spot_img

Popüler Konu Vajinismus Nedir? Tecrübe ve deneyimlerimizle Vajinismusu yenelim

KEGEL EGZERSİZLERİ

Vajina girişinin etrafındaki fazla güçlü kaslara, aşk kasları, vajina kasları, pubococcygeal kaslar, pelvik taban kasları ya da PC kaslar denir. İlk defa Dr. Arnold Kegel ve takipçileri göre tanımlanan bu kaslar üreme sistemi ve üriner sistem için kilit rol üstlenmişlerdir, idrar tutmaya, dışkılamaya, cinsel birleşmeye, orgazma, bağırsak hareketlerine ve doğum esnasında bebeğin çıkmasına asistan olurlar. Bu kaslar üriner açıklığı, vajinayı ve anüsü bir çember gibi çevrelerler ve iskelet sistemine tutunarak, pelvic organları destekleyip tutarlar. Yani PC kasları 8 rakamı şeklindedir, bir halka vajinal bölgeyi öteki halka da anal bölgeyi çevrelemiştir. Her bir halkanın ucu iskelet sistemine bağlıdır, karını ve leğen kemiği organlarını korumak ve tutmak için bir ağ gibi çevreler. Çoğunlukla genç bayanlarda pubik kasların gücü muhteşemdir, yalnızca kontrol etmeyi öğrenmeye ihtiyaçları vardır. Bunun için seçici kontrolün öğrenilmesi gerekir. Bu kaslar genellikle gevşek değildir. Bu kasların sıkılması cinsel birleşmeye engel olabilir. Uyguladığımız yönteme göre cinsel terapide kasıt; bu kaslar üzerindeki bilinçli kontrolün öğrenilmesi ve koşullanmış refleksin sistemli olarak değiştirilmesidir.

Eksik göstermek, güçsüz düşme, doğum eylemi esnasında eskime, menopoz dönemine girildiğinde olan gevşeme PC kaslarının kasılma yeteneklerini azaltarak sınırlayabilmektedir. PC kaslarının zayıflığı ve kullanılmaması kadınlarda ve erkeklerde cinsel işlev bozukluklarında manâlı bir rol oynamaktadır. Çünkü kadının orgazmı ischio cavernosi, bulbo cavernosi ve puboccygeus kaslarının kasılmasından meydana gelmektedir. Ve perivajinal kaslardan alınan proprioseptif tepkiler cinsel zevk veren erotik vajinal hissin kayda değer bir kaynağıdır. böylece PC kaslarının egzersizler ile güçlendirilmesi daha çok cinsel zevk veren orgazmların yaşanmasına tezgâhtar olacaktır. Gevşek ya da atrofik aşk kaslarının güçlendirilmesi için yapılan, Dr. Arnold Kegel ve takipçileri göre birincil kere betimleme edilen PC kaslarının egzersizlerine Kegel egzersizleri adı verilmiştir.

Kegel egzersizleri hastalara tasvir edilirken, öyle çok kadının PC kaslarını bulmakta zorluk çektiklerinden bahsedilmelidir. Egzersizler esnasında PC kaslarının yerine karın veya uyluk kaslarını çalıştırılabilir. Hastalar PC kaslarından farkında olan değilse, karın ve kalça kaslarının gevşek olmasına dikkatli olmak kaydıyla, kendisine sık sık idrar yapmaya başlaması ve hemencecik ardındaki durdurması söylenir. İdrar akışını durdururken kasılan kaslar PC kaslarıdır. Bu şekilde hastalar bu adale grubundan farkında olmayı öğrenirler. yine de dürüst kas grubunu çalıştırdığından belirli olamayan hastalar için elektrik stimülasyon tekniği uygulanabilir. Kaslara yerleştirilen elektrotlar yardımı ile hangi kas gruplarının kasıldığı ya da gevşediği anlaşılır. Kegel egzersizleri halter kaldırmaya aynı. Yani siklet kaldırdıkça kol ve omuz kasları nasıl güçlenirse Kegel egzersizleri uygulandıkça PC kasları da güçlenir. Kegel egzersizlerinde galibiyet, yerinde teknik kullanmaya ve uyumlu çalışma programına uymayla doğru orantılıdır. Kegel egzersizlerinde her birim alıştırma için kasların 5 – 10 saniye kasılması ve bu dek bir sürede ara verilmesi gerekir. Kasılma ve bekleme sırt sırta 5 – 10 defa uygulanmalıdır. Egzersizler sırasında normal nefes alıp verme ve sadece PC kaslarının çalışıyor olmasına dikkat edilmelidir. Bu birim egzersizin günde en az 5 -10 kez yapılması gerekmektedir. Bir Takım uzmanlar egzersizlerde aşırıya kaçmanın ve idrar yaparken bu egzersizleri uygulamanın kişilere bıkkınlık verebileceğini iddia etse de yeterlilikte ölçüt kasıklarda ağrı hissedilmesidir. Kegel egzersizleri iş yerlerinde, yolda, evde vb. yerlerde kolaylıkla uygulanabilir ve dıştan bir göz bu egzersizleri uyguladığını anlamaz. Bu egzersizleri her gün ahenkli olarak uygulamalıdır.

