spot_img

Unutmabeni Çiçeği Hikayesi ve Anlamı Nedir? Unutmabeni Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

EDA ÖZDEMİR / Milliyet.com.tr- İlişkilerin içerisindeyken aleyhinde tarafın gönderdiği sinyalleri içten okumak, gerektiği noktada müdahale etmek gerekiyor. Bilhassa kötü olan tarafları bakmak işimize gelmese de bu sağlıklı bir ilişki için olmazsa olmazlardan. Bakın Bilirkişi Psikolog Melda Yakupoğlu, bu uyarı işaretleri hakkında bize neler söylüyor…

Doğru partner seçimi yapmanın bir püf noktası var mı?

Günümüzde ırk keza dürüst kişiye denk gelememekten yakınıyorlar ayrıca de doğru kişinin tanımının ne olduğunu bilmiyorlar. Doğru partner senin ilişkiden beklentini karşılayan, duygusal ihtiyacının ne olduğunu anlayabilen ve buna cevap verebilen partnerdir. Birçok nitelik sıralanabilir; fiziksel çekiciliği, mesleği, aile yapısı, sosyo-kültürel yapısı, sosyo-hesaplı yapısı… Ama bu koşullar sadece öncelikle görünen üstünkörü kriterlerdir. Daha çok huylara dikkat etmek yararlı olacaktır. İlk ilk önce bu değin görsel uyaran olan bir zamanda herkes fiziksel görünüşe uyarı eder oysa ilişki sürdürebilmeye lüzumlu bazı huylar yahut partnerin istediği dek hoş, cazibeli, yakışıklı, varlıklı, açık fikirli olsun o ilişki sürmeyecektir.

İlişkilerde tehlike sinyallerine dikkat Şefkatsiz ve tutarsız davranıyorlar

‘İLK ŞEFKATE BAK’

Örneğin partnerinde ilk şefkate bak. Kendisine gereksinim duymadığı insanlara nasıl davrandığına. Şefkat duygusu yetkisiz biri merhametsizce terk eder ve duygularını önemsemez. “Benim duygularım bitti şimdi sen kendi duygularınla ne yapıyorsan yap” der. Geçmiş ilişkileri hakkında nasıl konuştuğuna bak, onlar hakkında negatif konuşuyorsa bu demektir ancak senin hakkında da negatif konuşacak. Güven verip vermediğine uyarı et. Körü körüne en her yerde inanmak yerine davranışlarına bak. Doğru partner güven verir. Onu didikleme, kurcalama ihtiyacı hissetmezsin.

En fazla dikkate alınması gereken şey bir insanın problem hemencecik o probleme nasıl yaklaştığı ve çözmek için ne yaptığıdır. Çünkü problemler karşı ivedi demoralize olan biri zorluk hemen seni terk edecek, sıkılacak veya monotonlaşacaktır.

İlişkilerde tehlike sinyallerine dikkat Şefkatsiz ve tutarsız davranıyorlar

‘DOĞRU OLUP OLMADIĞINI ANLAMAK İÇİN ACELECİ OLMA’

Birinin senin için dürüst olup olmadığını anlayişli olmak için asla acele davranmamak gerekir. Acele kullanmak bir ilişkide yapılacak en büyük yanlışlardandır. Hatta ilişkinin dengesini bozar. Senin heyecanlı tutumun karşı tarafın kendisini fazla önemsemesine neden olur. Kimseyi en her yerde heyecanla yüceleştirme dediğimiz kalıba sokma. İlk zamanlarda fazla etkilenildiği için fiilen birçok zaman onda olmayan özellikleri var gibi görüp değerlendirmeye akıntı gösterebilirsin. Bunu yapmaktan kaçınmalısın.

