spot_img

Evde uygulanabilecek pratik deri ve saç bakım önerileri

ABONE OL

Koivd-19 salgınının, hayatımızda yarattığı kısıtlayıcı etkisiyle kayda değer bir gerginlik kaynağı haline geldiğini vurgulayan Dr.Öğr. Üyesi Yeşim Üstün Aksoy, bu stresin birçok sağlık durumu probleminin yanı sıra cilt ve saç yapısının bozulmasına da niçin olabileceğini söyledi.

Dinç bir deri ve saç için, su içmenin, dürüst ve dengelenmiş beslenmenin ve uyku düzeninin çok önemli olduğunu söyleyen Aksoy, cildin pak ve ıslak tutulmasının da çok manâlı olduğunu vurguladı.

Cilt bakımında, cilt tipini ve buna yerinde ürünleri bilmenin önemine değinen Dr.Öğr. Üyesi Yeşim Üstün Aksoy, “Deri bakımının ilk adımı cildin uygun ürünlerle temizlenmesidir. Temizlikte tonik olarak kullanabileceğiniz en iyi doğal malzemelerden biri ise gül suyudur. Gül suyu, gözeneklerin arınmasını ve siyah nokta oluşumunu önler” dedi.

Temizlik işleminin arkasında cildin nemlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Aksoy, nemlendirme işlemi için cilt bakımı yağları veya evde bulunan bazı doğal malzemeleri önerdi: “Aloe vera yapraklarının içinde bulunan jelle ya da salatalık suyuyla cildinizi nemlendirebilir, badem yağı, buğday yağı, çörek otu yağı gibi bambaşka yağları da bu amaçla kullanabilirsiniz.

Doğal ürünlerden Türk kahvesi, badem, toz şeker, çilek ve domates ile cildinize haftada bir defa peeling uygulayabilirsiniz.”

Hangi cilt için hangi maske uygun

Hangi cilt için hangi maske yerinde?

Sağlıklı bir cilt maskesi için cilt tiplerine kadar kullanılabilecek ürünleri sıralayan Dr.Öğr. Üyesi Yeşim Üstün Aksoy, kuru ciltler için avokado, limon, yumurta akı, çilek ve bal ile cilt maskesi hazırlanmasını nasihat etti.

Nemsiz ve cansız ciltlere ise bal, yoğurt, zeytinyağı, salatalık, aloe vera, muz taşıyan maskeler iyi geliyor. Yağlı ciltlerde kullanılacak deri maskelerinin ise elma sirkesi ve maden suyu içermesi gerekiyor.

Yeşil çayın bütün cilt tiplerinde buruşukluk önleyici olarak kullanılabileceğini söyleyen Aksoy, cilt renginin açılması, sivilce ve leke tedavisi ve hücresel yenilenmesi için de limon, bal ve toz şeker gibi doğal malzemelerin kullanımını önerdi.

Saçları doğal yollarla canlandırmak için ne yapmalı

Saçları doğal yollarla canlandırmak için ne yapmalı?

Dr.Öğr. Üyesi Aksoy, saç bakımında kullanılabilecek doğal ürünleri de yeniden saç tiplerine göre sınıflandırdı.

Yağlı saçlar için yağsız yoğurt ve yumurta; ince telli saçlar için Hint yağı ve ısırgan otu; kalın telli saçlar için menekşe yağı, zeytinyağı ve bal; kepekli saçlar için avokado, bal ve zeytinyağı; dökülen saçlar için zeytinyağı, bal, tarçın, yumurta ve badem yağı; kuru saçlar için bal ve süt; yıpranmış saçlar için muz ve badem yağı; kırık saçlar için menekşe yağı, jojoba yağı, tatlı badem yağı ve sirke gibi doğal malzemelerle hazırlanan karışımların kullanılmasını öğüt etti.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here