Genç kızların ya da kadınların vajeni sıkıdır. Fakat bunun nedeni kasların güçlülüğü yok tersine zayıf olmasıdır. Gelişmemiş kasların esneme yeteneği azdır. bu nedenle gergin kalırlar. Esneme yeteneği eksik kaslar içine bir cisim girince ağrılı bir şekilde gerilir ve ilişkiyi ağrılı ışık halkası getirebilir. bu nedenle birincil ilişkiden önce vajen etrafındaki kasları çalıştırmak çok yardımsever sonuçlar verecektir. Kegel egzersizleri denen bu egzersizleri yapmayı alışılmışlık edinecek bir kadın yalnızca cinsel yaşamında değil, doğumda ve doğum sonrasında da birçok sorundan uzaktan kalır. Kegel egzersizi öğrenmek isteyen bir bayan idrar yaparken idrarını tutmaya çalışır. Her idrarda birkaç kez idrarı tutup salmaya çalışır. Zamanla bu kolay hale kazanç. Bu işlem kadına kaslarını tanıtır. Hangi kasları kasıp gevşeteceğini öğrenir. Bundan sonradan her pozisyonda kasları kasıp gevşetebilir. Otururken, yolculukta, TV seyrederken, sırada beklerken birkaç saniye kasılı tutup gevşetir. Her seferinde 10 kere yerine getirmek yeterlidir. Her gün birkaç kere yapılması fazla kısa sürede vajen kaslarını güçlendirir. Kegel egzersizlerinin esnetme egzersizlerinden önce yapılması öğüt edilir. Enerjik vajen kasları tamamen esnetme işi çok daha kolaylaşır. Çünkü kadın dingin ve kullanılmamış kaslarını tanır. Kasılı ve gevşek olma halini birbirinden ayırır. Esnetme esnasında kaslarını gevşek tutabilir. Parmağı sokmadan önce kasları önce kasar, sonradan gevşetir. Bu Nedenle gevşek tutmanın nasıl bir şey olduğunu deneyimlemiş olur. Parmak ucu vajen girişindeyken parmağı kasarak miktar ve gevşetir. Böylece parmağın ilerleyişini daha da kontrollü ülkü getirir. Benzer şekilde erkekle çalışırken de daha kontrollü olabilir. Kuvvetli kaslar kuvvetli ve uzun süreli orgazm olmayı da sağlar.

Sağlıklı ve mutlu bir cinsel birlikteliğin yolu, ilk olarak kişinin kendine duyduğu özgüvenden ve bedeniyle barışık olmasından geçer. Vajinanın geniş ve sıkılığında azalma olması kadının yapısından kaynaklanabildiği gibi sık ve yoğun kurulan cinsel ilişkilere, ilerleyen yaşa, bayağı doğuma, iri bebek doğurmaya, doğumda yırtılma olmasına ve usulüne uygun dikilmemesine emrindeki olabilir. Takriben 8-10 cm arası uzunluğunda cinsel ilişki esnasında kasılabilen ve gevşeyebilen bir organ olan vajina ile penis arasındaki bağdaşmazlık, her iki partnerde orgazm konusunda sorun yaratabilir ancak zevk almayı öncesine tarafından azıcık farklılaştırsa bile engellemez. Bu durumu en aza indirgeyebilmek ve vajinanızı eski sıkılığına kavuşturabilmek için kegel egzersizleri adını verdiğimiz bazı özel çalışmaları yapabilirsiniz.

Bir Gün Değil Hergün Kegel Egzersizi

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Ilk Önce pelvik taban kaslarının ayrım edilmesi gerekir. Pelvik kaslarını saptamak için idrar yaparken akışı durdurmak gerekir. İdrar akışı pelvik taban kasları kasılarak durdurulur. Pelvik taban kasları gevşetilerek idrar akışı devam ettirilir. Kegel egzersizleri bu kasların kasılıp gevşetilmesi ile yapılır. Egzersizlerin bitmiş edilmesi gerekir. Bazı teknikler şöyle sıralanabilir:

• 15 kez kasları seri çabuk sıkmak arada 30 saniye dinlenip baştan edilir. 15 bitmiş ile başlanır 100 tekrara çıkılır ve günde 2 kez yinelenir.
• Kaslar yavaşça kasılarak 5 saniye tutulur ve sonradan yavaşça özgür bırakılır. Günde 2 kere 25 defa tekrarlanır.
• Önce kaslar 1/3 güçte kasılır, beklenir, 2/3 güçte kasılır, beklenir, tüm güçle kasılır ve beklenir. Günde 2 defa 10 bitmiş yapılır.

