spot_img

Tırnak batmasını alıkoymak için alınacak kolay ve kolay önlemler

Tırnak batması neden olur Tırnak batması belirtileri nelerdir

Tırnak batması niçin olur? Çivi batması belirtileri nelerdir?

Çivi batması, özellikle but başparmak tırnağının iç veya dış kenarında şişkinlik, kızarıklık ve acıyla kendini kesin eden bir enfeksiyondur. Mekanik olarak tırnak kenarının ete batmasıyla başlar. Şikayet ve belirtiler artarak seyreder. Ilk Olarak sadece sert bir yere dokununca olan sızı bir zaman sonra akıntısıyla çorabı kirleten önemli bir enfeksiyon haline gelir.

Tırnak batması kimlerde görülür

Tırnak batması kimlerde görülür?

az çok her yaş grubunda görülür. Çivi batmasına çoğu şey sebep olabilir. Genellikle bakımlı ayakkabı giymek, tırnakların yanlış kesilmesi ve fazla terleyen ayaklar tırnak batmasına neden olabilir. Bilhassa gençlerde, fazla terleyen ayaklarda tırnak batması görülür.

Pedikür tırnak batmasına iyi gelir mi

Pedikür çivi batmasına iyi kazanç mi?

İltihaplı bir çivi batması varsa tedavisi şüphesiz cerrahi bir işlemdir. Oraya merhem sürmek veya antibiyotik kullanmak sorunu çözmez. Kuaförlerde pedikür yaptırmak da çözüm değildir, hatta problemi çözmek yerine büyütebilir.

Çünkü sorunun temelinde, tırnağın bir parçasının mekanik olarak ete girerek iltihap oluşturması yatar. Küçük bir cerrahi müdahale ile bu mekanik engel ortadan kaldırılırsa sorun ortadan kalmış olur.

Tırnak batması için hangi tedavi, nasıl uygulanıyor

Tırnak batması için hangi çare, nasıl uygulanıyor?

Sağlıklı bir çare planlaması için tırnağın değerlendirmesinin iyi yapılması gerekir. Hemen peşinde genelde batık kısmı alınır ara sıra de dikiş atılır. Burada tırnağın hemen çekilmesinin bir çözüm olmadığının bilinmesi gerekir.

Tel tedavileri sonucu da nüks görülebilmektedir. Buna rağmen “fenol ile matrisektomi” adı bahşedilen usul ile yüksek oranda başarı sağlanabilmektedir.

Tırnak kenarındaki yalnızca batık kısım köke kadar alınıp buradan bir daha tırnak çıkıp batık oluşturmasın diye batık yeri kimyasal bir madde ile körlenir. Bu Vesile Ile baştan batık olma ihtimali en üye kesilmiş olur.

Tırnak batmasını engellemek için bunlara dikkat edin:

Çivi batmasını engellemek için bunlara uyarı edin:

1.Tırnaklarınızı çok kısa kesmeyin.

2.Tırnaklarınız köşelerini dik bırakmamaya itina gösterin, yarım ay şeklinde kesin.

3.Dar ve sivri burun ve topuklu ayakkabılardan uzak durun.

4.Bir süre parmağınızı açıkta bırakacak terlikler ve sandaletler kullanın.

5.Ayaklarınızı kuru tutmaya özen gösterin.

6.Yalnızca pamuklu çorap kullanın ve günlük olarak değiştirin.

7.Ayağınızda dolaşım sorunu varsa veya kendi tırnaklarınızı kesemiyorsanız güvenilir bir yerde çivi bakımı ve pedikür yaptırmayı seçim edin.

8.İçe doğru gelişen, birkaç hafta süren iltihaplı çivi batmanız varsa mutlaka bir uzmana görünün.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here