spot_img

Kadınlarda kısırlığın 7 belirtisi

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, kadınlarda kısırlık belirtileri ve ne vakit doktora gidilmesi gerektiği konularında önemli bilgiler verdi.

1. Gebe kalamamak

Kısırlığın birincil belirtisi, açıklanmış bir zaman denedikten daha sonra hamile kalamamaktır. Bir kadın 1 yıllık gebe kalma denemsine karşın gebe kalmıyorsa, doktor kısırlık yönünde teşhis koyabilir. Hem, bir bayan 35 yaşın üzerindeyse ve 6 aylık denemeden daha sonra gebe kalmamışsa kısır olabilir.

2. Seks esnasında sızı

Seks esnasında sızı veya disparoniya (cinsel ilişki sırasında ağrı duyumu), bir kadının doğurganlığını etkileyebilecek altta yatan bir afiyet sorununun işareti olabilir. Bu tür sağlık sorunlarına misal olarak enfeksiyonlar, endometriozis ve fibroidler verilebilir.

3. Ağır, uzun veya ağrılı regl dönemleri

Ağır ya da ağrılı geçen regl dönemleri doğurganlığı etkileyen altta yatan bir duruma işaret edebilir. Bir Takım kadınlar regl döneminde birkaç günlük olağan kanama yaşarken, diğerleri uyumlu olarak ağır ve ağrılı kramplar yaşar. Çok ağır, ağrılı regl dönemleri yaşayan kadınlarda, karın altı bölgesinde rahmin dış bölümünde, rahim mukozasına benzer bir doku oluşup, (rahim, karın zarı, yumurta kanalları, yumurtalıklar, mesane, bağırsaklar gibi) farklı alanlara yönlendirilmiş organlara yayılan endemetriozis olabilir. Endometriozis kısırlık için bir tehlike faktörüdür.

4. Koyu ya da donuk adet kanı

Eğer adet kanı normalden daha soluksa, bu endişe kaynağı olabilir. Adet kanı genelde bir kişinin döneminin başında aydınlık kırmızıdır ve sonraki günlerde koyulaşabilir. Regl döneminin başlangıcında koyu ve donuk kan endometriozis belirtisi olabilir.

5. Derme Çatma regl döngüsü

Regl döngüsünün ne kadar uzun sürdüğü kişiler aralarında ve zaman içinde değişim gösterir. bununla beraber, çoğu kadının ahenkli bir döngüsü vardır, yani her dönem arasındaki zaman terbiyesizce aynıdır. Eksik dönemler de dahil elde etmek üzere yamalı bir döngüye sahip elde etmek, bir kadının düzenli olarak yumurtlamayabileceği anlamına kazanç, kısırlığa katkıda bulunabilir. Yumurtlama, yumurtalığın bir yumurta bırakmasıdır. Yamalı yumurtlama, polikistik over sendromu, obezite, düşük kilolu olma ve tiroid sorunları gibi çoğu sorundan kaynaklanabilir.

6. Hormon değişiklikleri

Hormonal değişikliklerin belirtileri spesifik olmayabilir ve bir birey bunları fark etmeyebilir ya da altta yatan nedeni bilemeyebilir. Fakat bir hekim bir takım hormonal sorunları testle ortaya çıkarabilir.

7. Obezite

Obezite üreme sağlığını olumsuz etkileyebilir. Obez kadınların hamile kalma olasılığı daha düşüktür ve hamilelik esnasında kilo sorunu olmayanlara tarafından daha yüksek risk aşağıda bulunurlar.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here