BİR GÜN DEĞİL HER GÜNE KEGEL EGZERSİZİ

Mesane kontrolünden tutun da ileri yaşlardan ya da gebelikten kaynaklı organ sarkmalarını önleyici hatta doyurucu cinsel ilişkiye değin birçok konuda kendi kendimizi tedavi edici basit bir yolun olduğunu biliyor muydunuz? Bahsettiğimiz, pelvik taban kaslarının kasılıp gevşetilmesi anlamına gelen Kegel egzersizleri… Gelin, kolay gibi görünen bu konunun biz kadınlar açısından ne denli önemli olduğunu ve egzersizi nasıl yapmamız gerektiğini Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aytuğ Kolankaya’dan öğrenelim.

Kegel egzersizi nedir?

Pelvik taban kaslarının (pubococcygeus kaslarının) güçlendirilmesi amacıyla bu kasların kasılması ve gevşetilmesi ile yapılan, Dr. Arnold Kegel tarafından 1948’de geliştirilmiş egzersizlerdir.

Kegel egzersizi Niçin yapılması gerekir?

Hamilelik, sıradan doğum, aşırı şişmanlamak, karın ameliyatları gibi durumlar pelvik taban kaslarının zayıflamasına niçin olur. Kegel egzersizleri böyle durumlarda pelvik taban kasların güçlenmesine yardım eder.

Kegel egzersizi Hangi rahatsızlıklar için önerilir?

Kegel egzersizleri pelvik taban kaslarının gebeliğin ilerleyen dönemlerinde güçlenmesi ve hamilenin normal doğuma hazırlanması için önerilir. Ayrıca rahim ve vajina sarkmasının önlenmesinde, bir takım tür idrar kaçırma problemlerinin tedavi edilmesinde ve seksüel memnuniyetin arttırılmasında önerilmektedir.

Kegel egzersizinin Cinsel fonksiyonlara yararlı mıdır?

Kegel egzersizlerinin vajinayı saran kasları sıkılaştırdığı düşünülmektedir. Sıradan doğum ardından Kegel egzersizleri vajinanın sıkılaşmasına ve cinsel memnuniyetin her iki kişi açısından da artmasına yardımcı olabilmektedir. Yeni doğum yapmış bir kadın sıkıştırma egzersizleri yaparak gebelik öncesi vajinal sıkılığa ulaşabilir. bununla beraber vajinismus ve vajinal kasların aşırı kasılmasına ast çoğalan ağrılı cinsel ilişki olarak tanımlanan disparauni durumlarında pubucocsigeus kaslarının gevşetilmesine yardımcı olur.

Pelvis kaslarının kadın cinselliğindeki önemi nedir?

Pelvik kasların güçsüzleşmesi ve vajinanın gereğinden pozitif genişlemesi, cinsel ilişki sırasında her iki partnerin birbirini hissetmesini engelleyebilir ve cinsel zevkin daha eksik olmasını ve orgazmın her iki partner için de zorlaşmasına sebep olabilir. Bunun yanında vajinismus durumunda pelvik taban kaslarının fazla istemsiz kasılması laf konusudur ve bu şart cinsel birleşmeyi imkânsız kılabilir. böylece vajinal kasların hem fazla kasılması ayrıca de aşırı gevşek olması cinselliği manâlı ölçüde etkiler.

Pelvis kaslarınızın yeterince çalışmadığını düşünüyorsanız

Pelvis kaslarının kuvvetsiz olduğunu düşünen kadın basitçe 2 ya da 3 parmağını vaginaya yerleştirerek sıkıştırmaya çalışmalı. Eğer basınç hissetmiyorsa doktora başvurması gerekir. Vajinal muayene (digital muayene) çoğunlukla tatmin edici olur, ara sıra perineometre testine gereklilik olur. İdrar kaçırma şikayeti varsa ürodinami testi hastalığın tipini belirlemede ve çare yöntemini seçmede yardımcı olur.

Organ sarkmalarını alıkoymak amacıyla da yapılabilir

Vajina, rahim ve idrar torbası sarkmalarını engellemek için Kegel egzersizleri faydalı olabilmektedir. Kısmi olarak da dışkı kaçırma durumunda tezgâhtar çare olarak kullanılmaktadır. Vajinismus ve disparoni pubococcygeus kaslarının istemli olarak gevşetilmesi öğrenilerek tedaviye tezgâhtar olarak kullanılabilir.

Kegel egzersizlerinin sıklığı ne olmalıdır?

Kegel egzersizleri uyumlu olarak uygulanmalı. Ilk Olarak kesin bir üstünlük sağlanıncaya değin günde iki defa büyüyen setler halinde yapılmalı, daha sonra etkiyi devamlı kılacak şekilde ömür boyu devam ettirilmeli.

Hangi durumlarda kegel egzersizi yapılmaz?

Kegel egzersizini herkes her durumda uygulayabilir. Manâlı olan aşırıya kaçmadan yalnız pelvik taban kaslarının kullanıldığından emin olunarak uygulanmasıdır.

 

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here