Sana tarafından olduğunu bilmek için tanışıldığında samimi fikir alışverişi yapabilmeye müsade verilmeli, arkasında iki taraf da ilişkide ortaklık kurabileceğine inanıyorsa flört ve sevgililik ile devam edilmeli. Ortaklıktan maksat, iki tarafın ilişkiden beklentisi konusunda keza düşünce olması; mesela sen önemli, uzun süreli ve hissi bir ilişkisinin olmasını isterken sevgilin günübirlik veya cinselliğin ön planda olduğu ilişki biçimi isteyebilir. Bu gibi zıtlıkların olmaması gerekir. Natürel kimse ilişkinin başından ciddi düşünmeye dair laf veremez oysa bir takım işaretler uzun süreli ilişkiye hazırlanmış oluşu gösterirken bir takım işaretler de henüz ciddiyete dönük ilişkiye hazırlanmış olmayışı gösterir.

İlişkilerde tehlike sinyallerine dikkat Şefkatsiz ve tutarsız davranıyorlar

‘TUTARSIZ OLANLARLA İLİŞKİ GİTMEZ’

Partnerimizin uzun süreli ilişkiye hazırlanmış olduğunu nasıl anlarız?

İstikrarlı ve tutarlı olması önemlidir. Mesela arayacağım dediği süre araması, söz verdiğinde tutması, her gün bir şekilde iletişim halinde olmak istemesi ve bunun her gün olması önemlidir. Ara Sıra yoğun olur o zaman 15 dakika olur seni hoşnutluk etmez lakin hiç kayda değer değil. Her gün bir şekilde sana doğru bir şekilde “Nasılsın?” demesi önemlidir. O gün neler yaptığını merak etmesi, gününün nasıl geçtiği ile ilgilenmesi ve bunu bir gün değil kararlı bir şekilde her gün yapması gerekir. Sonuçta ne kadar yoğun olursa olsun bir insan isterse zaman ayırabilir. Süre ayırmıyorsa zaten bu da sorun öncelikleri arasında sen yoksundur. Bir Takım halk müziği bir gün fazla ilgiliyken diğer gün aldırışsız olurlar. Tutarsızlık vardır. Aykırı olanlarla ilişki gitmez. Git-geller ilişkiye heyecan katıyor gibi görünse de coşku ilişkide bu kopukluklarla sağlanmaz. Birçok toksik ilişki ihtiraslı ve kopmalı barışmalı ilişkidir. İlişkiye heyecan katabilmenin farklı yollarını bilmeyenler bu tarz kopup barışmalarla ilişkiyi ayakta tutmaya çalışır. İlişkiye coşku katabilmek için uğraş verenler bu yollara başvurmazlar.

‘5 YIL İÇERİSİNDE NELER YERINE GETIRMEK İSTEDİĞİNİ ÖĞREN’

Hayatında bir harmoni oturtmuş olması gerekir; örneğin işini gücüne eline almamışsa, aile problemlerini çözümlememişse, hayatı ile ilgili bir plan çizmemişse o kişinin önemli ilişki içinde yer alması zaten beklenemez. İş görüşmelerinde sorulur ya hani “5 yıl daha sonra kendini nerede görüyorsun?” diye şakayla girift sorup gerçekte bir 5 sene içerisinde yaşamda neler yapmayı planladığına dair data alınabilir. Ama natürel bunu bu şekilde sorgulayarak değil tatlılıkla, espriyle sohbete yedirerek gelecek hayallerini sormakta menfaat var.

İlişkilerde tehlike sinyallerine dikkat Şefkatsiz ve tutarsız davranıyorlar

Son zamanlarda çokça bahsedilem toksik ilişki nedir, nasıldır? Bir ilişkinin toksik olması ne anlama geliyor?

Toksik ilişki bir uyum, rahatlık ve ilişki gereksinimlerini sağlamayan ancak kısa aralıklarla sağlıyormuş gibi yapan, yaşarken reel ilişkinin yerini tuttuğunun zannedildiği ancak katiyen onun yerini tutamayacak bir ilişkidir.

