı, hoşgörü geliştikçe dilekçe arttırılmalıdır. Beraberinde kullanılabilecek düzeltici, nemlendirici kremlerle yaşanacak tahriş azaltılabilir. Retinol içeren ürünlerin etkinliği 3 ay içerisinde daha belirgindir. Kolajen üretimini desteklemesi ve ince kırışıklıkların giderilmesi için 6-12 ay gibi daha uzun süreler de kullanılabilmektedir” şeklinde konuştu.

Hassasiyet artışı, kuruluk, kızarıklık, kaşıntı, yanma duygusal ilk haftalarda sık görülebilen durumlar olduğunu sinyâl eden Dr. Çapkan, “Çok şiddetli olmadığı sürece beraberinde nemlendirici, yatıştırıcı kremler kullanılarak bu durum aşılabilmektedir. Bu yakınmaların daha uzun zaman ve daha şiddetli olduğu takdirde retinol kullanımına ara verilmeli ya da en ince ayrıntısına kadar bırakılmalıdır. Bu süreçte hassas ciltler için olan temizleyiciler, nemlendiriciler kullanılabilir. Gebelik ve emzirme döneminde elbette kullanılmamalıdır” dedi.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here