spot_img

Çantada keklik olduğunuzun 9 işareti ve 9 çözüm yolu

Bir türlü hayır diyemiyorsanız

İster iş yerinden biri olsun ister bir yakınınız, sizden bir şey istediklerinde asla reddedemiyorsorsanız ve hayır dediğinizde kendinizi suçlu hissediyorsanız pozitif kibarlığınızdan olabilir. Bunun yanında fikirlerinizi başkalarının kabul edebileceği şekilde değiştiriyorsanız şart önemli demektir.

Çözüm: İstemediğiniz durumlara HAYIR seslenmek. Bu değin kolay. Hissettiğiniz suçluluk duygusunu kabullenin ve bu duyguyu yenmeyi deneyin.

Evet dek hayır da bir yanıttır. İnsanlara hayır çağrıda bulunmak sizi kaba ya da bencil biri yapmaz. Sizin bu şekilde davranmanızın tek sebebi duygularınızın manipüle ediliyor oluşu. Hayatınızdaki mantıklı ahali sizin cevaplarınıza hürmet duyacak ve istemediğiniz bir şeyi kabul etmenizi kabul etmeyeceklerdir.

Sürekli başkalarını hoşnut etmeye çalışıyorsanız

Sizin için herkesin sizi seviyor olmasını pozitif umursuyorsanız ve hiç kimseyle bir sorun yaşamak istemiyorsanız bu gereğinden pozitif kibarlık belirtisidir. Mesela bir iş toplantısındaysanız ve dürüst olduğuna inanmadığınız bir fikri sırf dışlanmamak için kabul ediyorsanız durup tekrar düşünmenizde üstünlük var.

Çözüm: Kendi değer yargılarınızı yerleştirmek için biraz yalnız vakit geçirin. Kırmızı çizgileriniz neler? Mesela iş yerindeki konularda sizin diğer bir fikriniz varsa, bu fikrinizi güçlendirecek kriterleri saptayınve onlara yoğunlaşın. Ve kendinizi savunun. Bunu tartışmadan yapın.

Fikirlerinizi yumuşatarak söylüyorsanız

Herkesin kendi fikirleri ve söylemeseniz bile kendinize özel bir görüntü açınız vardır. Etrafınızdaki kişilerin bakış açıları sizinkiyle uymadığında kendi düşüncelerinizi yumuşatarak açıklamaya çalışıyorsanız aslında kibar birisiniz demektir.

Çözüm: Sesi maksimum meydana çıkan ahali çoğu zaman en akıllı insanlar değildir. Başkalarının gerçeklerini kabullenmeden önce kendinize bir şans verin. Örneğin siz feminist bir teşebbüs içindeyseniz ama odadaki öteki ahali feministlik ile dalga geçiyorsa, onların bu düşüncesi kendilerinin olaya manzara açısını gösterir. Eğer düşüncelerinizi söylemezseniz kimlerin sizinle benzer fikirde olabileceğini katiyen bilemezsiniz.

Kırmızı çizgilerinizi belirgin çizin

Çevrenizdekiler sizi istedikleri gibi kullanıyorsa veya tanıdığınız cümbür cemaat evinize aramadan geliyorsa, meslek arkadaşlarınız bütün işi size yığıyorsa bu kibarlıktan ziyade çizgilerinizi iyi belirlemediğiniz anlamına geliyor. Bu yüzden bu gibi durumlarda aleyhinde tarafı suçlayamazsınız. Onlara bu izni siz veriyorsunuz.

Çözüm: Kendinize öncelik verin. Bu öncelikte bulunan maddeleri belirleyin. Bunlar yalnız geçireceğiniz süre, spor yerine getirmek, ya da yemek yeme saatleriniz olabilir. Bu durumları karşı tarafa nasıl açıklayacağınızı kendi kendinize prova edin ve sonra başka insanlara açıklamaya başlayın.
Örneğin, 10’dan sonradan attığınız mesajları cevaplamayacağım, eğer daha artı açıklamak isterseniz – çünkü bu saatten daha sonra uyuyorum diyebilirsiniz.

