spot_img

Diş macununu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Dişlerin mine yapısı kristallerden oluşur. Bu kristallerin adı hidroksiapatit kristalleridir. Diş çürüğüne sebep olan bakteriler hidroksiapatit kristallerinin çözünmesine sebep olarak dişin mine tabakasını bozarlar. Flor, hidroksiapatit kristallerine bağlanarak florapatiti oluşturur. Oluşan bu inşa bakterilerin mine yapısını bozmasını zorlaştırır. Dişlerin yapısını güçlendiren ve çürümesini engelleyen, flor iyonunun kendisidir.

1. Flor içeren macunları kullanın
Dişin çürümesini engellediği ve başlangıç çürüklerinin geri dönmesini sağladığı için her kişi flor içeren macun kullanmalıdır. Bu durumun tek istisnası diş fırçalarken diş macununu yutma riski taşıyan çocuklar ve bireylerdir.

2. Diş hassasiyetiniz var mı?
Dişin mine tabakasının aşağıda kanallar taşıyan dentin tabakası vardır. Dentin kanalları dinç bir dişte mine göre örtülüdür. Çeşitli sebeplerden ötürü açığa meydana çıkan dentin tabakası soğuk, sıcak, ekşi, tatlı gibi uyaranlar ile hassasiyete sebep olur. Hassasiyet problemi olan hastalar diş macunu seçerken hassasiyet giderici olanları tercih etmelidir. Hassasiyet giderici macunların içerisinde yer alan bazı iyonlar açığa meydana çıkan dentin kanallarını tıkayarak hassasiyeti engeller.

3. Çocuklarda macun seçimine dikkat
Çocuklara fırçalama eğitimi küçük yaşlarda verilirse ileri oysa yıllarda alışılmışlık haline dönüşecektir. Çocukların öğrenme metodu göz önüne alındığında, kendisinin diş fırçalaması için ebeveynlerini diş fırçalarken görmelidir. Yani siz dişlerinizi fırçalarsanız çocuklarınız da fırçalar. Çocuklar, minik yaşlarda diş fırçalarken diş macununu yutabilirler. Bu sebeple flor oranı düşük macunlar kullanılmalıdır. Yutma tehlikesi ortadan kalktığında standart macunlara geçilebilir.

4. Beyaz renkli macunları seçim etmeye özen gösterin
Diş etindeki bir problemin hasta göre tespiti fırçalamadaki kanama ile anlaşılır. Renkli macunlar kan rengini gizleyebilir. Muhtemel olduğunca beyaz renkli macunlar seçim edilmelidir.

5. Ağartma macunlara dikkat
Macunun içerisindeki partiküllerin diş yüzeyini çizmeyen tipte olmasına itina gösterilmelidir. Diş yüzeyi çizilmeleri ileride diş renklenmelerine yol açar.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here