spot_img

Dinç ve Dürüst Makyaj Tarifi

Makyaj şüphesiz güzellikteki en büyük yardımcılarımızdan biridir. Fakat yapılan makyaj hataları ilerde cildin sağlığını kaybetmesine ve estetik açıdan kötü bir görünüme sebep olur. Makyajın zararlı etkilerinden korunabilmek için makyajın nasıl yapılması ve nelere uyarı etmeniz gerektiği hakkında bilgileri mutlaka öğrenmelisiniz.

Her geçen gün artan estetik kaygılar, hoş belirme isteği, ihtiyarlık bulgularını gizleme ve daha genç belirme arzusu kozmetik piyasasını canlandırarak, bakım ürünleri yanında, kamuflaj ürünlerinin de gelişmesine neden oldu. Bilhassa kadınların tercihi olan makyaj malzemelerinin kullanımı yavaş yavaş erkeklerin de tercihi olmaya başladı. Kişisel bakım ürünleri açısından en ön sıralarda bulunan makyaj malzemelerinin ne değin doğru kullanıldığı tüm dünyada tartışma konusu. Bu ürünlerin dinç olup olmadığı kesin olarak hala bilinmiyor. Bilinmeyenler dünyasında en azından doğru yapılması gerekenler konusunda hepimizin bilinçli olması gerekiyor.
Memorial Etiler Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, bilinçsiz makyajın cilde zararlı etkileri hakkında bilgi verdi ve sık makyaj yapanlara deri sağlığının korunması için önerilerde bulundu.
Makyaj malzemelerinin en büyük bağlı etkisi alerjik reaksiyonlar. Özellikle yüze sürülen fondöten, pudra ve far malzemeleri alerjiye daha fazla neden olan malzemeler. Bu riski alıkoymak için ne yapmalı?
Önce test edin Bu ürünleri almadan önce test ürünü alıp kullanmakta yarar var. Bir mahsul 72 saat sonradan herhangi bir alerjik reaksiyona yol açmazsa, ilerleyen günlerde alerji gelişme ihtimali düşüktür, fakat gerçi olabilir. Özellikle hassas deriye sahip olanlar dikkatli olmalı.
Makyajla yatmamak fazla manâlı Uygulanan ürünler yüzde uzun süre kalmamalı. Özellikle yatarken mutlaka bir sabunla yıkanmalı, nemlendirici sürülmeli. Bu reaksiyonlardan kaçınmak için, aşırı derecede makyaj yapmamak, makyaj ürünlerini kullanmadan önce cildi arındırmak ve nemlendirmek yine uyulması gereken kurallar…
Yanlış makyaj sivilce ve siyah nokta yapar Makyajın aşina en önemli emrindeki etkilerinden biri de komedondur. Lüzum “siyah nokta” olarak aşina açık komedonlar, gerekse de “kapalı komedon” olarak bilinen “beyaz nokta”ların oluşmasında en büyük pay, bilinçsiz kullanılan makyaj malzemelerinindir. Kişi cilt tipine uygunsuz ürünleri kullandığında gözenekler tıkanır, tıkanmış gözenekler içinde biriken yağ yüzde akneye ya da komedonlara niçin olur. Deri tipini iyi çakmak kuru deriye sahipse yağlı ürünler göstermek, yağlı cilde sahipse su bazlı ya da matlaştırıcı ve de yağ emici ürünler kullanmak gerekir. En iyisi, profesyonel şahısların önerisine uyarak alınan ürünleri kullanmaktır.
Cildiniz nemlendiriciyi emdikten sonra makyaj yapın Renklendirici ürünler olan allık, far, rimel, dudak boyası ve öteki ürünlerin kullanılmasında da uyarı edilmesi gereken kurallar var. Yüze uygulanan bir nemlendiriciden hemencecik sonradan uygulanacak makyaj malzemeleri ciltte hoş olmayan görüntülere neden olur. Bu yüzden nemlendiricinin emmesini ummak lüzumlu.
Ruj dudağınızı kurutabilir Fazla ve su bazlı rujlar ara sıra dudakta çatlamalara ve kurumalara niçin olur. Bunu alıkoymak için dudağa ya yağ bazlı bir nemlendirici sürülmeli veya yağ bazlı rujlar kullanılmalıdır.
