spot_img

5 duyu organımız ve Aşk

“Aşk başa gelince hafıza tatile çıkar” denir ya, aşk gerçekten önce başa geliyor. Yani kalpten değil, tekrar ve beyinden başlıyor. Kalbe deli gibi atmasını beyin söylüyor. Tansiyonumuz artıyor, avuçlarımız terliyor…. Peki ama niçin o? Niçin bir başkasına değil de ona aşık oluyoruz?

5 duyu organı ve Aşk

Görmek

Gözümüzün onaylaması lüzum önce. Yakışıklı ya da güzel bulmasak da olur. Fakat gözümüze çirkin gelmemeli. Çirkin bulduğumuza aşık olamıyoruz.

Koklamak

Kokusunun bizi çekmesi lüzum. Deri kokusu insanların birbirleri ile kuracakları bağı doğrudan doğruya etkileyen bir etken. Ne demişler ? “Hayvanlar koklaşa koklaşa, halk müziği konuşa konuşa anlaşır”. Oysa konuşmak ve hatta öpüşmek, koklaşmanın evrimleşmiş şeklidir. Karşımızdaki yabancıyla anlaşıp anlaşamayacağımızı anlamak için önce koklaşmamız ve kokusunu sevmemiz lüzum.

Dinlemek

Ses yarışması yapmıyoruz ama ses tonunu bulduğumuz birine aşık olamıyoruz. Düşünsenize, sesine sabır edemediğiniz birinden duyacağınız aşk sözcükleri sizi ne kadar duygulandırabilir?

Tadmak

Öpüşmek, koklaşmanın evrimleşmiş halidir demiştik. Gördük, duyduk, kokladık, işlenmiş. Tadını nahoş mi bulduk, ıh ıh! Olmadı.

Değmek

Ve son olarak da değmek. Aşk, hormonları coşturan bir duygu. Araştırmalara tarafından aşık olan kişinin kanında sevinç hormonu, cinsel arzu hormonu vs. artıyor. Hormonlar coşunca da, aşık olduğunuz kişiye dokunmak, dokunulmak istiyorsunuz.

Mantık

Ve bu beş duyunun en azından çoğunun onayladığı kişiye aşık olmamız daha basit. Muhakkak abayı yakmak için beş duyunun onaylaması tatmin edici değil. Ardından devreye mantık giriyor. Hayatlarımız paralel mi, huyu huyuma, suyu suyuma denk mi bakıyoruz. Fakat, beş duyumuzun onaylamadığı biriyle her şey eşit de olsa, huylarımız da tutsa, hatta annesi bile bize bayılsa da, değil olmuyor, olmuyor. en fazla sevgi oluyor, mantık evliliği oluyor. Ama aşk olmuyor işte. Aşk, hayatta en fazla tartışılan duygu. Bazen mantığı değil, sebebi yok, hatta gereği yok fakat gerçi aşık olabiliyoruz ya. Beş duyumuzu cezbeden birey karşımıza çıktığında, düşünce tekrar gidebiliyor. Aşk dünyanın en hoş duygusu. Ama yine de aman siz siz olun. Aşık olunca aklı tatile yollamayın.

Tavır Bilimleri Uzmanı

Yeşim Varol

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here