Fazla özür diliyorsanız

Başkalarının düşüncelerini gereğinden artı umursayan halk müziği, yanlış olduğunu düşündükleri her şart için özür dilerler.

Çözüm: Kendi düşünceleriniz için özür dilemeye gerek olmadığını bir şekilde kendinize kabul ettirin. Kendinize öncelik verdiğiniz için özür dilemenize lüzum yok, istemediğiniz bir şeye hayır dediğiniz için özür dilemenize gerek değil.

“Kimseye borçlu değilim. Kendimi iyi hissetmeye hakkım var. Kendi hayatımda öncelikli olan benim. Kendi ihtiyaçlarıma öncelik vermeyi seçiyorum. Kendimi seçiyorum”

Bu cümleyi her kendinizi fena hissettiğinizde sesli bir şekilde okuyun.

Başkalarının hisleri yüzünden kendinizi fena hissediyorsanız

Hiç kimse müsade vermezse başkalarına istemediği şekilde hissettiremez. Ama siz başkalarının dertli olmasından veya biçare hissetmesinden dolayı kendi çizgilerinizi eğip bükerek kendinizi onlara göre yönlendiriyorsanız, birazcık artı nazik birisiniz demektir.

Çözüm: Kendi hislerinizi ve düşüncelerinizi başkalarından ayırın. Size ne yapılması gerektiğinin söylenmesinden hoşlanmıyorsanız, sinirlenmeniz değin olağan bir şey yok. Çileden Çıkartmak iyidir. Ama ya size emir veren bu kişi biraz ağlayan ya da çaresiz görünüyorsa? Bu koşul verdiğiniz tepkiyi değiştiriyorsa şöyle düşünmelisiniz: Nasıl o an çileden çıkartmak sizin seçtiğiniz bir duygu ise, karşınızdaki kişinin ağlamaklı ve biçare hissedişi de onun kendi seçimi. Onun hissettiği duygular yüzünden siz suçlu değilsiniz. Kendiniz gibi adet edinmek en büyük hakkınız.

Kavga etmekten veya tartışmaktan nefret ediyorsanız

Anlaşmazlıklar sizi korkutuyorsa bunun tek sebebi her şeyi siyah ya da beyaz olarak görüyor olmanız. Ama dünyada grinin de bir renk olduğunu unutmayın.

Çözüm: Farklılıkları kanımca algılamayın. Karşın Lakin eğer biri sizi rahatsız ediyorsa, bunu dile getirmekte hiçbir sorun olmadığını bir şeyleri fakat konuşarak çözebileceğini hatırlayın. Unutmayın, hayvanlar koklaşa koklaşa, ırk konuşa konuşa anlaşır.

Hiç eğlenmediğiniz şeyler yapıyorsanız

Sırf arkadaşlarınıza ayak uydurmak için korku ettiğiniz şeyleri yapıyorsanız, bu da gereğinden artı nazik olduğunuzun belirtisidir.

Çözüm: Sadece tek bir günlüğüne yalnızca sizi iyi hissettiren şeyleri yapın. Tabii ancak bunu söylemesi basit ama her şey bir adımla başlar. Bu yüzden ilk olarak sizi mutlu eden 3 şeyi, teskin edici 3 şeyi, sakinleştiren 3 şeyi sıralayıp belirlediğiniz bir günde bunları yapmayı deneyebilirsiniz. Eğer bu belirlediğiniz günde arkadaşlarınız sizi bir yere eğlence ediyorsa, reddetmelisiniz.

Asla şikayet etmiyorsanız

Eğer bir haksızlıkla karşısında karşıyaysanız lakin asla sesinizi çıkarmıyor ve hayatınızı yaşamaya devam ediyorsanız bu da gereğinden fazla olan bir kibarlık belirtisidir.

Çözüm: Yaşadığınız haksızlıklar için ne dek fazla ses çıkarırsanız ve bu durumun hatalı olduğunu belirli ederseniz, karşınızdaki şahısların de bu haksızlığı yapma olasılığı düşecektir. Siz sineye çektikçe daha fazlasıyla karşılaşmaya devam edersiniz.

Büşra Köksal / PembeNar ÖZEL

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here