İlişkinin esas amacı ikili haldeyken tek olma halinden daha iyi olmaktır. Toksik ilişkiler sana “Yalnızken daha iyiyim” dedirten ilişkilerdir oysa yalnız da kalamaz, bir şekilde yanında onu istersin. Bu ikilem içinde kendi kendini yer bitirirsin. Güvenli ilişki, hiçbir vakit sana “Bu ilişkide bir şeyler yolunda gitmiyor” diye düşündürmez. Sonunun olacağını, bir gün biteceğini düşünüp hesaplar yapmazsın. Bağlanırsın ve akar gider. Toksik partnerle sürekli kopmalı, barışmalı ilişki yaşarsın. Her seferinde düzeleceğine inanıp düzelmediğini görür görmez kendine kızarsın. Keza toksik ilişkiler daha fazla öz güven düşürücü, sana beceriksiz ve değersiz hissettirir. Suçlu olduğunu düşündüğün için de her zaman bireyleri yetersiz yaptığına elinden geleni yeterince yapamadığına inanırsın.

İlişkilerde tehlike sinyallerine dikkat Şefkatsiz ve tutarsız davranıyorlar

İLİŞKİ İÇERİSİNDE KİMSEYİ DEĞİŞTİREMEZSİN ÇÜNKÜ…

Peki birini ilişki içerisinde başkalaşmak, düzeltmek mümkün mü?

şahsen yok. Burada bazen bana soruyorlar lakin terapide nasıl değişiyor diye. Birisinin değişmesi için kişinin kendi problemlerini, hangi davranışlarının yaşamını bozduğunu ayrım etmesi ve kabul etmesi gerekir, değiştirmeye kendisi istekli olması gerekir. Bayağı hayatta karşınıza meydana çıkan insanlar bu konuda hevesli olmayacaklardır. “Ben böyleyim beni böyle kabul et” ardına sığınacaklardır. Kaldı ama değişimi isteseler bile buna nereden ve nasıl başlayacaklarını bilemeyeceklerdir.

Oysa terapide kişi kendisi hevesli oluyor, ben psikolog olarak ona doğru ve bilimsel yaklaşımla yaklaşıyorum ve o zaman bile belirtilmiş bir vakit ardından bir takım şeyler değişiyor. Bu yüzden dıştan birinin bunu yapması bilhassa de ilişki içerisinde fazla baskı. Yaklaşık Olarak imkansız gibi. Bilhassa bir takım egemen şahsiyet özellikleri. Bir bakıyorum bir narsisti ilişki içerisinde değiştirmeye çalışıyor kadın. Yılları gitmiş, ancak yanı başında huzurlu bir ilişki duruyor fakat göremiyor. Sen kimsenin terapisti, psikoloğu değilsin. İkiniz de birbirinizi dengeleyebiliyorsanız ilişki sürer gider. Denge problemi yaşıyorsanız sürmez. Çapkın adam değişmeyen, değişse ilişki içinde zaten o değişimi görmüş olurdun, değişmeden onu ilişki içinde değiştirmeye çalışman ilişkinin bitişini hazırlamanla benzer şey zaten. Müdahalelerin onu soğutacak, anaç rollerinle cinsel çekiciliğin azalacak ve kopma kaçınılmaz olacaktır.

İlişkilerde tehlike sinyallerine dikkat Şefkatsiz ve tutarsız davranıyorlar

‘ZORLASAN DA SONUÇ DEĞİŞMEZ’

İlişkinin sürmeyeceğine dair dikkat özellikleri neden görmezden gelinir?

Ya o uyarıları görmeyecek dek gözünde mükemmel hale getirip bir kalıba sokmuşsundur veya o uyarı işaretlerini yakalasan bile gidemezsin bakmak istemezsin. Bu iyice bence kişinin kendi kişisel özellikleri ile ilgili. Yalnız kalacağını bildiği için yalnız kalmamak için “Denize düşen yılana sarılır” misali yolunda gitmeyene sarılmak istemiş olabilir, daha önceki olumsuz ilişki deneyimleri sonucunda bütün ilişkilerin böyle olacağına inanmış olabilir, başka türlü rahat verici ilişki nasıl olur deneyimlememiş olabilir. Mutlaka bu ilişki içerisinde beslendiği bir şey vardır ki bu işaretleri bakmak istemez. Görse bile değişeceğini düşünür. Kabullenmek istemez. benimsemek oysa özgürleştiricidir. Kabul edersen özgür bırakırsın zorlamazsın. Zorlasan da sonuç değişmeyen yalnızca daha pozitif süre kaybetmiş olursun.

