spot_img

Gün her tarafında sizi içeren ayaklarınızı rahatlatacak 7 bakım önerisi

MİLLİYET.COM.TR / PEMBENAR ÖZEL1. Peeling yöntemiyle pullardan arındırın

MİLLİYET.COM.TR / PEMBENAR ÖZEL

1. Peeling yöntemiyle pullardan arındırın

Pürüzsüz ve halsiz ayaklar için, güzel bir bacak masajını azıcık peeling ile birleştirmeyi deneyin. Banyonuz esnasında kese veya süngertaşı gibi bir peeling kullanın ve nezaketle ayaklarınıza masaj yapın.

Bu usul topuklarınızı nasır ve çatlaklardan arındırır. daha sonra ılık suyla durulayın ve yumuşak ayaklarınızı nemlendirin.

2. Duyusal bir yürüyüş yapmayı deneyin

2. Duyusal bir yürüyüş yapmayı deneyin

Duyusal yürüyüş, çeşitli dokular üstünde çıplak ayakla yürüdüğünüz bir aktivitedir. Dairesel kayaların, ağaç kabuğunun, yaprakların ya da çimlerin üzerine basarken size rahatlatıcı bir his verir.

Kendinize ve ayaklarınıza sakinleştirici bir tecrübe yaşatmak için bunu gözleriniz tabi olarak çim ya da yumuşak halı üzerinde yürüyerek de deneyebilirsiniz.

3. Tenis topuyla masaj yapın

3. Tenis topuyla masaj yapın

Uzun ve yorucu bir egzersiz gününün peşinde ayaklarınızın yatıştırıcı bir masaja ihtiyacı varsa işte size mükemmel çözüm! İhtiyacınız olan şey yalnızca bir tenis topudur.

Hamstringlerinizi gevşetebilecek güzel bir masaj için ayağınızın tabanıyla tenis topunu hafifçe ileri geri kaydırın. Bu yöntem krampları önlemenize, gerginliği gidermenize ve size tonlarca rahatlama sağlamanıza muavin olacaktır.

4. Ayaklarınızı çalıştırın

4. Ayaklarınızı çalıştırın

Ayaklarınızı sağlamlaştırmak için germeyi ve alıştırma yapmayı deneyin. Bunun için deneyebileceğiniz çok kolay bir çalışma var. Yere küçük bir havlu koyun. Tabanlarınızı havlu kumaşının üstüne bırakarak ayağınızı havlunun ucuna yerleştirin.

Topuğunuzu havluya bastırın ve kumaşı sıkıştırarak etap parmaklarınızı derinlemesine kıvırın.

5. Buz uygulayın

5. Buz uygulayın

Topuklarınız ağrıyorsa veya şişmiş gibi görünüyorsa, muhtemelen bir cins iltihaplanma yaşıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda, bir havluya buz koyarak 15 dakika her tarafında ayağınıza uygulayın.

Sancı devam ederse, ayaklarınızı ve sağlığınızı çare etmenin diğer yollarını keşfetmek için bir doktora danışın.

6. Tırnaklarınızı kesin

6. Tırnaklarınızı kesin

Ayakkabı giydiğiniz uzun bir günün peşinde ayak parmaklarınızın ağrıdığını hiç hissettiniz mi? Bunun nedeni bacak tırnaklarınızın çok uzun olmasından kaynaklıdır.

Tırnaklarınız ayakkabınıza bastırmaya devam ederse, kalınlaşmış tırnaklar, nasırlar ve hatta şiddetli ağrılar yaşayabilirsiniz. Bu durumu yaşamamak için tırnaklarınızı orta uzunlukta düzeltin, temizleyin ve bariz kenarları mutlaka törpüleyin.

7. Muz maskesi uygulayın

7. Muz maskesi uygulayın

Ayaklarınızın halsiz ve pediküre ihtiyacı olduğunu hissediyorsanız, çare mutfağınızda olabilir. Bunun için muz ezmesini ayaklarınıza uygulayabilirsiniz.

Bir kase ya da tabakta, bir muzu ezerek macun haline getirin. Ayaklarınızı ılık suya batırın. Bir ayağınızı sudan çıkarın ve macunla masaj yaparak ayağınızı baldırınıza dek kapatın.

Bunu 4 dakika boyunca dairesel hareketlerle yapın. Durulayın ve öteki üçgenin taban olmayan kenarı için de aynı şeyi tekrarlayın.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here