spot_img

Unutmabeni Çiçeği Hikayesi ve Anlamı Nedir? Unutmabeni Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Masal mı, gerçek mi

Masal mı, reel mi?

Nikah defterine atılan her imza, uzun ve mutlu bir izdivaç niyetiyle mühürleniyor. Ama her çift, peri masalları gibi başlayan bu ilişkiyi sürdüremiyor. Uzun birlikteliklerin sağlam temeli ise evliliğin ilk yıllarında atılıyor. Peki, her iki tarafın da hayattan keyif aldığı, ilişkide mutluluğu ve kendisi olmayı yakaladığı doyum hali ilk yıllarda nasıl yakalanıyor?

Masallardaki, filmlerdeki gibi uzun, mutlu ve çok iyi bir evlilik hayalinin gerçekçi olmayan beklentiler yaratıyor. Evliliğin temellerinin atıldığı ilk yıllar, ilişkinin nasıl şekilleneceğini belirliyor. Kendine süre ayıran, birlikte hobi edinen, eşiyle birlikte süre geçirmek için fırsat yaratan ve fiziksel temasa tartı veren çiftlerin evliliği daha uzun sürüyor.

Evliliğin birincil döneminde çiftler, kendi ailelerinin evliliklerinde gördükleriyle, çevrelerinde şahit olduklarıyla, okudukları kitaplar ve izledikleri filmlerle hayallerinde bir evlilik hayatı beklentisine giriyor. “Katiyen onlar gibi olmayalım” veya “Tam da böyle olmalıyız” planlarıyla izdivaç hayallerinin kuruluyor. Ama evliliğin mutlu son olduğu ve peşinde sonsuza değin mutlu yaşanacağına dair realist olmayan beklentiler evliliklere büyük zararlar verebiliyor.

Sansürsüz tanıma döneminin zararı

Sansürsüz tanınma döneminin zararı

Evliliğin birincil yılları, çiftlerin birbirini “sansürsüz tanınma” dönemidir. İki kişinin birbirini fazla daha yakından ve çekincesiz ortaya koyduğu bu birincil yıllar sorunları da beraberinde getirebiliyor.

Ölümsüz sevinç gerçek dışı ile başlayan evlilik bütün da bu sebepten kısa zamanda çatışma batmış bir sürece dönüşebilir. Çiftler, hayallerindeki evlilikten uzaklaştıkça hayal kırıklığı yaşamaya başlar.

Umdukları evliliği gerçekleştiremediklerini düşünürler. Buna rağmen izdivaç bu çatışmalı süreçlerle güçlenir, mükemmelleşir. Tabii ancak bu çatışmalarda, gelecek yılların şekillendiği unutulmamalıdır.

Sevgi ve saygıyı kaybetmeyin

Sevgi ve saygıyı kaybetmeyin

İlk yıllarda yaşanan bu çatışmalardan minimum zararla çıkmak, saygıyı ve sevgiyi kaybetmeden sorunları çözmek için uğraşmak, sağlıklı evliliğe dışarı giden yolu döşeyen taşları oluşturuyor. Bu dönemde yaşanan sorunlar “ailelerle ilgili sorunlar, somut konular, cinsel problemler, rutinleşme, karşıdaki kişiyi kendi isteklerine kadar değiştirmeye alıştırma ve çatışmalarda yaşanan irtibat hataları” olarak gruplandırılabiliyor.

Yaşanan problemlerin en aza indirilmesi için çiftlerin “biz” olma bilincine sahip olması gerekmektedir. Bunun için evlenmeden önceki gibi eşlerin ilişkilerine yatırım yapmaya devam etmeleri büyük tartma taşıyor.

Baş başa vakit devretmek, bu geçirilen zamanlarda birbirlerini tanımak için uğraş sarf etmek, birbirlerinin acılarına saygı duymak, başarılarında taktir etmek ve birbirleri ile flört etmekten vazgeçmemek, ilişkilerinin ‘biz’ ayağını güçlendiriyor. Rutinleşmemek adına beraber bir hobi edinmekte çiftlerin izdivaç kalitesini artırıyor.

Fiziksel temas önemli

Bedensel temas kayda değer

Birbirleri ile daha sık fiziksel bağlantı kuran çiftlerin de daha mutlu olduğu düşünülüyor. Eşine dokunmaktan keyif bölge, elini tutan, sarılan, daha sık cinsel ilişki yaşamış çiftler evliliklerinde kendilerini daha iyi hissediyor. Cinsel ilişkiye yeterli önemi vermeyen çiftler ise birbirlerinden uzaklaşıyor ve bu durum evliliklerinde aidiyet duygusunun azalmasına sebep oluyorlar.

Mutlu çiftlerle daha çok görüşün

Mutlu çiftlerle daha çok görüşün

Çiftlerin mutlu çiftlerle arkadaşlık kurması da ilişkilerini güçlendirmelerine katkı sağlıyor. Kendi özel alanları olan, partneri olmadan sosyalleşen, hobi edinen, kendinden vazgeçmeyen çiftler ilişkilerini daha sağlıklı sürdürüyor.

Evliliğin uzun bir yolculuk olduğunu unutmayan ve zaman zaman virajlı yollardan vermek gerekebileceğini bilen çiftler, karşılaşılan virajlı yollarda evliliğin ilerleyen yıllarını etkileyen hatalar yapmamak, çatışma esnasında partnerin kalbini acıtmak maksatlı büyük laflar etmemek, eleştirmemek ve saygıyı kaybetmemek namına daha tedbirli oluyor.

Çatışmalarını çözebilen, birbirleri ile kaliteli zaman geçiren, flört eden, emek harcamaktan vazgeçmeyen, somut ve cinsel birliğe sahip ve kişisel alanları olan çiftler ilişkilerini daha sağlıklı yürütüyorlar.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here