İlişkilerde tehlike sinyallerine dikkat Şefkatsiz ve tutarsız davranıyorlar

İlişkilerde “Inkar Flag” denilen dikkat işaretleri nelerdir?

Ben kliniğe en sık gelen şekliyle misal vereyim. Çift terapisine ya da izdivaç terapisine gelen kişilerin en sık şikayet ettikleri şeylerden bir adam başına “Uzun zamandır birlikte bir şeyler yapamıyoruz, içten düzgün konuşamıyoruz, tartışmadan sohbet edemiyoruz, ne kadardır şen geçirdiğimiz anlar değil. Önceden daha fazla gülerdik, şakalaşırdık fakat bundan böyle yapamıyoruz” şikayetleri.

Eğer ilişkinde uzun zamandır kaliteli bir zaman geçirmediysen, kavgalar ve tartışmalar sohbetlerden neşe saçan vakitlerden fazlaysa ayrılık yoluna içten gidiyorsun seslenmek; belki bunu kurtarabilmek için ikili olarak çabanız yoksa. İkili çabadan bahsettim dikkat ederseniz çünkü tek yanlı çabayla ne eyvah ama hiçbir şey olmuyor. Red Flag’ ın hası zaten tek yanlı çabalamaktır. Tehlikenin sinyalidir çünkü bir vakit sonradan bir başına çabalamaktan yorulur pes edersin. Yine çift terapisine başvuran çiftlerde en sık gördüğüm her zaman bir tarafın daha çok çabalamaya çalışması diğerinin bu çabayı görmemesi, yeterince takdir etmemesi veya çabalanacak bir şey olduğuna inanmamasıdır. Sıklıkla “Partnerimi terapiye ikna edemiyorum, ne yapmalıyım?” diye soranlarda bu görülür.

İlişkilerde tehlike sinyallerine dikkat Şefkatsiz ve tutarsız davranıyorlar

Tartışmalar olduğunda karşıdaki kişi ne yapıyor; alttan alıyor mu, kaybetme korkusu yaşıyor mu, yoksa hiç kaybetme korkusu yaşamayıp sadece kendim önemliyim mesajı mı veriyor? Müşterek çözüm bulabilmek için hevesli mi, problemleri sadece seni suçlayarak kapatmak mı istiyor, sadece problem odaklı mı? Kadınlar çoğunlukla trip, yas, dramatize etme yapabilir, erkekler adalet savaşına girebilir. Bu ilişkide “Ben önemliyim; benim duygu, us ve ihtiyaçlarım manâlı. Karşımdaki kişi hemen ne hissediyorsa hissetsin bu onun problemi” diye mi yaklaşıyor, kavga ardından rakip üzüldüyse “Onu üzecek bir şey yapmayayım, canını yakmayayım” demek yerine “Üzülürse üzülsün burada ben haklıydım” diye adalet savaşına mı giriyor diye görmek gerekli. Bunlar varsa muhakkak red flag! Ara Sıra yıllar geçse bile bu davranışların sonucu ayrılığa götürür.

SÜREKLİ AYNI ŞEYLERİ YAPIYORSANIZ DİKKAT!

İlişkiyi ileriye taşıyabilecek şeylerden bahsetmemesi illa fakat vakar olarak algılanmamalı. Mesela seni bakmak için çabalaması, birlikte karşılıklı vakitlerinizde nasıl daha keyifli ülkü getirebilirsiniz diye uğraşması, ortaklık oluşturmaya çabalaması, karşılıklı hobiler bulması önemlidir. Bunlar yoksa bir zaman sonradan monotonlaşacaktır ve otomatik olarak dikkat işareti haline gelecektir. “Ne dek monotonsun” kendine sor. Kesintisiz benzer şeyleri yapıyorsanız, ilişkiyi yenilenmek için bir şey yapmıyorsanız bir noktadan sonradan monotonlaşacaksınızdır. Bu sebeple ilişkiyi tercihen müşterek hobilerle taçlandırın, iki taraflı hobileriniz yoksa birlikte sohbet edeceğiniz ortak konular paylaşımlar bulun. Konuşacak konularınız olsun.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here