Nebati adı aşağı satılan ürünler dahi cilt sağlığınızı bozabilir Maskaralar ve farlar, yüzde görülen alerjik reaksiyonların en önemli sebebidir. Bir ürüne karşısında artan tepkime başlıca bir başka ürüne aleyhinde da gelişebilir. Bu durum, derinin toleransının düşük olduğunu gösterir. Bazı hassas derili kişiler hayatları her tarafında makyaj ürünleri kullanamayabilir. Tabii, mineral, bitkisel ürünler başlığı ile pazarlanan ürünlere aleyhinde bile alerjik reaksiyon gelişebilir. Birçok zaman yapılan alerji testleri de bu konuda şahısların toleransız olduğunu gösterir.
İyi temizlenmeyen deri erken kırışabilir Yapılan hataların başında yapılmış makyajın temizlenmemesi gelir. Deride kalan makyaj ürünleri, derinin kalınlaşmasına, erken kırışıklıklara, gözeneklerinin genişlemesine, derinin mat ve homojen olmayan renk değişikliklerine neden olur. Bu yüzden uygun bir ürünle makyajın çıkarılması makyaj gerçekleştirmek isteyen birey için gerekliliktir.
Güneş altında ya da karlı havada makyajla dolaşmayın Güneşlenme, uzun yolculuklar, kayma, çok sıcak ortamda yeralma dönemlerinde makyaj yapmamak daha uygundur. Bilhassa makyajlı derinin güneşe maruz kalması renk değişikliklerinin en önemli nedenlerinden biridir. Yüzde kahverengi, siyah görünümünde pigment dalgalarının ortaya çıkmasına niçin olur.
Gezi sırasında üretilmiş yoğun makyajlar, kaza veya oluşabilecek cilt hasarlarında enfeksiyona yol açar. Bilhassa yoğun sürülmüş maskaralar gözde kornea yırtıklarına niçin olabilir.
Arkadaşınızın makyaj malzemesini kullanmayın Bir başkasının makyaj ürünlerini kullanmamak dikkat edilmesi gereken en kayda değer kuraldır. Bu sayede bireysel enfeksiyon ajanlarının kişiden kişiye yayılması laf konusudur. Hele kişide açık yara varsa bulaşıcılık riski da ha da artar. Kozmetiklerin yanı sıra kozmetikleri kullanmak için kullanılan fırça, pamuk, sünger gibi ajanların ansızın artı kişi tarafından iki taraflı kullanılması, kişiler arası mikropların yayılması açısından büyük bir sorundur.
Makyaj yapmadan önce ellerinizi yıkayın Kozmetikler uygulanmadan önce eller mutlaka yıkanmalı, uygulanacak cilt mutlaka pak olmalıdır. Başvuru Formu aparatları mümkünse tek kullanımlık olmalı, fırçalar ise temizlenmeli ve de çoğu kez değiştirilmelidir.
Makyaj malzemelerinizi içten muhafaza edin Ürünler dilekçe talimatına göre uygulanmalı, kapakları sımsıkı kapatılmalı, sıcak ortamda tutulmamalı (özellikle araç içinde ), dilekçe zamanı geçmiş ürünler atılmalıdır. Güneşe ve sıcağa maruz kalmış ürünler, koruyucu maddelerini kaybederler. Bu da ürünün uygulama zamanının azaltır. Erken bozulmasına, bakteri üremesine niçin olur.
Deri yaralarınızı makyajla kapatmayın Cilt bütünlüğünü bozan yara, sıyrık, enfeksiyon, ekzema gibi bir durum varsa bu bölgelere makyaj yapmaktan kaçınmak gerekir. Somurtkan takdirde enfeksiyon gelişebilir yada problemin daha da şiddetlenmesi laf konusu olur.
Çocuklarınızı makyaj malzemelerinizden uzakta tutun Bilhassa çocukların fazla erken yaşta başlayan süslenme istekleri, zararlı olabilecek sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden minik çocukların makyaj ürünlerinden uzakta tutulması içten olacaktır.

Etiket dinç makyaj nasıl yapılır makyaj önerisi doğal makyaj tarifi gençleştiren makyaj önerisi

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here