spot_img

Yumurta yaşlanması nedir, nasıl anlaşılır, neler yapılmalıdır

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç Dr. Emre Pabuçcu, yumurtalık yaşlanması ile açıklama edilmek istenenin yumurta sayısının azalması ile beraber geride kalan yumurtalardaki kalite azalması olduğunu açıklama etti.

“Rahim yaşlanması yok, yumurtanın yaşlanması hamile kalmayı zorlaştırır.” diyen Doç. Dr. Pabuçcu, 30 yaşındaki bir kadının dondurulan yumurtalarının 40 yaşına geldiğinde de aynı kalacağını, dolayısıyla rahmin yaşlanmasının döllenme işleminin gerçekleşmesini engellemeyeceğini belirtti. Döllenme için yumurtanın genç kalması gerektiğini gösteren Pabuçcu, “Yaş ilerledikçe özellikle de 35 yaşından daha sonra folikül sayısı ve kalitesi azalır, 40 yaşından sonradan bu olay daha da hızlanır.” ifadelerini kullanarak, yumurta yaşlanmasıyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Yumurtalık yaşlanması neden olur

Sahiden her şey genetik nedenlerde yatmaktadır. Doğumda az sayıda yumurta ile dünyaya gelen kız çocukları, ileride erken menopoz ve infertilite adayıdır. Her kadının her adet döneminde belli sayıda yumurtası azalır. Bu doğal bir süreçtir. Bu durum fazla sayıda yumurtası olan bayan için 40’lı yaşlara dek bezginlik yaratmazken, eksik sayıda yumurtası olan genç bir bayan için erken menopoz ve infertilite sorunlarına neden olabilir. Eğer bilhassa annede veya yakın akrabalarda erken menopoz varsa kadınların erken menopoz konusunda fazla daha açıkgöz/ bilinçli olması gerekmektedir. Eski zamanlarda çok erken yaşlarda yapılan evlilikler sebebiyle erken menopoz riski olsa da kadınlar 30’lu yaşlarına gelmeden birkaç evlat dünyaya getirmekteydi. Ama eğitim iş konuları ve toplum standartlarının değişmesi sebebiyle evlilik yaşı giderek otuzlu-kırklı yaşlara dayanmış durumdadır. bu nedenle yumurta sayısında azalma olan bir bayan geç evlilik yaparsa ya da çocuk planlarını erteler ise anne olma şansını yitirebilmektedir.

Kalıtımsal nedenlerin yanına, yumurtalarda sayıca azalmanın nedenleri olarak;

– Geçirilmiş yumurtalık operasyonları

– Kanser kemo ya da radyoterapisi

– Uzun süreli steroid güya hap kullanımı

– Endometriyozis (Çikolata kisti)

– Küresel ısınma

– Sigara

Radyasyon

– Kimyasallar

– Doğal olamayan besinler

– Çevre ve hava kirliliği

– Gerginlik, uykusuzluk

– Fazla kilolar keza kadında keza erkekte üreme hücrelerini önemli olarak negatif etkileyebilir ve sayısal anlamda rezerv üzerine olumsuz etki oluşturabilir.

Yaş fiilen yumurta kalitesi veya yaşlanma üzerine tek ve en önemli faktördür. Ailede hiçbir erken menopoz gebe kalamama sorunu öyküsü olmasa bile hiçbir jinekolojik yakınma görülmese zeka dinç bir kadında bebek sahibi olma açısından 35 yaş kayda değer bir sınırdır. Çünkü çoğu zaman 35 yaş kuşağından sonra yumurta sayısında ve kalitesinde azalmalar gözükmeye başlar. Örneğin 30 yaşında bir kadında yumurtaların takriben %90’ı genetik olarak dinç iken bu oran 40 yaşında %10’a ve 45 yaşında %1’e iner.

Natürel ama bu sınırın istisnaları olmakla birlikte bebek planlayan çiftlerin bu planlarını 35 yaşın ötesine artı ertelememelerini öneriyoruz.

Yumurta yaşlanması nasıl anlaşılması mümkün

Yumurtalığın yaşlanmasının herhangi bir belirtisi bulunmaz. Yumurtanın yaşlanmasından ziyade, sayısal olarak azaldığı ancak düzeli jinekolojik muayenelerde kavranabilir. Keza çeşitli hormon testlerinin de gerçekleştirilmesi gerekir. Adet döneminde gerçekleştirilecek olan FSH ile östrojen hormon ölçümleri yumurtalıkların rezervi hakkında veri verebilir. Hormon ölçümlerinin yanı sıra ultrason görüntülemeleri de fikir sağlar. Son yıllarda yumurta kapasitesinin belirlenmesinde AMH testi de kullanılmaya başlanmıştır. Adet düzensizliği veya menopoz gibi şikayetlere neden olmadığı için yumurtalıkların erken yaşlandığı fark etmek olası olmaz. bu nedenle özellikle çocuk sahibi elde etmek isteyen kadınların ahenkli olarak kadın hastalıkları bilim dalı muayenesi olması ve rezerv testlerine baktırmaları önerilir.

Tedavi için ne yapılması gerekir

Yumurta yaşlanması bayan yaşı ile doğrudan doğruya ilişkili olduğundan müdahale şansımız maalesef değil. Tek çare elimizi tez yetişmek. Anne adayı olmak isteyen kadınların vakit kaybetmeden gebe kalması gerekir. Çünkü vakit geçtikte daha pozitif yaşlanma meydana kazanç. adeta 1 sene boyunca korunmasız cinsel ilişkiye girmesine karşın hala hamile kalamamış olan çiftlerin mutlaka incelenmesi ve tetkiklerinin yapılması gereklidir. Bu süre 35 yaş üzerinde ise 6 aydır. Yumurtalıkları her yerde gençleştirme gibi bir tedavi olmadığı için mevcut yumurtalardan mümkün olan azami verimi edinmek için ivedi olmak fazla manâlı. Son zamanlarda yumurtalık rezervinde azalma olan hastalarda plazma veya PRP tedavisi denenmektedir oysa bu operasyon yumurta kalitesi üzerine yok rezervi üstüne sınırlı katkıları olan bir işlemdir.

Yumurta sayısında azalma saptanan kadınlar hayat şekillerini düzenlemelidirler;

– Stresten uzak durma

– Kimyasal maddelerden uzak olma

– Sigara içmeme

– Egzersiz-spor

– Dinç ve dengelenmiş beslenme

– Fazla kiloların verilmesi

– Kaliteli ve tatmin edici uyku bu konuda önemlidir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here