spot_img

Saç boyama sonrası alerjilere dikkat

Kadınlar, beyaz saç gördüğünde veya kendileri bir metamorfoz yapmak istediğinde başlangıçta saç boyatmak için kuaföre giderler. İngiltere’de yaşayan Kuaför Samet Zili, “İngiltere’de eğer saç boyatmak istiyorsanız başlangıçta saç derileriniz için test yaptırmanız gerekir. Bu test olmadan saç boyatma işlemi yapanlara ağır cezalar verilmektedir” diyerek saç boyama sonrası oluşabilecek alerjilerin önemine uyarı çekti.

Zili, saç boyatma işlemleri esnasında yaşanabilecek alerji gibi durumlara karşısında uyarılarda bulundu.

Açıcı, yıpranmaya neden oluyor

Avrupa’da bile saç boyatma işleminden önce müşteriye konsültasyon yapmadan hemencecik boyama işlemine başlıyorlar. Böyle bir hassas konuya uyarı etmeden meslek yapanlar ve yaptıranlar ne eyvah fakat kendileri üzülüyorlar. Saç derisinde ve yüzde kızarıklıklar, göz çevresinde şişkinlik, deride yanma gibi alerjik durumlarla karşılaşabilirler.

Kullanılan saç boyaların içerisindeki maddeler, önemli alerjik reaksiyonlara niçin olabilir. Kullanılan saç boyalarının Sağlık Durumu Bakanlığı tarafından onaylanmış ve kaliteli ürünler olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle çok erken yaşlarda başlayan ya da bir ayda birkaç defa yapılan saç boyatma işlemleri, deri dâhil bütün vücutta alerjik durumların görülme ihtimalini artırıyor. Düşük Kalite ürün satın alınarak evde yapılan saç boyama işlemlerinde de bu gibi sağlık sorunları ile karşılaşılması ihtimali yüksektir.

Saç rengini sarıya boyatmak isteyen kadınlar açıcı uyguluyor fakat bu koşul deriye hasar veriyor. Hem saçın canlılığı, parlaklığı azalıyor ve eskime süreci başlıyor.

Saç boyası alerjilerinin belirtileri

Boyama işlemi esnasında ya da sonrasında; boyanın yüze değdiği yerlerde, göz çevresinde ve kulak ardındaki kızarıklık, kafa derisinde ya da vücudun öteki kısımlarında pullanma, kaşıntı ve ödem gibi şikâyetleriniz varsa, kullandığınız boyanın alerji yapmış olma ihtimali fazla yüksek.

Saç boyalarında alerjiye sebep olan etken madde PDP (Parafenilendiamin), aynı zamanda geçici yapılan dövmelerde de mevcuttur. Bir Takım alıngan cilde sahip olan kişilerde PDP maddesi, cilt ile 2. Kez bağlantı ettiğinde alerji de başlamış olur. O bölgede kızarıklık, sulanma ve kaşıntı görülebilir. sonra bu bölgelerin enfeksiyon kapma riski de fazla yüksektir. Bu yüzden kadınlar profesyonel kuaförler ile çalışmalıdır.

Alerji, kişiden kişiye kadar değişmektedir. Fakat cilt sağlığı ve alerji açısından en riskli olan iki çeşitlilik boya vardır. Bunlar organik ve daimi saç boyalarıdır. Organik boyalar çoğunlukla gebelik dönemlerinde kadınların en çok seçim ettiği boya çeşitlerindendir. Bu boyalar, toz ya da değişken halde kullanılmaktadır. Saçta kalma süresi daha uzun olduğu için emrindeki etkileri ve alerjiye maruz kalma ihtimali daha yüksektir.

Doğal saç renginizi kullanın

Ceset ve saç sağlığı için, muhtemel alerji risklerinden korunmak için buna dikkat edilmesi gerekiyor. Öncelikle saçınızı mümkünse doğal renginde göstermek, keza genel vücut sağlığınız, keza saç derisine boya temas etmeden yapılan teknik balyajdır. Amerika ve Avrupa’da en fazla kullanılan saç boyama tekniğidir. Modern çağa yerinde bir görünüm için de seçim edilmektedir. Kadınlar saçlarını boyatmadan önce keza sağlıkları hem de en iyi saç bakımı için eğitimli kuaförleri seçim etmelidir. Keza gittiğiniz bir kuaför salonunda saç tasarımcınızın belgelerini sorun, kullandıkları ürünlerin markalarını ve Sıhhat Bakanlığı göre onaylı olup olmadığını öğrenin. Belgesi olmayan, merdiven altı kuaförlerde yapılacak saç boyatma işlemleri geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına niçin olabilir.’

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here