spot_img

İlişkilerde problemleri kolay ve hızlı çözmenin yolları

Fazla belirgin damarlar kişiye görsel rahatsızlık verebiliyor

Sıklıkla, kozmetik işlemlerin odağı yüz bölgesidir. İlerleyen yaşın bir göstergesi olan eller ise, çoğu vakit göz ardı edilir. genel olarak bakıldığında, ellerin üzerindeki damar görüntülerinden kurtulmak isteyen bireylerin sayısı, yüzlerine veya vücutlarına estetik tedavi yaptırmak isteyenlere göre fazla daha düşük sayıdadır. Yaşla birlikte el ve kollarda deri incelirken bir takım değişimler olur. Bu değişimleri şu şekilde sıralayabiliriz: Cilt ve damar duvarlarının elastikiyeti, deri altı yağı, kolajen ve dokuların su içeriği kaybolur. Bunun sonunda el ve kollardaki venler (‘toplardamar’) bariz ülkü gelir. El üzerindeki venler ‘kablo’ gibi görünmeye başlar. Bu venler, spor yaptıkça, tartma taşıdıkça daha da kalın ve dolgun görünürler.

Genelde genç ve orta ihtiyar kadınlar bu durumda şikayetçi oluyor  

El ve kollardaki damarlar yaşla ortaya çıksalar da, bu damarların varlığından sızlanan kişilerin kayda değer bölümü de genç ve orta-ihtiyar kadınlar oluyor. Bu grup genelde ince yapılı, cisim yapılarını gözetmek için ciddi spor yapan, tartı çalışan kişilerden oluşuyor. Cilt aşağı yeterince yağ olmaması, alıştırma ve özellikle de siklet kaldırma, el ve koldaki damarları daha da belirgin ülkü getirebiliyor. Egzersiz ve önem alıştırma ile kol kaslarımız sertleşir ve çapları genişler. Bu da damarları cilt yüzeyine dürüst iter ve daha bariz ülkü getirir.

El ve ayaklardaki damarların belirgin oluşu sağlık sorunu yaratmaz

Bacaktaki inceden kalına doğru, değişik çaplarda gördüğümüz venler çoğunlukla, ‘venöz yetmezlik’ denen bir damar hastalığının belirtisi olan varislerdir. madem ki el ve kollarımızda gördüğümüz venler hasta değil, sıradan çalışan damarlardır. bu nedenle de varlıkları bir sağlık sorunu yaratmaz. Ellerdeki gözle görünen damarlar, hastaneye yatışta, serum/ilaç verme durumunda, ameliyat esnasında kullanılan damarlardır. bu nedenle de değil edilmeleri herkese önerilecek bir yaklaşma değildir. Diğer yanlamasına, bu damarlar koldaki belli başlı (derin) venlerden olmadıkları için, ortadan kaldırılmaları bir afiyet/dolaşım sorununa yol açmaz. Önemli olan, bu damarların varlığından ‘görsel hastalık’ duyan hastaların doğru seçimi, tedaviye başlamadan olumlu, negatif yönleri ve beklentilerin değerlendirilmesi, tedavi işlemi sırasında da birkaçının uygun bırakılmasıdır.

Anestezisiz basit bir işlemle bu durumdan kurtulmak mümkün…

Eldeki beğenilmeyen venlerin yok edilmesinde en sık kullanılan tedavi, bacaklardaki kılcal varislerde de kullanılan yüzeyel köpük skleroterapi yöntemidir. Bu işlem esnasında, ilgili damara çok ince bir iğne ile girilir. Damarı büzücü hap, karbondiyoksit ve oksijenin karıştırılması ile elde edilen köpüklü karışım, damar içine verilir. Hiçbir anestezi gerekmez. Sadece iğnenin girişi hissedilir. İlaç verildiğinde damar hattı önce beyazlaşır, arkasında da aşamalı olarak incelip kaybolur. Bu kaybolma süresi damarın çapına kadar 2-6 hafta arasında değişir. İşlem sonunda ele giydirilen özel bir basınçlı eldiven veya sarılan bir esnek sargı ile, damarın yeniden açılmasının önüne geçilir. Müdahale edilecek damar sayısına göre köpük skleroterapi işlemi 15-60 dakika sürer. Çare bitiminde adi yaşantıya dönülebilir, otomobil kullanılabilir, siklet kaldırmaktan 48 saat sakınmak kaydıyla spor yapılabilir. Istek edilen hedefe gelmek için ansızın pozitif seans gerekebilir. Seans aralıkları en düşük 7-10 gün olmalıdır.

İşlemin galibiyet oranı %97,8

El, bacak, yüz ve vücudun bambaşka yerlerindeki damarlara uygulanan köpük skleroterapi yöntemi, FDA vb. denetim kurumları göre onaylanmış, uzun süredir kullanılmakta olan bir yöntemdir. Öbür çalışmalarda, ele yapılan köpük skleroterapi ile %97.8 başarı oranı bildirilmektedir. Damar büzücü ilacın saf olarak verilmesine kıyasla, karbondiyoksit ve oksijen ile karıştırılıp köpürtülerek verilmesi, yöntemin etkinliğini arttırır. ‘Köpük sklerozan’ adı bahşedilen madde, damar duvarı ile daha uzun süre bağlantı etmekte, ilaç sulandırıldığı için bağlı tesir azaltılmaktadır.

 

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here