spot_img

Kadın bitti dediğinde biter mi?

Gerçekten bu farklılığın nedeni biraz da cinsiyet ve ilişkilerden beklentiler ile alakalıdır. Mesela kadın bir ilişkide bitene değin acı çeker. İlişkinin kurtulması için elinden geleni yapar. Acı çeker, çabalar yırtınır. Eğer bunca çabaya rağmen sonuç alamazsa “bitti” der ve bitirir. Bayan sonuca kadar acı çeker. Sonrası sadece yol haritasını çizmektir.

Erkekte ise biraz daha farklıdır. Bitişe kadar işin ciddiyetine varamaz. Daima kadının büyüttüğünü düşünür. “Bakarız! Hallederiz!” ile çözmeye çalışır. Ta oysa kadının “Bit-ti” sözünü duyana değin. O andan itibaren çabalamaya başlar fakat meslek işten geçmiştir. İşte, erkek için acı ve baş sağlığı yeni başlamıştır. bu nedenle “bayan süreçte, erkek sonuçta üzülür” deriz.

Ara Sıra işlem içindeki acılar, üzüntüler, çabalar, ağlama sürecine hizmet eder. Yani bitiş ayrılmakla değil, kurtarmaya çalışırken de başlamış olabilir. O süreçteki yapılanlar sadece sürdürmeye yok, bitirmeye de hizmet eder. Karşılık görürse sürdürmeye, görmezse bitirmeye hizmet eder. Kadının duygusal yapısı, yaşanılanlara yüklenen yüksek anlamlar sebebiyle daha derin hissetmeye niçin olur. Bu süreçte erkeğin yapması gereken ilk şey “kadını anladığını” hissettirmektir. İlla çözmek değil.

Not: Amaç kadını gururlandırmak ya da erkeği hafife almak yok, ilişkileri devam etmek arasındaki farklılığı göstermektir… Öncesi ve sonrası son kitabım “EVLENMEDEN BOŞANMADAN ÖNCE İYİ DÜŞÜN” de.

Serhat Yabancı

Aile- Evlilik danışmanı

özel içeriğidir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here